“Ejder Kayası!” – Game Of Thrones 7. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

“Winter is coming.” Bu sözü ilk duymamızın üzerinden tam olarak 6 yıl geçti.Her duyduğumuzda daha fazla entrikaya ve daha fazla hüzne boğulduk. Spoiler yememek için gerektiğinde sosyal medya hesaplarımızı dondurduk.Sadece basit bir spoiler yüzünden bazen en yakın arkadaşlarımızla kavga ettik ve tüm bunların sonunda, belki gerek popülerliğinden, bekli de gerçekten hikayesi, diyalogları ve fantezi ögeleriyle bezenmiş doğa üstü dünyası ile bir şekilde bizleri ekran başına kilitlemeyi başardı. Dizinin “benim için” bu kısa tanımın ardından, 7. sezonun ilk bölümünün incelemesini yapmaya başlayabiliriz. Öncelikle bu sezon da diğer sezonlar gibi bizi yanıltmadan ilk bölümün önceliğini karakterlere ayırıyor. Aksiyonu minimum düzeyde tutarak daha fazla diyalog, çözümleme ve karakter planlamalarını öne çıkarıyor. Bu tabii ki bir çok hayranın hoşuna gitmeyecek bir hareket olmasına rağmen artık milyonların izlediği ve bu konuda hassasiyet hissetmeyen Game Of Thrones’un, pek de işi aceleye getirmek gibi bir planı yok.

Şimdi dizi çözümlemesine geçeceğim ve bu bölüm fazlasıyla “Spoiler” barındıracak şimdiden bu uyarıyı yapayım.

“TELL THEM THE NORTH REMEMBERS!”
Geçtiğimiz 6 sezonda Arya çok fazla şey yaşadı ve bunların bir çoğunu atlattı, ancak hiç şüphesiz bunların en acısı Frey ailesinin Stark’lara düzenlediği suikast idi. 6. Sezonun sonunda Walder Frey’den intikamını alan Arya, bu sefer diğer hainleri yani Frey ailesinin diğer fertlerini zehirleyerek Frey’lerden intikamını alıyor sonrasında ise Walder Frey’in eşlerinden birine dönerek ona: “Onlara Kuzey’in unutmadığını söyle. Onlara, Freyler için kışın geldiğini söyle.” diyor . Bu sahnede en göze çarpan nokta ise Arya’nın olgunluk barajını aştığını artık kesin bir şekilde görebiliyor olmamız. Ayakları yere basan ve soğukkanlılıkla işlerini yoluna sokabilen bir karakter var artık karşımızda ve kesinlikle karşısındakine göre oynuyor.

WİNTERFELL’DE İŞLER ISINMAYA BAŞLIYOR
Game Of Thrones konu bakımından oldukça zengin ve fazlasıyla farklı olaylar çevresinde şekillenen bir dizi. Örneğin Güney’de olaylar Krallık üzerinden işlenirken, Kuzey’de çok daha farklı olayların olduğu ve daha fazla işle uğraşıldığı hepimizin malumu. 6. Sezonda başlayan Kuzeyin İttifakı 7. Sezonda artık planlı bir eyleme dönüşmeye başlıyor. Bu bölümde Winterfell Sancaktarlarının toplandığı bir toplantı görüyoruz. Bir çok konuya değinilen toplantıda göze çarpan en büyük ayrıntı  Jon’un Sansa ile olan ayrışmaları. Dizinin ileri ki bölümlerinde daha da fazla konuda ayrılacaklar gibi görünüyor. Toplantıda alınan bir diğer karar ise sadece erkekler ile verilecek bir savaşın yeterli olmayacağı bu sebeple herkesin yardımına ihtiyacı olduğunu açıkça belirten Jon Snow, Lady Mormont’un da yardımıyla sancaktarları bu seferberliğe ikna ediyor. Görünen o ki kuzeyin eyleme geçme vakti geldi.

EJDERHA CAMININ İZİ BULUNUYOR
Ak gezenlerin Valyria çeliği ya da Ejderha Camı ile öldürülebildiğini biliyoruz. Ancak geçtiğimiz 6 Sezon boyunca bu iki kaynağında nereden bulunabileceğine dair bir ifade yoktu. Şimdi ise Samwell Tarly’nin üstat olmak için gittiği ve tabiri caizse her türlü b*ktan işle uğraştığı kalede, gizemli bir kitapta Ejderha Camının Westeros’ta, bir zamanlar Targaryen’lerin, sonra Baratheon’ların ve bu bölüm itibariyle Daenerys Targaryen eliyle yeniden Targaryen’lerin topraklarının altında olduğunu fark ediyor. Hemen Jon’a bir mektup kaleme alan Samwell, bizlere bu sezon yaşanıcak Daenerys Targaryen ve Jon Snow ittifakının adeta haberini veriyor gibi tabii bunları konuşmak için henüz erken. İlerleyen daha ayrıntılı nedenlerini de göreceğiz.

CERSEİ’NİN PLANLARI
Geçtiğimiz 6 Sezonda yaşananlar bize gösterdi ki; Lannister’lar dahi müttefikleri olmaksızın, bütün düşmanlarına karşı ayakta duramazlar. İşte tam da burada belki de 7. Sezonun en önemli çatışmasını oluşturacak müttefik karşımıza çıkıyor “Euron Greyjoy”. Tiplemesi itibariyle tam bir muamma olan ancak, psikopatlığı ve dengesizliği de gözlerden kaçmayan Euron için bu sezonun “Joker Kartı” yakıştırmasını yapmaktan hiç çekinmiyorum. Özellikle Cersei’ye sunacağı hediye her şeyi değiştirebilir gibi gözüküyor. Jamie’ye gelirsek; kibrini büyük oranda geride bırakan, daha düşünen ve ayakları yere basan bir karakter olarak görmeye başladığımız Jamie’nin, geçtiğimiz 6 Sezonda karakter gelişimi/değişimi yönünden en fazla ilerleme kaydeden kişi olduğu aşikar. Cersei ise daha kibirli ve kontrol manyağı imajıyla sabit bir karakter izlenimi veriyor. Özellikle bu ikisi arasındaki çatışma bu sezonun konularından birini oluşturacağına benziyor.

BİTİRMEDEN…
Clegane’yi yani nam-ı diğer Hound’u görmek eminim benim kadar sizi de mutlu etmiştir. Bu bölümde ise onu belki hayatında tek korktuğu şey olan ateşin, tabiri caizse gözlerine bakarken buluyoruz. Bu mistik ve bir o kadar gizemli sahnede Hound “Duvar’ın yıkıldığını” görüyor. Tabii bu şaşırılacak bir konu değil, sona doğru yaklaştıkça böyle imgelerin sıklaşacağına eminim. Sorun şu ki; bu bölümde duvara ulaşan Bran de, duvar yıkılırken orada mı olacak?
Ayrıca bu bölümde Ed Sheeran bir şarkıyla diziye konuk oluyor. Bu ayrıntıyı da belirtmeden geçmek istemedim.
Sonuç olarak bu sezon fazlasıyla soğuk geçeceğe benziyor. Bunun yanı sıra bir çok ölüm -büyük karakterlerden- bizleri fazlasıyla sarsacağa gibi. Ancak ne diyelim, Ned Stark bizi henüz ilk sezonun, ilk bölümünde; “Winter is coming.” diyerek uyarmıştı. Ve görünen o ki, o bile böylesine haşin bir kış beklemiyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir