Marvel’ın Timeline Sıkıntısı

Şu ana kadar timeline konusunda sıkıntı yaşamayan MCU, Spider-Man: Homecomig’in çıkışıyla beraber sıkıntı yaşamaya başladı. Avengers ile Homecoming arasındaki zaman, olayın kilit noktası. Bu konu üzerinde bir sürü teori yürütüldü ancak ne kadarı doğru bilemiyoruz. Biz de az da olsun açıklayalım dedik.

 

1- Evrenin oluşumu ve sonrası:

Evren oluşmadan önce 6 tekillik yani 6 sonsuzluk taşı vardı.  Bu tekilliklerin sonsuzluk taşlarına dönüşmesiyle beraber, evrenimiz oluştu. Ardından Celestial’lar Power Gem’i kullanarak canlıları yarattılar ve Celestial’lardan bir tanesi de Ego the Living Planet idi. Ego, yalnızlık hissettiği için bir çok gezegen yarattı ve oralarda canlılar yarattı. Yalnızlığına çare bulamayınca başka gezegenlere gidip oralarda tohum bırakmaya başladı(Guardians of the Galaxy 2). Ardından Kree’ler ortaya çıktı. Kree’ler Dünya’ya gelip, insanlar üzerinde deney yapmaya başladılar. Böylece ilk ve en güçlü Inhuman’lardan Alveus ortaya çıktı.Zaman ilerledikçe Dünya’da medeniyet gelişti ve Inhuman’lar Dünya’dan ayrıldı. Aynı zamanda Agamotto, evrenimizi karanlık güçlerden korumak için bir takım kurdu.

 

2- Asgard’la bağlantılı olaylar(M.Ö 2988-M.S 965)

Bu kısım direkt olarak Thor: The Dark World’ün başında gördüğümüz Malekith önderliğindeki Kara Elf’lerin Aether için Asgard’a saldırmasıyla başlıyor.  Asgard’ı Bor önderliğindeki Asgard ordusu savunuyor ve savaşının kazana tarafı Asgard oluyor. Aether’ı alamayan Malekith, ordusunu yaklaşık olarak bir milenyumluk bir uykuya yatırıyor. Bor ise Aether’ı, kimsenin bulamayacağı bir yere gömülmesini emrediyor.

Asgardlılar ile Buz devleri arasındaki Tønsberg Savaşı yaşandı. Midgard’ı ele geçirmek isteyen Buz Devlerine karşı savaşan Asgard’lılar, Dünya’ya indi ve Dünya’yı onlara karşı savundu. Aylar sonra Odin önderliğindeki Asgard ordusu, Buz Devlerini Jotunheim’a geri gönderdi. Dünya’da savaştan geriye kalan tek şey Destroyer oldu.

 

3- 1940’lar:

 • 1940:

Johan Schmidth, nam-ı değer Red Skull, Super Asker Serumunu kendine enjekte etti. Serum işe yaramadı ve onu Red Skull yaptı. 13 Kasım’da ise Amerika için Süper Asker  projesini geliştiren Abraham Erskine, Peggy Carter tarafından kurtarıldı.

 • 1943:

Sarah Rogers’ın ölümünün üzerinden yarım yüzyıl geçmiş ve Steve tek başına kalmıştır. Bir asker olmak isteyen Steve, en yakın arkadaşı Bucky’i her görüşünde daha da hevesleniyordu. Böylece askeri kampa katıldı ve tam olarak 22 Haziran 1942’de Steve Rogers, süper asker oldu. Ancak süper asker serumu enjekte edilirken projeyi yürüten Abraham Erskine’e, HYDRA tarafından suikast düzenlendi.

3 Kasım’da, Captain ve Uluyan Komandolar HYDRA’nın ana üssüne saldırıp Amerikan esirleri kurtardılar. Esirlerden bir tanesi da Bucky’di. Esirlerin kurtarılmasının ardından Schmidt’in peşine düşen Cap, üs patlayacak iken onun Red Skull olduğunu öğrendi. Red Skull kaçtı ve Cap ile Cucky kendilerini kurtardılar. Ancak uzun bir süre Cap ve Uluyan Komandolar, ölü sanıldılar. Ancak Cap birkaç ay sonra, kurtardığı tüm esirlerle beraber tekrar ortaya çıktı.

5 Mart 1945’te ise Cap, tam 67 yıllık bir uykuya daldı.

 

4- 1990’lar:

 • 1991-Howard ve Maria Stark’ın ölümü:

16 Aralık 1991’de konferans için yola çıkan Howard ve Maria Stark; New York, Long Island’ta öldü. Yıllar boyunca kaza sanılan olayın, HYDRA tarafından düzenlenen bir suikast olduğu anlaşıldı. Suikasti düzenleyen kişi Bucky Barnes’tı. Howard’ın ölümü sebebiyle Tony büyüyene kadar şirketin başına Obadiah Stane geçti.

5- 1992-2000:

 • 5 Mayıs 1993’te Howard Stark’ın ortağı Ivan Vanko, Pakistan’da bir terör örgütü tarafından esir alındı.
 • Ekim 1993’te ise Matt Murdock, nam-ı değer Daredevil kör oluyor.
 • 1994’te ise Matt artık körlüğe alışıyor. Hatta kör olsa bile babasının yaralarını dikebiliyor.
 • Şubat ayında; Jack Murdock, oğlu için Carl “Crusher” Creel’le ile boks maçına çıkıyor. Maçı kazanan Jack; maçtan hemen sonra, kazandığı parayı oğlunun hesabına yatırıyor. Birkaç gün sonra bir suikaste kurban gidiyor.
 • 19 Temmuz 1995’te, Grant Ward’ın abisi Christian, Thomas’ı öldürüyor.
 • 1995’in Ekim ayında, Stick Matt’i eğitmeye başlıyor.
 • 1996 Kasım’ında Carl Luca yani Luke Cage, Willis Stryker tarafından eğitilmeye başlıyor.
 • 1997 Nisan’ında, Kaecilius, Mordo tarafından Kamar-Taj’a getirildi. Mordo, Kaecilius’u Ancient One’a tanıttı ve Kaecilius, Ancient One’ın liderliğindeki Masters of Martial Arts takımına katıldı.
 • 11 Mayıs 1997’de, Carl Lucas ve Willis Stryker bir 1993 model Corvette çalmaktan tutuklandılar.
 • 27 Ocak 1998’de; Natasha Romanoff bir tehdit olarak görülüyordu. Bu yüzden Nick Fury, Clint Barton’u onu yakalaması için Rusya’ya gönderdi.
 • 31 Ocak 1998’de Clint, Natasha’yı yakaladı. Natasha’ya SHIELD’a katılma teklifinde bulundu. Natasha da kabul etti.
 • 16 Şubat 1998’de ise Alistair Fitz, Leopard Fitz’i 10 yaşındayken evlat edindi.
 • John Garret 1999 Mart’ında, Grant Ward’la tanıştı ve onu HYDRA üyesi yaptı.
 • 1999 Temmuz’unda Jessica Jones, ailesiyle tatile çıktı ancak geri dönüş yolundayken babası kaza yaptı ve sadece Jessica kurtuldu.
 • 1999 yılının 31 Aralık’ında, Tony Stark yılbaşını kutlarken Aldrich Killian ona bir projesinden bahsetti ve o proje “Extremis” idi.

 

İşte, buraya kadar herhangi bir sıkıntı yok. Olaylar Cap, uyandıktan sonra başlıyor.

6- 2010 Sonrası ve Timeline Sıkıntısının Başlangıcı:

-2010:

12 Ocak 2010’da Tony, terörist gruplar tarafından kaçırılır. 3 ay boyunca esir kalır ve 26 Nisan’da zırhıyla oradan kaçar. SHIELD’ın radarında belirmesiyle beraber Nick Fury tarafından bulunur. 16 Temmuz’da Tony Mark II’yi yapar. 16 Ekim’de ise klasik Iron Man rengindeki Mark III’ü yapar. Haftalar sonra Obadiah’ın Ten Rings örgütüyle bağlantısı olduğu ortaya çıkar. 24 Ekim’de Tony’ye karşı Iron Monger zırhıyla savaşır. Iron Monger’ı kullanan Obadiah Stane, Stark Tower’ın altındaki Arc Reaktörü sebebiyle ölür. Aynı gün içinde Tony, Iron Man olduğunu açıklar.

-2011:

Mayıs ayı olaylı geçer. 10 Mayıs’ta, Rio de Janerio’da kontrolden çıkan Hulk, 4 gün sonra Guatemala’da uyanır. Laboratına gitmeye karar verir. 20 Mayıs’ta Natasha, Stark Industries’te “Natalie Rushman” olarak gizli göreve başlar. 24 Mayıs’ta da Tony, Monaco’da Whiplash ile karşılaşır. 27 Mayıs’ta, Ivan Vanko ve Justine Hammer bir anlaşma yapar. Ivan, Hammer için zırhlar yapmaya başlar. Zırhların devlet için olduğu söylenirken zırhlar aslında Stark’ı öldürmek için programlanır. 29 Mayıs’ta Tony, Rhodes ile dövüşür. Dövüşün sonunda Rhodes Mark II’yi alır. 31 Mayıs’ta Tony ve Rhodes, Stark Expo’da Hammer zırhları tarafından saldırıya uğrar. Aynı gün, Tony Natasha’nın gerçek kimliğini öğrenir.

1 Haziran’da Emil Blonsky, değiştirdiği Süper Asker Serumunu alır. 2 Haziran’da, Sif ve 3 Silahşörler Thor’u bulmak için Dünya’ya gelirler. Loki arkalarından Destroyer’ı gönderir. Destroyer SHIELD çalışanlarına saldırır. Thor ve diğer Asgardlılar Destroyer’a karşı koyarlar. Böylece Thor, Mjolnir’e layık olduğunu kanıtlar. 2 gün sonra ise Harlem savaşı geçekleşir. Hulk, Abomination’u yener ve SHIELD onu Kanada’ya götürür.

-2012: Timeline sıkıntısına sebep olan yıl.

17 Nisan’da Cap, 67 yıllık uykusundan uyanır. Direkt olarak SHIELD’a geri döner. 1 Mayıs’ta Loki, Thanos’un emriyle Dünya’ya iner. Thanos onu, SHIELD’ın Tesseract’ı sakladığı yere gönderir ve Loki, Tesseract’ı çalar. 2 Mayıs’ta, Bruce Banner Tesserat’ı bulma çalışmalarına yardım etmek için SHIELD üssüne gider. Sonraki gün, Odin Thor’u Dünya’ya göndermek için kara büyü kullanır. Aynı anda Bruce, Natasha ve Coulson Tesseract’ı ararlar. Tesseract’ı bulduklarında Tesseract’ın Loki’de olduğunu öğrenirler. Gittiklerinde Cap, Tony ve Thor ilk defa karşılaşırlar. Sonraki gün ise Avengers kurulmuş olur ve New York Savaşı gerçekleşir.

Hikayemiz buraya kadar böyle, ancak Homecoming’in çıkışıyla beraber Avengers filminde yaşanan olayların tarihi belirsizleşti. Çünkü New York Savaşı 2012’de oldu. Homecoming’te günümüz olarak geçen zaman dilimi, New York Savaşı’ndan 8 yıl sonra yani 2020’de geçiyor. Ama ve lakin filmde Stark Expo 2018 posterleri var.

Bu konuda birçok teori yürütüldü ancak hepsi yanlış çıktı. Birçok kişi Avengers 2010’da geçiyor diyor, ama 2010’da Tony daha yeni Iron Man olmuştu, yani bu teori direk eleniyor. Bir diğeri ise Strange’in portallardan geçerken zaman atlaması yapmış olma ihtimali üzerine, ancak bunun da herhangi bir kanıtı yok.

 

Jon Watts, filmi çekerken tüm timeline’ı okuduğunu ve filmleri en baştan izlediğini söylemişti. Ama şu anki duruma bakarsak biraz yalan söylemiş gibi. Sorunun giderilmesi umarım uzun sürmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir