Karakter Tanıtımları: Black Bolt Kimdir?

Black Bolt, ses gücü ile kutsanmış ve lanetlenmiş Inhumanların kralı ve Illuminati üyesidir. Aynı zaman Kraliyet Ailesi’nin başıdır. En ufak fısıltısıyla şehirleri, çığlığı ile de gezegenleri dümdüz edebilir.

YARATILIŞ:

Blackagar Boltagon, Jack Kirby ve Stan Lee tarafından 1965 yılında yaratılmıştır. İlk olarak “Fantastic Four #45” çizgi romanında gözükmüştür.

KÖKENİ:

Blackagar, Atillan’ın iki en iyi genetik uzmanının çocuğu olarak doğmuştur; Genetik İktidar Konseyi başkanı Agon ve Doğum Öncesi Bakım Merkezi müdürü Rynda. Daha embriyo halindeyken Terrigen kristaline maruz kalmış ve Inhuman’ları bile aşan garip güçlerle doğmuştur.

Bebekken henüz kontrol edemediği bazı enerji manipülasyon yeteneklerini, özellikle de büyük yıkıcı potansiyelli yarı sonik enerji yetenekleri olduğu ortaya çıktı. Etrafa zarar verilmesini engellemek amaçlı babası onu ses geçirmez odaya yerleştirmiş ve enerjisini emen bir takım vermiştir. Daha sonra odanın işe yaramayacağını anlayarak oğluna güçlerini kontrol etmeyi öğretmiştir.

Blackagar’ın kardeşi olan Maximus, Blackagar’ın güçlerini kontrol edemediğini ispatlamak amacıyla kendisine saldırmıştır. Özgürlüğünden bir ay sonra Blackagar, kardeşi Maximus’un Kree’nin yabancı elçileri ile hain plan kurduğunu anlar.

Kree gemisi kaçarken sonsuz yasak ses gücünü kullanır ve gemişi gökyüzünden düşürür. Gemi, Dünya’ya düştüğünde anne ve babası da dahil Genetik Konseyi’nin kilit üyelerini öldürerek gücün neden olduğu yankılamalar Maximus’un sağlını etkiler, doğuştan sahip olduğu zihinsel güçleri bastırır. Bu olaydan sonra Blackagar, yirmi yaşında olduğu halde Inhuman’ların kralı olur.

MEDUSA İLE İLİŞKİSİ:

Ergenlik zamanında Medusalith Amaquelin, sesinde yıkım gücünden dolayı karantina altına alınan kuzeni olan Blackagar Boltagon’u ziyaret etmeye başlamıştır. Gücünden dolayı hiç konuşamayan Blackagar ile özel işaret dilini kullanarak iletişim kurmayı öğrenmiş, karantinadan kurtulunca da ikisi de sekiz yaşındayken Blackagar’a aşık olmuştur. Yıllar geçtikte ikisinin arasındaki romantik ilişki gelişmiş ve evlenmişlerdir. Blackagar, yirmi yaşına geldiğinde kral olduğunda onunla birlikte Medusa da kraliçe olmuştur.

GÜÇLERİ VE YETENEKLERİ:

***Güçleri:

-Ortam Parçacık ve Elektronları Kontrol Edebilme (Harnessing)
-Yarı-Sonik Çığlık (Fısıltısı ile şehirleri, çığlığı ile gezegenleri dümdüz edecek kadar güçlü)
-Parçacık ve Elektron Kanallaştırması (Alnındaki çatal şeklindeki anten sayesinde) (fiziksel gücünü arttırabilir ya da sahip olduğu tüm mevcut enerjiyi, “Master Blow” olarak adlandırdığı tek güçlü bir yumruk için bir koluna kanalize edebilir)
-Madde ve Enerji Manipülasyonu (Suyu buza çevirmiştir ve Dünya’yı yok edecek güçte olan Güneş Fişek’ini imha etmiştir)
-Telepati
-Uçabilme
-İnsanüstü Güç
-İnsanüstü Hız
-İnsanüstü Dayanıklılık
-İnsanüstü Çeviklik
-İnsanüstü Refleksler

***Yetenekleri:

-Sözsüz İletişim (Sözcükleri kullanmadan diğerleri ile güzel iletişim kurabilseler de Medusa genelde Black Bolt’un çevirmenliğini yapar)
-Yumruk Yumruğa Dövüş
-Diplomatik Dokunulmazlık
-Stres Noktası Tespiti (Bu yeteneği Karnak tarafından öğretilmiştir)

***Ekipmanları:

-Alnında elektronları kontrol etmesini sağlayan çatal şeklinde bir anten vardır
-Uzay Taşı (Illuminati zamanı yanında tutmuştur)
-Lockjaw (Evcil Hayvanı) (Genelde bir yerlere giderken Lockjaw ile ışınlanır)
-Eldrac (İnsanların ışınlanmasını sağlayan kapısı olmayan Inhuman’dır)

DİZİ VE FİLM HALLERİ:

-Fantastic Four (1994-1996) animasyon dizisinde gözükmüştür.
-Marvel Animasyon Evreni’nde geçen “Hulk and the Agents of S.M.A.S.H.”, “Ultimate Spider-Man”, “Avengers Assemble” ve “Guardians of the Galaxy” animasyon dizilerinde gözükmüştür. Hulk and the Agents of S.M.A.S.H. dizisinde Clancy Brown, Ultimate Spider-Man ve Avengers Assemble dizilerinde Fred Tatasciore, Guardians of the Galaxy dizisinde de Trevor Devall tarafından seslendirilmiştir.
-Yakın zamanda çıkacak olan ve Marvel Sinematik Evren’de geçecek olan Inhumans dizisinde başrol olarak gözükecektir. Karakter, Anson Mount tarafından canlandırılacak
-Marvel Super Heroes: What The–?! (29) televizyon serisinde de gözükmüştür.
-Planet Hulk (2010) animasyon filminde Illuminati üyesi olarak gözükmüştür.

OYUN HALLERİ:

-Marvel: Ultimate Alliance video oyununda NPC bir karakter olarak gözükmüştür.
-Marvel: Avengers Alliance oyununda oynanabilir karakter olarak gözükmüştür. 200 Command Points’e alınır.
-LEGO Marvel Superheroes oyununda oynanabilir karakter olarak gözükmüştür. Oynanabilir karakter olsa da hikaye de yoktur.
-Marvel Contest of Champions mobil oyununda oynanabilir karakter olarak gözükmüştür.
-Marvel Future Fight mobil oyununda oynanabilir karakter olarak gözükmüştür.
-Marvel Heroes oyununda oynanabilir (gelen güncelleme ile) karakter olarak gözükmüştür.

NOTLAR:

-Mavi gözleri ve siyah saçları vardır. 95 kilodur ve boyu 1.87 santimetredir
-Diğer Kraliyet Ailesi üyeleri: Gorgon Petragon (kuzen), Karnak Mander-Azur (kuzen), Triton (kuzen), Crystalia Amaquelin (baldız), Medusa Amaquelin-Boltagon (kuzen ve eş), Maximus Boltagon (erkek kardeş), Ahura Boltagon (oğlan), Luna Maximoff (yeğen)
-Medusa dışında dört tane daha karısı vardır (Oola Udonta, Aladi Ko Eke, Onomi Whitemane ve Avoe)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir