Krypton Mitolojisi!

Yunan, İskandinav ya da Roma gibi tabiki Krypton Mitoloji de vardır. Peki bu mitolojinin tanrıları hakkında neler biliyorsunuz? Sizin için Krypton Mitolojisi’ndeki bütün tanrıları derledik. İyi okumalar:

 

AETHYR:

Phantom Zone’da var olan tek tanrısal varlıktır. “Yunan Mitolojisi’ndeki Tartarus” gibi Phandom Zone’daki her şeyin var olması ona bağlıdır yani bir bakıma Phantom Zone’un kendisidir. Steve Gerber ve Gene Colan tarafından 1982 yılında oluşturulmuştur ve ilk olarak “Phantom Zone #3” çizgi romanında gözükmüştür.

Aethyr, aynı zamanda Smallville dizisinde Phantom Zone’da maruz kalan bir kadın suçlunun adıdır.

 

TROLIUS:

Krypton patlamadan en az 2000 yıl önce tapılan “Gökyüzü Tanrısı”dır. Cary Bates ve Bob Brown tarafından 1971 yılında oluşturulmuştur ve ilk olarak “Superman Vol. 1 #243” çizgi romanında adı geçmiştir.

 

YLA-UTH VE KOR-OP:

Bolenth (Krypton’un bir şehri) insanlarına göre Yla-Uth, “Güneş Tanrısı” ve Kor-Op da “Toprak Tanrısı” olarak geçer. İkisi “Yunan Mitolojisi’ndeki Prometheus ve Epimetheus” gibi ikiz tanrılardır. İlk olarak 2000 yılında “Superman: Man of Steel v1 #100” çizgi romanında isimleri geçmiştir.

 

KARA:

“Güzellik Tanrıçası” olarak geçmektedir. Supergirl, Kara ismini bu tanrıçanın takımyıldızı altında doğduğu için almıştır. Leo Dorfman tarafından 1964 yılında oluşturulmuştur ve ilk olarak “Action Comics #314/2” çizgi romanında adı geçmiştir.

 

TELLE:

“Bilgelik Tanrısı” diye geçmektedir. Leo Dorfman ve Jim Mooney tarafından 1963 yılında oluşturulmuştur ve ilk olarak “Action Comics #299” çizgi romanında gözükmüştür.

 

MORDO:

“Güç Tanrısı” olarak geçmektedir ve 4 kollu olduğu bilinmektedir. Leo Dorfman ve Jim Mooney tarafından 1963 yılında oluşturulmuştur ve ilk olarak “Action Comics #299” çizgi romanında gözükmüştür.

 

LORRA:

“Güzellik ve Sanat Tanrıçası” olarak geçmektedir ve sarışın olduğu bilinmektedir. Leo Dorfman ve Jim Mooney tarafından 1963 yılında oluşturulmuştur ve ilk olarak “Action Comics #299” çizgi romanında gözükmüştür.

 

YUDA KAL:

“Ay, Aşk ve Evlilik Tanrıçası” olarak geçmektedir. Kryptonlular, monoteizm anlayışına geçip Rao’ya tapmadan önce Yuda’ya tapmaktaydılar. E. Nelson Bridwell ve Curt Swan tarafından 1981 yılında oluşturulmuştur ve ilk olarak “Krypton Chronicles #3” çizgi romanında adı geçmiştir.

Supergirl dizisinde Yuda Kal’ın Rao yüzünden “canavar” olarak anılmasına karşı çıkanları savunan “Yuda Kal Tarikatı” vardır. Thomas Coville tarafından yönetilen bu tarikat, Selena ve Worldkiller’lara ibadet etmektedir.

 

VOCH:

Voch, ilk günah işleyen varlıktır ve kötülüğün kaynağı olan tanrıdır. İlk başta Krypton’a harika şeyler inşa etmekle görevlendirilmiş fakat sonra kız kardeşi yaptıklarını yıkınca (daha iyilerini yapsın diye) ondan intikam almak istemiştir. Babası Rao da bu hareketinden dolayı onu kafir ilan etmiştir. Buna rağmen Voch, Jax-Ur ile Flamebird ve Nightwing’den intikam almaya devam etmiş, en sonda da bu ikisi tarafından yok edilmiştir. Eric Trautmann tarafından 2010 yılında oluşturulmuştur ve ilk olarak “Action Comics #886” çizgi romanında gözükmüştür.

 

NIGHTWING:

Nightwing, Flamebird’in ebedi arkadaşı, aşkı ve erkek kardeşi olarak geçen tanrıdır. Nightwing’in asıl görevi, gölgelerde babası/yaratıcısı olan Rao’dan saklanan varlıkların peşine düşmekti ve gölgeden oluştuğu için Voch dışında hiçbir tanrının yanında bulunamadığından yalnız bir varoluş içindeydi. Fakat Voch’un çabaları sayesinde Flamebird ile tanışmış ve birbirlerine anında aşık olmuşlardır. Daha sonra Flamebird, daha iyilerini yapsın diye Voch’un eserlerini yok edince Voch, ikisinden de intikam almaya çalışmış fakat Nightwing ve Flamebird tarafından yok edilmiştir. Lor-Zod ve Dick Grayson’a kahraman isimlerinde ilham olmuştur. Greg Rucka tarafından 2010 yılında oluşturulmuştur ve ilk olarak “Action Comics #886” çizgi romanında gözükmüştür.

 

FLAMEBIRD:

Flamebird, Nightwing’in ebedi arkadaşı, aşkı ve kız kardeşi olarak geçen “Yıkım Tanrıçası”dır. Flamebird’in asıl görevi, daha iyisini yapmak için erkek kardeşi Voch’un eserlerini yıkmaktı. Flamebird, görevini gerçekleştirmeden önce Voch’un çabaları sayesinde Nightwing ile tanışmış ve birbirlerine anında aşık olmuşlardır. Flamebird, görevini gerçekleştirdikten sonra da Voch, ikisinden de intikam almaya çalışmış fakat Nightwing ve Flamebird tarafından yok edilmiştir. Thara Ak-Var ve Bette Kane’e (Dick Grayson’ın sidekick’i) kahraman isimlerinde ilham olmuştur. Greg Rucka tarafından 2009 yılında oluşturulmuştur ve ilk olarak “Action Comics Annual #12” çizgi romanında gözükmüştür.

 

CYTHONNA:

“Buz, Ölüm ve Karanlık Tanrıçası” olarak geçmektedir ve ilk tanrılardan biridir. Cythonna aynı zamanda Rao’nun eski aşkı, karşıtı ve en büyük düşmanıdır. Gücü yok edilemez olduğundan, sonsuzluk yılı önce Rao tarafından hapsedilmiştir. Daha sonra hapisten kaçmış ve Dünya’ya inerek Rao’nun soyundan geldiği için Superman’i öldürmeye çalışmıştır. Superman’i tam öldürecekken Rao tarafından durdurulmuş ve tekrar hapsedilmiştir. Walt Simonson, Greg Hildebrandt ve Tim Hildebrandt tarafından 1999 yılında oluşturulmuştur ve ilk olarak “Superman: The Last God of Krypton” çizgi romanında gözükmüştür.

 

RAO:

“Güneş ve Ateş Tanrısı” olarak geçmektedir ve ilk tanrıdır. Ayrıca “Tanrıların Tanrısı” ya da “Yunan Mitolojisi’ndeki Zeus” gibi “Tanrıların Babası” olarak geçen Rao, Cythonna’nın eski aşkı, karşıtı ve en büyük düşmanıdır. Voch, Flamebird, Nightwing’in babası ve Krypton’un yaratıcısıdır. Ayrıca Rao, Krypton’un Kızıl Güneş’inin ismidir ve Superman, Rao’nun kanındandır. Walt Simonson, Greg Hildebrandt, Tim Hildebrandt ve Marv Wolfman tarafından 1987 yılında yaratılmıştır ve ilk olarak “History of the DC Universe” çizgi romanında gözükmüştür.

One thought on “Krypton Mitolojisi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir