“Doğu Gözcüsü!” Game Of Thrones 7×5 İncelemesi

Merakla beklediğimiz yeni bölüm sonunda yayınlandı, bu seferki bölüm oldukça tatmin edici ve de üstüne beklenti yaratan anlar ile doluydu. Özellikle Daenerys cephesinde işler iyiyce çözümlenemez hale geldi Cersei ise savaşı kaybetmenin korkusu ile gerekli hazırlıkları yapma peşinde.  Kuzeydeyse Sansa, Little Finger’ın eline düşmekte Bran Stark ise vizyonları ile hikayedeki yerini dolduruyor ama en çok dikkat çeken detaylardan biri ise Arya’nın Sansaya verdiği büyük bir gözdağıydı. Bir kaç sorun olsada bölüm oldukça güzeldi.

YAZININ BUNDAN SONRASI AĞIR BİR ŞEKİLDE SPOİLER BARINDIRIR.

“AZ KALSIN  BENİ ÖLDÜRÜYORDUN.”

Daenerys’in bizzat sahaya inip savaşmasından sonra ayvayı yiğen Lannisterlar özellikle son anda Jamie Bronn tarafından kurtarılmasıyla yırtmıştı ve hala biraz mizah yapabiliyor olması bile iyiydi savaştan sonra Triyon’un savaş alanında yürürkenki surat ifadesi “Acaba doğru taraftamıyım ?” sorusunu aklımıza getiriyor, Jamie’nin Daenerys’i bitirme hissi ejderhanın alev dolu nefesi işe son bulmuştu ve de Jamie bir hayli umutsuz gözüküyor. Ejderha ile yüzleşince kazanamayacağını ve iki tane daha ejderha olduğunu olunca karanlık kaderiyle karşı karşıya kaldı.

“ONLARA SEÇİM ŞANSI VERDİM.”

Savaştan sonra geriye kalan azınlığa seçenek sunan Khaleesi Randly ve Dickon Tarly’in diz çökmemesine karşılık onları diri diri yakıyor ve kalabalığın korkusunu iyi bir şekilde kazanıyor. Drogon’un kalplerine korku salan kükremeylleriyle insanların daha kolay bir şekilde diz çökmesini sağlıyor. Ama Triyon’nun bakışıları yine bize “acaba ?” sorusunu sorduruyor bizlere, Lord Varys ile yaptığı konuşmada “Ona kendi sözünü dinletmelisin, sen onun elisin.” demesi ile resmen içimize su serpiyorlar.

“SANA HİZMET ETMEK İÇİN GERİ DÖNDÜM.”

Sir Jorah sonunda Daenerys’e kavuştu ve hasret giderdi fakat Jorah’ın tahmin etiğinden daha kısa süren bu özlem Jon Snow’un kurduğu intihar timi ile kuzeye gitmeye hazırlanırlar, Jorah’ı iyileştiren Sam ise ihtiyacı olan kitapları toplayıp yola koyulmaya karar verdi, artık daha fazla hor görülmek istemeyen Sam Tarly ailesi ile şehirden ayrılıyor. Güzel detaylardan biri ise Gilly’nin Sam’in içini dökmesini dinlerken Rheagar‘ın gizli evliliğini okumasıydı.

“BENİ ÖLÜME MAHKUM ETMİŞTİ.” 

Evet bu bölümdeki en güzel sahnelerden biri ise Triyon ve Jamie’nin buluşmasıydı, iki kardeşin birbirlerinin zayıf noktası olması işlerin değişik bir boyut almasını sağlayabilir ve de sağlıyacak gibi gözüküyor. Eski defterleri açmak yerine Triyon’un amacını merak ediyor daha sonrasında ise Cersei’nin “Bir daha bana ihanet etme.” demesi ve üstüne hamile olduğunu söylemesi ile aralarındaki buzları eritmesi Jamieyi hala elinde tutmak istediğini anlıyoruz. Fakat eğer bir daha ihanet ederse onu gözünü kırpmadan öldürebileceğini gösteren bir surat ifadesi ise Cersei’nin iyice Mad King’e dönüştüğünü görebiliyoruz. 3. Sezondan bu yana ortalarda gözükmeyen Gendry’in Kralın şehrinden çıkması bizlere biraz hasi…. lan oradan detirtse bile bölüme katılan güzel bir sos olarak hikayeye karışıyor.

“HARİKA CANAVARLAR.”

Daenerys’in Jon Snow ve Drogon ile anlaşması gördüğündeki şaşkınlığı paha biçilmez, ve önemli bir detayı kovalayan Daenerys hala Jon’un kalbine bıçak yemesinin peşinde, Jon ile Daenerys’in arası gerçekten giderek daha sıkı oluyor ve her geçen bölüm Daenerys Jon’dan etkilenmeye devam ediyor hatta aşık olmaya bile başlamış olabilir. Jon’un harika bir lider olması bir yana iyi ve akıllı bir insan olması onu daha çok etkilemiş olabilir. Kuzeyde ise Aryanın Sansaya verdiği ayar içimi öyle bir rahatlattı ki oh dedim Sansa yine işleri sıçıp batırmayacak en azından batıramıyacak, Arya sadece Sansa ile değil Little Finger ile de uğraşıyor aynı bir detektifmiş gibi onu gözlemleyip işlerine el atmaya çalışıyor ama Little Finger ise yılların affedersiniz Pezevenki Arya gibi birinin onu takip ettiğini anlayıp üstüne yemliyor ama benim teorime göre Arya ona yem attığının farkında fakat bunu bekleyip göreceğiz.

“HEPİMİZ NEFES ALIYORUZ.”

İşler burada biraz saçmalamaya başlıyor çünkü sırf Jon’un Bran ile görüşmesini engellemek için örgüyü direk duvarın ötesine bağlıyorlarlar.  Duvarın arkasına geçmek isteyen Brotherhood kara kale de yakalanır ve kaderin cilvesine bakın ki Jon, Tormund, Gendry, Jorah, Thoros, Beric ve Tazı bir intihar timi kurup ölülerin ordusundan bir kişiyi alıp kanıt olarak Cersei ve diğer herkese göstermek için duvarın arkasına yol alırlar. Son olarak kesinlikle izlemeniz gereken bir bölüm dram ağırlıklı ve aksiyon olmaması ise muhteşem bir sehir keyfi sunuyor şahsen 1. Bölümü bu şekilde olması gerekiyordu, herkes “Game of Thrones her zaman aksiyonlu değil ki abi..” demeye başladı lütfen bu tarz saçmalıklara girmeyin arkadaşlar Dram demek saçma sapan izleyiciye hikaye ekseninde bir şey katmayan gereksiz diyaloglar demek değildir.

Bu bölümden hoşuma giden kareleride eklemeden edemeyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir