Marvel’ın Düzelme Çabası: Legacy!

İlk “Now!” evreninde her şey güllük gülistanlık iken Marvel, karşımıza “Secret Wars” eventiyle çıktı. Şüphesiz Marvel’ın en büyük event’lerinden biri olan Secret Wars, Marvel’ın yeni bir yola girmesini sağladı: “All New-All Different”. Her şey değişmiş ve birçok karakterin yerine onların siyahi halleri gelmişti. Burada kesinlikle ırkçılık gibi bir amacım yok. Ancak bizim alıştığımız karakterleri alıp, onlara bir şeyler yapıp siyahi yaptılar yahu! Mesela benim en sevdiğim karakterlerden biri Iron Man’dir, ancak Civil War II #8’de Tony Stark ölüyor ve yerine Riri Williams diye bir kız geçiyor. Reşit bile değil!

Ama bunların üzerinden birkaç ay geçtikten sonra Marvel, ikinci Now! evrenini duyurdu. Seriler düzelmeye başladı ve hayranlar tekrar serileri okumaya başladı. Karekterler tekrar düzelmeye başladı. Doom’un yeni Iron Man olması ise benim en çok dikkatimi çeken şey oldu. Bir villain’in hero olması yetmezmiş gibi, Marvel satışları düzeltmek için çok güzel bir event çıkardı. Her ne kadar konusu klişe olsa da gerçekten de okutan bir seri bu. Bahsettiğimiz seri “Secret Empire”. ANAD’tan beri zemin hazırlanıyordu buna ve sonunda gerçekleşti. Hayranlarını geri toplamaya başlayan Marvel, karşımıza iki önemli eventle çıktı: Legacy ve Generations. Bu yazımızda Legacy üzerinde duracağım.

 

Legacy’yle ne değişecek?

Öncelikle serilerin düzeleceğinin kesin garantisi verildi. Şu an ortalıkta olmayan birçok karakterin de döneceğini biliyoruz zaten. Mesela Blade ve Ghost Rider’ı barındıran Spirits of Vengence serisi başlayacak. Ancak en çok dikkat çeken seri Fantastic Two olacak. Neden mi? Çünkü yılların F4’ü dağıldı bildiğiniz üzere ve geriye sadece The Thing ile Human Torch kaldı. Bu iki karakteri bir team-up içinde görmek çok güzel olacak.

Bir diğer büyük olay ise Planet Hulk’un dönüşü elbette. Diğer tüm serilerden ayrılan bu mini-seri Hulk’un en iyi hikayelerinden birini geri getiriyor. Planet Hulk’u yazan Greg Pak ile çizen Carlo Pagulayan’ın, bu seride de görev alacaklarını düşünüyorum.

Bir diğer önemli serimiz ise War Machine’in ölümünün ardından boş kalan zırha Frank Castle’ın gireceği The Punisher serisi. Birçok hayranın merakla beklediği bu seri, umarım güzel olur. Çünkü beklentiler aşırı yüksek.

Ayrıca seri kapaklarının hepsi eski kapaklardan uyarlama. Bir bakıma DC’nin Rebirth’ünün çakması olan bu event, aslında bize çok iyi şeyler vaat ediyor. Eski günlerine döneceğinin habercisi resmen, bu da iyi bir şey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir