Karakter Tanıtımları: Kilowog Kimdir?

Birçok kişinin en sevdiği Green Lantern’lardan biri de Kilowog’tur. Kendisi her ne kadar sert gözükse de, aslında pamuk gibidir.  Peki ama kim bu Kilowog ve neden bu kadar seviliyor?

Kilowog, Sektör 674’ün Yeşil Feneri ve aynı zamanda bütün Yeşil Fenerleri eğiten kişidir.

YARATILIŞI:

Kilowog, Marv Wolfman and Don Newton tarafından 1986 yılında yaratılmıştır. İlk olarak “Green Lantern #149” çizgi romanında gözükmüştür.

ORİJİN:

Kilowog, Bolovax Vik gezegeninde yaşayan genetik bilimcidir. Yeşil Fener’e seçildiğinde o zamanın eğitmen çavuşu olan Ermey tarafından eğitilmiştir. Çaylak Fenerlere karşı kullandığı kelimelerin hepsini Ermey’den duymuştur. Ermey, saldırı altındayken ve güç kaybediyorken savaşan çaylak Fenerlere (Kilowog da dahil) liderlik yaparken öldürülmüştür. Öldürülmeden önce Kilowog’un göğsüne kandan Yeşin Fener sembolü çizmiş ve Kilowog’a ileride lider olabileceğini söylemiştir.

KARAKTER GELİŞİMİ:

***Yeşil Fener Birliği:

Dünyada geçirdiği zamanlarda Dünya’da yaşayan Yeşil Fenerler ile çok yakın arkadaş olmuştur. Graxos 4 gezegeninden olan Arisia’ya karşı hep bir şeyler hissetmiş fakat sonralar Arisia’nın Hal Jordan’dan hoşlandığını öğrendiğinde arkadaş olarak kalmayı tercih etmiştir. Ayrıca Salakk, Katma Tui ve Ch’p ile de yakın arkadaştır. Hal Jordan ile olan ilişkisi -ne kadar Hal Jordan, Parallax halindayken Kilowog’ı öldürse de- oldukça sağlamdır.

Genetik bilime olan ilgisi “New Guardians” ekibine liderlik etmesini sağlamıştır. Guy Gardner onu Justice Leauge takımına davet etmiş ve Kilowog da katılmıştır. Justice Leauge ekibinde iken tamirci ve makinist olarak görev almıştır. Hal Jordan, Parallax etkisindeyken onunla savaşan Yeşil Fenerlerden biridir. -Bir önceki paragrafta bahsetmiştim- Parallax etkisinde olan Hal Jordan, Kilowog’u öldürmek için yüzüğünü kullanmış ve geride sadece iskeletini bırakacak bir şekilde öldürmüştür. Daha sonra kara büyü ile geri getirilmiş ve Hal Jordan’dan intikam alması için “Karanlık Fener”e dönüştürülmüştür. Thomas Kalmaku sayesinde günahlar ödenmiş ve intikam yok olmuştur.

***Yeniden Doğuş:

Kyle Rayner ve Ganthet tarafından hayata geri döndürülmüş ve OA & Yeşil Fener Birliği’ni yeniden kurma çabalarına katılmıştır. Kyle Rayner’dan aldığı güç yüzüğü ile Parallax’a karşı Kyle Rayner, Guy Gardner, John Stewart ve dirilen Hal Jordan ile birlikte savaşmıştır. Parallax bir kez daha güç bataryasına hapsedilince çaylakları eğitmeye başlamış yani eğitmen çavuşu olmuştur. Hal Jordan’a asla kızmamış sadece şaka amaçlı güreş teklifinde bulunmuştur.

Çaylaklardan iki tanesi Spider Guard tarafından yakalanınca Kilowog onları kurtarmak için tek başına görev almıştır. Spider Guild istilasında OA’yı savunan askerlere katılmış ve onlara nasıl sarı renge karşı geleceklerini anlatmıştır.

Infinite Crisis sırasında Rann ve Thanagar üzerinden çabalayarak yardım etmeye çalışmışlardır.

***En Karanlık Gece:

Scar, OA’nın koruyucu kalkanını indirdiğinde bunu kendi gözleri ile görmüştür. İçeri giren Siyah Fenerlere karşı savaşan Fenerlerden biridir. Siyah Fenerler ile savaşırken karşısına Siyah Fener olan Ermey çıkmıştır. Ölmesinin sebebinin o olduğunu vurgulamış ve kalbini sökmeye çalışmıştır. Fakat son anda Siyah Fener Güç Bataryası dolduğu için Emry, Yeşil Fener Güç Bataryasını emmeye gitmiştir. Bunun üzerine Fenerleri toplayan Kilowog, Güç Batayasını emen Siyah Fenerlere karşı savaşmıştır.

***En Aydınlık Gün:

Eğitmen Çavuşluk işinden ayrılmış ve normal bir Yeşil Fener olmaya karar vermiştir. Yerini Salaak ve Stel almıştır.

 

GÜÇLERİ VE YETENEKLERİ:

Güçleri:
-İnsanüstü Güç
-İnsanüstü Dayanıklık
-Ortak Akıl Bağlantısı (Diğer Bolovaxianlar ile iletişim kurabilmek için)
-Enerji Soğurabilme (Güç Yüzüğü ile)
-Enerjiden Oluşan Yapıtlar Oluşturabilme (Güç Yüzüğü ile)
-Enerji Manipülasyonu (Güç Yüzüğü ile)
-Enerji Kalkanı (Güç Yüzüğü ile)
-Uçabilme (Güç Yüzüğü ile)

Yetenekleri:
-Yıkılamaz İrade
-Bilinmeyen Dövüş Sanatları
-Silah Kullanımında Ustalık
-Liderlik
-Mekanik Yetenek
-Eğitim Bilimi
-Genetik Bilim

Silahları:
-Güç Yüzüğü
-Güç Bataryası (Ekipman)
-Oan Enerjisi Yayan Tırpan (Karanlık Fener iken)

Zayıflıkları:
-Sarı Renk
-Sarj Zorunluluğu (Güç Yüzüğü’nün sarjı bittiğinde doldurmak zorundadır)
-Kırmızı Fenerler (Kırmızı Güç Yüzüğü, Yeşil Güç Yüzüğü’nün sarjını boşaltma yeteneğine sahiptir)

DİZİ VE FİLM HALLERİ:

-Duck Dodgers animasyon dizisinde gözükmüştür. Dodgers, yeşil yüzüğe sahip olduğunda OA’ya gitmiş ve ilk Kilowog ile tanışmıştır. John DiMaggio tarafından seslendirilmiştir.
-DC Animasyon Evreni’nde geçen Superman the Animated Series, Justice League and Justice League Unlimited animasyon dizilerinde gözükmüştür. Dennis Haysbert tarafından seslendirilmiştir.
-Batman: The Brave and the Bold animasyon dizisinde iki bölümde gözükmüştür. Diedrich Bader tarafından seslendirilmiştir.
-Green Lantern: The Animated Series animasyon dizisinde bütün bölümlerde gözükmüştür.
-Green Lantern: First Flight animasyon filminde gözükmüştür. Hal Jordan yüzüğü ilk kazandığında onu bulan Yeşil Fenerlerden biridir. Michael Madsen tarafından seslendirilmiştir.
-Green Lantern: Emerald Knights animasyon filminde eğitmen çavuşu olarak gözükmüştür.
-Green Lantern (2011) filminde CGI olarak gözükmüştür. Michael Clarke Duncan tarafından seslendirilmiştir.
-Smallville Sezon 11’de gözükmüştür. (Sezon 11 aslında çizgi roman ama olsun). Parallax’a karşı savaşmıştır.

OYUN HALLERİ:

-Injustice oyununda Hal Jordan ve John Stewart’ın bitişinde gözükmüştür. Oynanabilir karakter değildir. Ayrıca mobil halinde bir tane destekleyici kartta vardır.
-DC Universe Online oyununda Exobyte kötü adamlarına karşı savaşırken gözükmüştür.
-LEGO Batman oyununda da gözükmüştür.

NOTLAR:

-Sinestro, Kilowog’dan etkilenmiştir.
-Kilowog için bir şeyin parçası olmak çok önemlidir. En büyük korkusu yalnız kalmaktır.
-Son derece nazik, cömert ve mütevazidir.
-Hal Jordan tarafından Kilowog’un güç yüzüğünün patlamalarda çok işe yaradığı söylenmiştir.
-Hal Jordan ve Ch’p eğittiği Yeşil Fenerlerden iki tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir