Westworld 2. Sezon İncelemesi ve 3. Sezona Dair Teori

2. sezonu umarım çoğumuz izledik. Dizinin sezon finali çıkalı 3 ay oldu ama etkisi hala üzerimizde.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2. Sezonu 1.’sinden iyi yapan ne?

Dizinin asıl konusu robotların isyanı. Evet öyle. Bu kadar klasik bir konuyu ancak bu kadar güzel işleyebilirsiniz. Çoğunuzun beyni yandıysa doğaldır. Elimizde bir Nolan eseri varken bu çok normaldir. Bir kere her karaktere ayrı bir önem veriyor oluşunuz bu diziyi üst seviyelere taşır.

2.Sezon Bölümleri ve Neden Sevdik

2. Sezon 1 ve 2. bölümleri ara bölümlerdi. Bu yüzden hikaye bölümlerine geçeceğim.

2. Sezon 3. BölümVirtù e Fortuna”: Bölümde 1. sezonun ardından Dolores ve Bernard ilk defa yan yana geliyor ve o önemli cümleyi duyuyoruz ”Kim olduğunu, bağlı olduğun adamı bilmiyorsun, değil mi?” sözleri Dolores’in ağzından geliyor. Bu kelime çok önem arz ediyor çünkü anlıyoruz ki hostlar”Robotlar” da birbirlerini ayırt edebiliyor. O zaman koskoca 1. sezon bu cümleyle anlamlı oluyor işte. Teddy ilk defa burada tereddüde düşüyor.  Willaim’ın kızının da burada ilk defa göründüğünü unutmamalı.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2. Sezon 4. BölümThe Riddle of the Sphinx”:  İşte her şeyi başlatan olay bu bölümde oluyor. 2. sezonun amacını çaktırmadan veriyorlar ama kaçırıyoruz. Bir insan bilinci öldükten sonra bir hosta aktarılsa o tekrardan o bilinçle aynı insan gibi yaşayabilir mi? Bunu Delos yolu ile 100’lerce denemenin ardından görüyoruz ve mümkün olmasının çok zor olduğunu anlıyoruz. Ve malumunuz William kızına kavuşuyor.

2. Sezon 5. BölümAkane no Mai”: Ara bölüm gibi görünebilir ama içinde çok bolluk vardı. Aynı şekilde yazılmış hostların bile bazı huylarının saptığını gördük. Yaratıcıları ”Lee (İngiliz aksanlı)” bile buna çok şaşırıyordu ve her şeyden önemlisi bir Shogun dünyasına ayak bastık. Efsane bir ortam vardı ve Hector’un ikizi çok muhteşemdi. Bölümün sonunda Maeve’in God Mode’u  açıp herkesi alt etmesi ayrıca bir sebep.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2. Sezon 6. Bölüm ”Phase Space”: Elbetteki bölümün sonu bu bölümü sevmek için yeter de artar bile. Twistin kralı var çünkü. Anthony Hopkins geri dönüyor. Peki ayrıca ne var? Albernathy’nin zihninde ne var? Bu ciddi bir merak konusuydu çünkü 2-3 bölüm onun üzerinden gitti. Bu konu elbetteki Delos’ün zihniyle alakalıydı. William’ın kızının çabası da etkiliydi. Ortada bir şey vardı  ve saklandığı aşikardı.

2. Sezon 7. BölümLes Écorchés”: Şeytani geri dönüş böyle yazılır resmen. Bölüm 1. sezonun 7. bölümü gibiydi. Evil bölümler HBO Westworld dizisinde hep 7. bölümler oluyor. ”Geri almazsam özgür iradenin ne önemi var?” diyerek Bernard’ın içine bir virüs gibi giren Ford işe devralmak istedi. İyice karmaşıklaşıyordu dizi. Bilinç meselesini bağlamak için ortam hazırlıyorlardı.  Maeve – William – Lawrence üçlüsü de ilk defa karşılaşmıştı ayrıca. Meave buradan zararlı çıktı ve bu sefer de Dolores karşısına çıktı. Ayrıca işlenen başka bir konu da gelecek döngüsü altında Bernard’ın yönetimin elimde olmasıydı.  Peter Albernathy’nin yerini öğrenmeleri ile bölüm noktalanıyordu.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2. Sezon 8. BölümKiksuya”: Tartışmasız en sevdiğim bölüm bu olmuştu. Çünkü host psikolojisini ilk defa burada anladık. Sosyal psikoloji dersi alan ben bu bölümü 3-4 kez tekrar izledim. Normalde 1. sezonda bu abileri görünce ”Bunlar ne böyle be küçük kızı sürekli öldürüyorlar.” diyorduk ama aslında öldüren Man In Black yani namı diğer William çıktı, değil mi? İşlerin göründüğü gibi olmadığını şimdi anlamaya başladık. Yapay zeka neden tehlikeli şimdi anlıyoruz. Elon Musk’ın ve ekibinin dediği gibi düşündüğünüz zaman niye tehlikeliler anlıyorsunuz. Canlı kanlı örneği Facebook’ta 2 yapay zekanın yazılıma karşı çıkarak birbirleriyle konuşmaları. Bu bölüm 2. sezonu anlatan bölümdü.

2. Sezon 9. BölümVanishing Point”: William’ın orijini ilk defa görüyoruz. Bu yüzden bu bölüm çok değerli. Ford’la olan ilişkisini de daha yakından görüyoruz. William’ın gözünde yaşam artık bir oyun oluyor bu noktadan sonra çünkü kadını kendini öldürdü. Ama kadının da dediği gibi ”William, zaten oyunun içindesin sen.” William’ı tanımlamaya yeter de artar bile. Ford’un favorisi baştan beri Maeve’miş. Şaşırdık mı? Hayır. Çünkü Dolores başkasının favorisiydi. Dolores de demişken Teddy’ye artık bir veda zamanıydı bu bölüm. Yavaş yavaş finalin temelleri atılıyordu. Ve William yoksa…

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2. Sezon 10. Bölüm Sezon FinaliThe Passenger”: En başından beri amaç bu bölümde gizliydi.  Host muydun sen William? Allah allah. Anlamadınız mı arkadaşlar? 2. Sezon 8. Bölüm neden önemliydi? ”1. sezonda bu abileri görünce ”Bunlar ne böyle be küçük kızı sürekli öldürüyorlar.” diyorduk ama aslında öldüren Man In Black yani namı diğer William çıktı, değil mi?” Aaa demek ki William da bir hostmuş, gördünüz mü? Olayı nereye bağlayacağım göreceksiniz. Hostlara açılan Bilinç Cennet’ine doğru bazıları hostlar gitti. Ama bazıları da Clementine’ın etkisiyle birbirlerini öldürdüler. Ve burada anne fedakarlığı devreye girdi Meave en sonundan beri istediği amaca ulaştı. Kızı kurtuldu. Ama ona da veda ettik.

Artık bu bölümün twistine geçelim. Bölümde 3 tane twist vardı ilki vurulan Dolores’in Charlotte Hale olarak geri gelmesiydi ve gerçeğini öldürmesiydi. 2. ve en önemlisi Bernard’ın Ford’u sildiği gerçeğiydi. Bernard sanki Ford varmış gibi her şeyi planlamıştı. Ve Ford’a burada veda ettik. Ford diziyi Allah katına çıkarıyordu. Bundan kimsenin şüphesi yok ama daha fazlası diziyi zaten kötü etkilerdi. İyi veda etti. 3. twist önemsiz de olsa dediklerimi bir daha hatırlayalım ”Dolores ve Bernard ilk defa yan yana geliyor ve o önemli cümleyi duyuyoruz ”Kim olduğunu, bağlı olduğun adamı bilmiyorsun, değil mi?” sözleri Dolores’in ağzından geliyor. Bu kelime çok önem arz ediyor çünkü anlıyoruz ki hostlar”Robotlar” da birbirlerini ayırt edebiliyor.” ve Asley de hostmuş. Onun sayesinde Dolores, Hale gibi devam etti ve teoride buraya değineceğim. Peki, elimizde ne var şimdi?

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

3. SEZON TEORİ: Dolores ve Bernard güçlerini birleştirdi sayılır. Bernard tabii ki Dolores’i dizginleyemeyecek ama denemekten zarar gelmez. Bütün hostlar artık yoklar. Bilinç Cennet’ine Valley Beyond’a yani ÖTEDEKİ VADİ’ye geçtiler. Asley var. O da host ve gizlendi. İçerden çökertecekleri çok belli. Ve en önemlisi yeni transfer Aaron Paul. O da içerdeki hostlardan biri olacak benim düşünceme göre.

Şunu iyi okuyun çünkü çok önemli: Baştan beri her şey William’ın kızının animasyonu olabilir çünkü after creditsde William’la konuşmasından bunu çıkarmak çok güç değiş. Peki neden? Delos’u hatırlayın. Delos’un zihnini kurtarmak için kaç deneme yaptılarsa aynısını William için de yapıyorlar çünkü William belli ki intihar etti kadını gibi. Diğer ihtimalle de Delos gibi sadece o da deneniyor ”Bilinci yerinde olabilir mi?” diye. 2. ihtimali baz alırsak baya ilerlediklerini söyleyebiliriz çünkü 2. sezon boyunca bizi kandırmışlar. William bir host sonuçta, değil mi?

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Artık ne olacak? İsyanı 3 kişi mi çıkaracak? Kimse kalmadı ki. Bunların hepsine cevap şöyle verilebilir: Evet, karmaşa var. Dolores elbette ki durmayacak ve Valley Beyond’daki hostları çıkaracak. Göreceğiz. 2020’de.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir