Geoff Johns Neden DC İçin Marvel’ı Bıraktı?

Çizgi roman endüstrisinde önemli isimlerden biri olan Geoff Johns ve şuan da DC’nin başında duran Johns aslında ilk başta kariyerini Marvel‘da başlatmıştı. İki şirket de rakip olarak nitelendirildiği için DC‘nin en üretken yazarlarından birinin rakip şirkette işe başlaması oldukça ilginç.

San Diego Comic-Con sırasında, nasıl çizgi roman yazmaya başladığını ve DC için neden Marvel‘ı terk ettiğini anlattı. Geoff Johns, orjinal kariyer hedefinin “film yazarı ve yönetmeni” olmak olduğunu söyledi fakat DC‘e olan yakınlığı sayesinde çizgi roman yazmaya başladı.

Lisenin sonlarına doğru Geoff Johns, Michigan Eyalet Üniversitesi Sinema Okulu ve Joe Kubert Okulu Çizgi Roman sanatı arasında kararsız kaldı. Sonunda film yazmaya karar verdi ve yönetmen Richard Donner‘ın asistanı olarak görev aldı. Daha sonra Marvel ve DC için serbest çalışma yapmaya başlamış ve DC‘nin ortak editörü Dan DiDio ona gerçek potansiyelinin farkında varmasını söylemiştir.

Marvel ile geçirdiği zamandan sonra yazar olduğunu fark etmiştir;

“O gün muhtemelen DC’de özel bir imza imzaladığım gün olmuştur. Kendi kendime ‘Sanırım potansiyelim yazarlık’ dedim. Bu da bir yolculuktu, çünkü… Açıkçası DC’e bayılıyorum. Marvel’ı severim ama DC’e bayılıyorum… Hulk’a da bayılırım. Eğer Marvel’dan satın alabilsem alırdım. Bu harika olurdu. Hulk filmi yapmak isterdim. Hulk vs Superman tarzı şeyler… Thor Ragnarok da oldukça badass bir film gibi gözüküyor.

Dick Donner’ın asistanı olarak çalışıyordum ve DC için çizgi roman yazıyordum ve Marvel bana Avengers’ı teklif etti. Marvel için de 1.5 yıl yazdım… O zamanki yönetim yüzünden pek de güzel bir deneyim değildi. Gerçi editrüm olan Tom Breevort’u severdim. Güzel deneyim olmamasının sebebi DC’den çok farklı olmasıydı. Herkes için değişebilir fakat o zaman bana göre değildi.”

DC‘e olan sevgisine rağmen, Geoff Johns‘a ilk büyük fırsatı Marvel çıkarmıştı fakat DC ne kaçırdığını anlayıp buna karşı çıktı;

“O gün Avengers’ı kaptım ve bunu açıkladılar. Sonra DC beni aradı ve bana “Özel bir sözleşme imzalamak ister misin?” diye sordular. Yaklaşık bir yıl sonra Dan DiDio ile çalışmaya başladım ve ona bayıldım ve o günden sonra DC’i benimsedim. Ve o gün DC için sözleşme imzaladı… Önümüzdeki yıllar için DC için tam zamanlı yazacağım konusunda bana bir güvenlik sağladı. İşte o zaman hayalimdeki mesleğin yazarlıkmış gibi hissettim.”

Geoff Johns, DC Evreni’ndeki yerini bulmasında yardımcı olan Dan DiDio‘ya olan şükranı hakkında da konuştu;

“Yine çok teşekkür ederim Dan. Çünkü orada olmasaydın DC için sözleşme imzalamazdım. DC’e gelmemi isteyen sendin. Marvel’da devam ederdim ve muhtemelen serbest yazar olarak kalırdım.”

DC‘nin çizgi romanları, Geoff Johns‘un çalışması altında kesinlikle değişti, ve sinematik evrenin de onun yönü altında değişeceği fazlasıyla belli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir