“Surun Ötesinde!” Game of Thrones 7×6 İncelemesi!

Bölüm incelemem Spoilerlıdır. Eğer 7×5 ve 7×6 izlemediyseniz kesinlikle okumamalısınız!

Geçtiğimiz hafta Game of Thrones ağzımıza bir parmak bal çalmıştı fakat bu hafta ise bize bir kavanoz bal verdi. İncelemenin kendisine geçmeden önce biliyorsunuz ki 7×6 çıkması gereken zamandan tam bir hafta önce sızdı hatta buna tam olarak sızmış diyemeyiz çünkü sevgili HBO İspanya yanlışlıkla 6. Bölümün izlenilebilir unutmuşlar ve 1 saat gibi bir süre açık kalıvermiş. Ya arkadaşlar hala bunların kontrollü sızma olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, kesinlikle bilerek yapılan piyar çalışmaları bunlar, her sızan bölümün reyting rekoru kırdığını düşünürsek.. Neyse asıl konumuza geri dönelim, karşınızda Surun Ötesinde !

“ARTIK DİZ ÇÖKMEK HOŞUNA GİTMİYOR.”

Geçen bölümde dışarı çıkan intihar timi ile başlıyor. Aralarındaki diyaloglar ve etkileşimler gerçekten hoş, eski Game of Thrones diyaloglarını az da olsa görebiliyoruz. Aslında çoğu insanın şikayetçi olduğu şey bu, eski diyaloglardan eser kalmamıştı ve özellikle son sezon her şey çok hızlı oluyor. Tormund ve Jon’un arası olduğundan daha iyi, Jorah ilese gerçekten hoş bir diyalog yaşıyor “İyi ki babam seni yakalayamamış.” Burada iyiyce Khaleesi’ye inandığını görüyoruz ve kendilerine ortak bir dava buldukları için sevinçliler. İşin sinir bozucu kısmı Gendry, bu karaktere uyuz olan tek insan benimiyim diye soruyorum kendime fakat Baratheon hanesinin son umudu olduğu içinde mutlu değilim demiyeceğim.

“DÜŞMANIMIZ ÖLÜM.”

Akgezenlerin inine giren ekibimiz ilk olarak yaptıkları adeta The Revenant‘ın zombi varyasyonu olan bir ayı ile çarpışmalarıydı, ekibi acımasızca dağıtan ve bizleri gerilimden öldüren hatta ilk başında ekrana odaklanmış birini zıplatan zor sahneler oldukça iyi bir girişti. Fakat Tazı’ın ateş tıravnması herkes gibi benide çok sinir etti, salak salak bakması ve ayı diğerlerini param parça ederken Tazı’ın aptal bakışları gerçekten insanın canını sıkıyor, özellikle ağır darbeler alan Thoros’un sonu çok iyi bitmiyor. Daenerys cephesinde sevdiği herkesin öldüğünü ve de hepsinin kahraman olduklarından şikayetçiydi evet Daenerys’in Jon Snow’dan etkilendiğini hatta biraz aşık olmaya başlıdığını görmüştük ve biliyorduk ama bu bölmde gerçekten aşık olduğunu görüyoruz. Özellikle tahtın Daenerys’ten sonraki varisinin kim olacağını merak ediyor Triyo, Khaleesi’nin çocuk sahibi olamayacağının altını iyice çiziyor fakat Jon Snow ile işi pişirmesi ve de çocuk sahibi olması oldukça mümkün.

“ARYA ONLAR GİBİ DEĞİL.”

Geçtiğimiz bölümde Arya dedektif skillerini göstermişti fakat daha sonra Little Finger’ın Arya’yı yemlediğini ve iki kardeşin birbirine düşmesini sağlamıştı fakat benim bu konudaki teorim hala Arya ve Sansa’nın her şeyin farkında olmaları ve Little Finger ile oyun oynuyor olmaları üzerine. Sansa sonunda Aryanın yüzlerini buluyor ve Aryanın onu bayağı bir korkutması ile bölümdeki rollerini tamamlıyorlar fakat dediğim gibi bence bunların hepsi planlı özellikle kalede Bran gibi biri varken Little Finger tarafından kandırılmak gerçekten aptalca olur ayrıcada Arya çok daha zeki bir karakter eğer bunu bilerek yapmıyorsa kendi karakterinin düşüşüne sebep olur.

“EN HIZLIMIZ SENSİN. GİT!”

Geldik işin en civcivli kısmına işlerin kızıştığı yerler tam olarak buraları, grup olarak dolaşan ufak bir ölü ekibine dalıyorlar ve Jon’un ölü grubunun başında ki Akgezeni öldürünce grubun içerisinde ki çoğu zombinin öldüğünü görüyoruz ve bu bize ölüler arasında bir network olduğunu ve sadece Night King‘in ölmesiyle tüm bunların son bulabileceğini gösteriyor, Jon Gendry’i duvara geri yolluyor ve Daeneryse bir kuzgun yollamasını söylüyor geri kalanlar ise buzun üzerinde ufak bir dağ yamacı gibi olan tümseğe çıkıp hat oluşturuyorlar ve ölülerin etraflarını sarmalarını izliyorlar fakat buzun üstüne fazla ağırlık binince buz çöküyor haliyle ve ölüler bekleme moduna giriyor adeta işte çoğu insanın şikayetçi olduğu kısımlardan biri Dany’i burada kuzeye geliyor ve Game of Thrones kitlesinin bir çoğu olayların çok hızlı yaşanmasını burada anlıyor ve çok kafaya takılacak bir şeyde değil aslında bir kuzgunun bir günde kat ettiği yolu ejderha 3 ila 5 saat arasında varabilir diye düşünüyorum ben. Neyse ekibimiz etrafları ölü dolu bu tuzaktan çıkmak için bir geceyi orada geçiriyorlar. Yine Tazının aptal harektleri sonucunda buzun kalınlaştığını anlayan ölüler saldırmaya başlıyor, aslında bu sahnede gerçekten Tormund ve Beric ölmeliydi diye düşünmüş hatta içimden söylenmeye bile başlamıştım fakat umutlarım boşa çıktı Tormunda ne kadar ölüm ile burun buruna gelsede yaşamayı başarıyor. Son anda Daenerys’in gelmesi ile paçayı kurtaran ekibimiz kaçmayı başarıyor şimdi geldik bölümün son iki sorunundan birine daha, izin verirseniz bunu başlık olarak atmak istiyorum.

NIGHT KING BÖYLE MIZRAK ATMAYI NEREDEN ÖĞRENDİ?

Diğer bir kitlenin ise uyuzuna giden şeylerden biride buydu havada askerlerini öldüren bir ejderi indirmesi bence gayet doğal konmuş ve başka meşkuliyeti olan bir ejderhayı öldürmek yerine ordusuna zarar veren bir ejderhayı indirmek gerçektem daha basit olması hepsi nasıl Aim aldığınıza bağlı ve indirdiği ejderha Viseriondu. Yani en ufaklarıydı, herkesin kafasında olan şey bence Jon’un kafasında da vardı “Hass..tir adam ejderha aldı.” Olmuştur ve Jon’un nefretini Ejderha yere çakıldığında görebiliyoruz Daenerys’in de üzgün bakışları içimizi acıtmıyor değil gerçekten bir çocuğunu kaybetmiş gibi oldu. Ve son problem zincirler gerçekten o zincirler nereden çıktı? ejderhaya nasıl bağladılar? bunları sanırım resmi bir kaynak açıklamadığı sürece öğrenemeyeceğiz.

BİTİRMEDEN

Gemi sahnesi ile Dany sonunda amacına ulaşıp Jon’un gerçekten kalbine bıçak yedi mi yoksa yemedi mi? Sorusuna cevap buluyor ve sonunda tam olarak Jon Snow’a aşık oluyor ve bizde Jon’un Dany’e aşık olduğunu görüyoruz kendisini, kendisinden sonra ejderini sırf Jon için feda etmesi Jon’un kalbini çalmaya yetti. Yine Bran ile görüşemeyen Jon bir sonraki sezon gerçek kimliğini öğrenecek gibi. Ve atlanmaması gereken nereden geldiği belli olmayan Benjen Stark çıkıp hikayede ki rolünü tamamlayıp bok yoluna gidiyor evet aşşağı yukarı bunlar yeterlerli.

İŞİN TEKNİK KISMI.

Gerçekten büyük bir emek olduğunu görüyorsunuz zaten ama bir çok yeri gerçekten kış zamanı dağda çekiyorlar ve bir kısmı için ise karlı bir set oluşturuyorlar, sadece ejderhalar için ayrılan bütçe ile bir dizi daha çıkar heralde. Gerçekten çok büyük bir uğraş olduğunu kamera arkası izlemeden bile anlayabiliyorsunuz ve ejderlerin püskürdüğü ateşten çıkardıkları nâraya kadar hissedebiliyorsunuz. Bir yıl beklemenin karşılığını hakkıyla veriyorlar.

BÖLÜMDEN KARELER.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir