“Ejderha ve Kurt” Game of Thrones 7×7 İncelemesi!

Yazım SPOILER içerir eğer sezon finalini izlemediyseniz kesinlikle okumamalısınız!

Geçtiğimiz bölümde bayağı bir aksiyona giren ve bir ejderhasını kaybetti fakat Aegon Targaryen’nı (Jon Snow) kazandı bu sırada 7. Bölümün önemli kısımlarından biriside Jon Snow’un gerçek ismini resmi olarak yayınladılar.

“BİRBİRİNİ SEVMEYEN BİR GRUP İNSANIZ.”

Sonunda beklenen toplantı ile uzun süredir görüşmeyen karakterler birbirlerine kavuştular. Buluşma alanına Ejderi ile iniş yapan Daenerys herkese güzel bir gözdağı verdi ve gerçekten bazı karakterlerin içlerine korku serpmeyi başardı, Triyon ve Jon’un hoş diyalogları ile Cersei ikna etmeye başladılar. Westeros’a bir ölüyü taşıyıp bunu herkese göstermelerine rağmen barışın sağlanmaması bariz idi. Cersei’yi ısıracak kadar yakınına giren bu ölü bize eğelenceli dakikalar yaşattı Cersei ve Jaime’nin yüzündeki korkuyu görmek ve Jamie’nin kendi içerisinde düşünüp tam bu esnada taraf değiştirmeye karar vermesi ise dizinin önemli detaylarındandı, ilk başta böyle bir diyalog yaşanmasada Jamie’nin yüzünden düşüncelerini okumak çok basitti. Euron Greyjoy sonunda yüzünü tekrar gösterdi, sadistik olarak bu sezon ön planda bulunan daha doğrusu bulunmaya çalışan fakat eksi bir karakterde olan Greyjoy büyük bir fiyasko. Maalesef o kadar dolduruştan sonra yok Ramsay Euron’un yanında çocuk kalacak denilmesi sadece büyük bir palavradan ibaret Joker kopyası olmaya çalışan ama kelimenin tam anlamıyla fiyasko olan bu karakter tartışılmaya deymez.

“SÖZÜMÜN ERİYİM.”

Cersei’nin Jon Snow’un tarafsız olmasını istemesi ve sadece Ned Stark‘ın oğlunun sözünü dinleyeceğini söylmesi ve ardından Jon’un ben çoktan Danaerys’e diz çöktüm demesiyle işlerin içine etti ve Cersei’nin öfkesiyle karşılaştı. Danaerys’in aşık olduğunu görmekten öte Jon’un dürüst biri olması daha da etkilemiş oldu. Bu aptallığın üzerine Triyon kendisinin öldürülmesi riskini göze alıp Cersei’nin öfkesi ile baş başa kalıp gergin diyaloglar sonucunda ikna olması içimizi rahatlattı. Bölümün kaliteli diyaloglarından olan bu kısım Triyon’un ölüm korkusunun büyüklüğünü hatırlattı. Ama Cersei’nin hiç bir zaman kitabına göre oynamayacağını hepimiz biliyoruz. Triyon’un Cersei’nin hamile olduğunu anlaması gerçekten hoş bir detaydı. Fakat Cersei’nin Jon ve Danaerys’e ordularım size yardım edecek demesinin yalan olduğunu o anda herkesin anladığını düşünüyorum.

“KİMSE BENİ TERK EDEMEZ.”

Bölümde en çok sevdiğim kısım burasıydı çünkü birbirine kuvetli bir şekilde bağlı olan bu karakterlerin ayrılması beni çok sevindirmişti çünkü 6. Sezon finalinde Jaime’nin Cersei’e baktığı kısım aklınızda canladırın ve o sahneye diyalog ekleyin ve karşınızda 7. Bölümdeki tartışma sahnesi çıkıyor. Diyalogların kalitesi içimi rahatlatan etkenlerden biriydi. Özellikle Cersei’nin Jaime’nin arkasından Euron ile iş çevirmesi ise Jaime için işin bittiği kısımdı, Cersei gözünü iyice karartması düzgün haraket etmemesi biraz canımı sıksada Cersei hoşuma giden bir karakter olmuştu. Ve asıl olayımız Cersei’nin Jamie’nin gitmemesi için ölüm ile tehdit etmesiydi, burası tüylerimi diken diken eden bir sahneydi hele Light of the Seven’dan türeyen bu soundtrack pek bir hoşuma gitti. Umarım kısa bir süre içerisinde 7. Sezonun Soundtrack albümüne kavuşabiliriz. Jaime giderken kar yağması ise atlanmayacak bir detaydı.

“YAVAŞ ÖĞRENİYORUM. AMA ÖĞRENİYORUM.”

Kuzeyde yaşanan gelişmelere geçmeden önce Theon Greyjoy, Jon Snow ile konuşup Jon’un onu affetmesinden sonra aldığı gaz ile Yara’yı kurtarmak için bir tim kuruyor, zorlu bir birebir dövüş sonrasında komutayı ele alan Theon kurtarma operasyonu için yola çıktı. Finaldeki güzel kısımlardan biri olan bu sahne içlerimize su serpiyor, tahminlerimin çoğunun gerçekleşmesi beni sevindirdi çünkü Arya’nın zeki bir karakter olması ve Bran gibi bir karakterin Kıştepesinde olması Littlefinger’ın sonunu getirdi fakat konu Sansa olunca insan korkuyor yine birşeyleri sıçıp batıracağını düşünmüyor değil. Littlefinger sonunda öldü. Bütün suçalarını ortaya döken Starklar gayet güzel bir şekilde yemlediler, kesilecek bir domuz gibi adeta. Sansa ve Arya’nın birlik olup Littlefinger’ı öldürmesi pek çok kişi tatmin etmemiş fakat ben yeterince iyi olduğunu düşünüyorum ve fragmandaki ” Yanlız kurt ölür fakat sürü yaşar.” sözünü Ned Stark’a adamaları ise barizdi fakat atlanmaması gereken bir detay.

“ROBERT’İN İSYANI BİR YALAN ÜSTÜNE KURULMUŞ.”

Çoğu insanın robotumsu haraketleriyle uyuz olmaya başlıdığı Bran benim gerçekten sevdiğim bir karakter, Sam’in kış tepesine gelip Jon Snow’un gerçek kimliğini resmi olarak açıkladılar bu sahnede ise sinematik anlatım oldukça göz kamaştırıcıydı, aklınıza hemen Danaerys ile yaşadığı ilişki gelmesin ondan bahsetmiyorum. Cümleler, resimler ve müziğin kusursuz birleşimi sahneyi tüylerimizi diken eden bir etken yaratıyor. Ve bahsi geçmişken ben bu bölümde bir öpücük bekliyordu. Fakat bir sevişme sahnesi gereksiz olmuş, sevişme sahnesi yerine bolca diyaloğu yeğlerdim. Özellikle “O  demir tahtın varisi.” Sözleri gerçekten duygulandıran türden idi. 7×5’te yaşanan detaydaki Rhegar ile Lyanna’nın evliliği bu bölümde bize Bran tarafından gösteriliyor. Normalde Game of Thrones’un sezon finalleri yavan olurdu fakat bu sezon diğerlerine kıysala çok daha iyi bir bitimi vardı, Night King’in ejdarhası ile duvarı yıkması ve ölüler için bir yol açması ile bitiyor sanırım bu kısmı Deasolation of Smaug‘tan ilham almışlar çünkü her kim izlerse izlesin bu sezon finaline küfür eder, çünkü insanları hype’landırıp ortada mal gibi bırakmak pekte hoş bir haraket değil, insan “ulan şimdi bir sene daha mı bekleyeceğiz?” Dedirtiyor.

 

Umarım inceleremizi beğenmişsinizdir, yorum yapmayı unutmayın lütfen yapacağınız her yorum bizim için artıdır bir sonra ki sezon görüşmek üzere!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir