Justice League SDCC – Fragman İncelemesi

Sonunda beklediğimiz fragman elimize ulaştı. Ben de sizler için bunun ufak bir incelemesini yapmak istedim. Ancak baştan uyarayım, her ne kadar bu fragmanda beğendiğim şeyler olmasına rağmen beğenmediğim bir o kadar da farklı unsur olduğunu belirtmeliyim. İncelemeye geçelim;

 

Öncelikle fragmanın hemen başında Bat Signal’i yakan James Gordon’u görüyoruz. Eminim bunun ne anlama geldiğini açıklamama gerek yoktur. Hemen ardından ise Wonder Woman’ın içinde bulunduğu bir aksiyon sekansı veriliyor, ancak burada bir kaç rahatsızlığımı dile getirmek istiyorum. Öncelikle Wonder Woman’nın origin filmini izleyenler bilecek ki o filmde inanılmaz bir Yavaşlatılmış çekim hastalığı vardı, neredeyse -özellikle aksiyon- her sahnede WW’ye bir yavaşlatılmış çekim yapılıyordu. Bu da filmin ilerleyen sahnelerinde fazlasıyla sıkıcı bir hal alıyordu. Bu fragmanda gördüğümüz kadarıyla Snyder’de buna fazlasıyla bağlı kalacak gibi tek umudum ise bu sahnenin fragmana özel bir çekim olması. Wonder Woman’la ilgili bir diğer sıkıntı ise sahnelerinin çok fazla CGI barındıyor olması. Normalde atlamalı zıplamalı sahnelerde böyle bir eleştirme getirmek saçma olurdu ancak, görünen o ki bir çok dövüş kareografisi de CGI ile hazırlanmış. Bu da beni fazlasıyla rahatsız etti açıkçası. Neyse bu kadar negatiflik yeter, fragmandaki bir diğer olay ise Themyscira’yı görüyor olmamız. Zaten fragmandan önce ufak tefek bilgiler açıklanmıştı, bu da bu görüntülerle doğrulandı. Mother Box’lardan biri Themyscira’da ve savaş da buradan başlayacak gibi.

Ayrıca burada ufak bir parantez açmak istiyorum. Fragmanda gördüğümüz kadarıyla Batman, Superman’ın ölümü ardından bir süre Gotham sokaklarından uzak duruyor bunun sonucunda hem Gotham hem de tüm dünyada bir suç artışı oranından bahsediliyor. Bu da ufak bir ayrıntı, belki kaçıranlarınız olmuştur. Görünen o ki Batman BvS’nin son sahnesinde olduğu gibi uzun bir süreyi bir şeyler planlayarak ve uzun süre pişmanlık yaşayarak geçirmiş.

Ayrıca nihayet Steppenwolf’u görüyoruz, -tabii buna ne kadar görmek denirse- bu hususta dikkat çeken esas ise Steppenwolf’a fragman boyunca yakın çekim yapıldığını göremiyoruz. Bunun da sebebi büyük ihtimalle tamamının CGI olması. Evet biraz acı ancak, DC’nin son yıllarda CGI’yı biraz aşırıya kaçarak kullandığı hepimizin malumu ancak yine de Steppenwolf karakteri bizleri diğer alanlarda tatmin edebilecek unsurlar barındırıyor. Karizmatik ve güçlü, bu özellikler sadece savaş alanında değil, fazlasıyla diyaloglarda da kendisini göstermesine yardımcı olacaktır.

Fragmandaki diğer bir karakter olan Aquaman, açıkçası BvS’deki Aquman’dan daha iyi olmuş gibi geldi bana. BvS’de su sahneleri bana kalırsa berbattı. Aquaman adeta boğuluyor gibi görünüyordu, ancak bu fragmanda -tabii ki CGI etkisiyle- daha rahat ve güçlü bir izlenim alabiliyoruz. Ayrıca fragmandaki diğer sahnelerinde de bildiğimiz Aquaman figüründen daha güçlü ve bir o kadar da daha baskın bir karakter halinde görüyoruz. Bu Aquaman fanlarını bir hayli sevindirecek bir olaya benziyor.

Cyborg’a da biraz değinmek istiyorum öncelikle Cyborg kendi düşünceme göre bu fragmanda gerçekten tüm CGI hengamesinin içinde -ki kendisi de öyle- en gerçekçi karakter izlenimi vermiş, o yönden Cyborg fazlasıyla başarılı olmuş denebilir.

En son olarak da Flash’a değinmek istiyorum. CGI noktasında Wonder Woman’dan daha az sırıttığını söyleyebilirim. Gerçekten epik bir karakter olarak karşımıza çıkacak, başlarda mavi şimşekleri beğenmemiş olsam da şuan ki halini izlemesi fazlasıyla zevkli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir