Çizgi Filmlerin Yüz Karası – Batman & Harley Quinn

THE KILLING JOKE’UN KATİLLERİ HALA SERBEST!

Batman & Harley Quinn filminin ilk görselini gördüğümde bayağı bir heyecanlanmıştım çünkü çizimleri ta ’92 de ki Batman The Animated Series adlı Batman çizgi dizisi ile birebir idi. Hatta heyecanıma heyecan katan asıl şey ise Kevin Conroy yine Batman olacaktı işte bu beni çizimleri ile gözümü alan çizgi film’e karşı umutlandırdı fakat yanılmışım. IMDb’ye girdiğimde karşılaştığım gerçek ile hayallerim yerle bir olmuştu. Öncelikle “Neden?” Diye sorabilirsiniz ve bunun sebebi ise Sam Liu! Evet kendisi Batman: The Killing Joke adlı eseri bok etmesi ile ünlenen biri, Barbara ve Bruce’un sevişme sahnesinin olmasıyla güzelim eseri bok eden adam olarak kendi tarih sayfalarına kazıdı. Problem şu ki aslında kendisinin o kadar da kötü işleri yok. Sam Liu Batman: Year One, All-Star Superman,Justice Leauge vs. Teen Titans ve Teen Titans: The Judas Contract gibi başarılı yapımlara imza atmış biri fakat Batman & Harley Quinn tam anlamıyla felaket, DC’nin en kötü çizgi filmi olduğu aşikar fakat işi bir adım daha ileri götürerek son zamanların en kötü çizgi filmi. İşte nedenleri..

EROTİZM! 

Evet, herkes Harley Quinn gibi seksi bir kız arkadaş ister fakat bunu kendi sapıkça fantezilerini karıştırıp ve ortaya bundan bir film çıkartmak her sapığın harcı değil. Yani Harley Quinn ile ilgili bir sürü hikaye var onları yap neden böylesine iğrenç harmanlanmış fantezini piyasa sürersin ki.. Yani bunu film olarak yayınlamanın manası yok git kendi hentai’ni yap bu nedir abi. Normal bir filmmiş gibi ve her zamanda yetişkinler izliyor diye bir şey yok. Bir çocuğun Batman çizgi filmi olarak açtığı anda karşılacağı bu felaket beni iyice sinirlendiriyor. Harley Quinn’in köhne bir pub’da çalışması.. Okay, tamam. Pub’da ki bütün Garsonların kadın süper kahramanların erotik varyasyonlarından oluşması, ona da tamam ama Harley Quinn ve Nightwing’in sevişmesi kabul edilemez. Bu olayı film kendi içerisinde Batman ve Talia ilişkisi ile kurtarmaya çalışıyor ama nafile. Bir kere Batman ve Talia’ın ilişkisi Ra’s al Ghul’un varis bulma çabaları içerisinde dallanıp budaklanan ve en sonunda Bruce ve Talia’nın çocukları olmasına kadar götüren derin bir ilişki. Harley Quinn ve Dick Grayson’a dönersek onlarınkisi sadece bir gecelik “Hook up” olarak tabir edebileceğimiz saçma sapan bir olay. Evet Harley seksi bir karakter ama bokunu çıkartmaya ne gerek var.

BATMAN! 

Filme o kadar çok gıcık oldum ki nerdeyse ana karakterlerden biri olan Batmanden bahsetmeyi unuttum.. Ama hakkatten bir  insanın bu filmde Batman olduğunu unutması doğal çünkü Batman çok gereksiz! Batman’i niye kendi pisliğinize alet ediyorsunuz !? Batman filmdeki en gereksiz karakterdi hadi Dick, Harley’in ona yaşattığı bir gecelik deneyimden dolayı peşine takılıyor üstelik Dick Harley’i kendisi ikna ediyor yani Batman’e ihtiyaç yok. Hele o son iğrenç son.. Aklıma G.O.R.A. Filmindeki “Televizyonu açım Goraya büyük bir alev topu yaklaşıyor gezegen 1 saat içerisinde kül olacak. – Bize ne oğlum Goralılar düşünsün. -Goradayız oğlum.” Repliği hatırlattı sonunu spoil etmemeye çalışacağım, kendimi zor tutuyorum. Umarım Kevin Conroy bir daha böylesine fiyasko bir işe imza atmaz, kendisini böylesine gereksiz Batman ismini aşşağı çeken yapımlardan uzak tutar.

KARAKTER KULLANIMI.

Batman’in gereksizliğinden yeterince bahsettiğimi düşünüyorum filmde yer alan diğer karakterler Poison Ivy, Nightwing, Jason Woodrue ve Swamp Thing. Poison Ivy dünyayı kurtarmanın yolu yeşiliği kurtarmaktan geçer ve dünyanın öldüğü bü filmde riski göze alan bu ekip dünyayı kurtarmaya çalışıyor. Harley Quinn’in şarkıcı olması gerçekten enteresan, bir şarkı söylemediği kalmıştı gerçekten artık popülerliğini kaybetmesini istiyorum yani bir karakter bu kadar abartılamaz. Harley Quinn’i seviyordum fakat artık katlanamıyorum gerçekten çok can sıkıcı bir hal aldı. Filmde Harley’in dünyayı kurtarmasına yardım etmesi için iyi bir karakter şart, tamam onu anladık bunu Batman’nin ismini veya popülerliğini veyahutta karizmasını kullanılmasına hiç gerek yoktu sadece Nightwing ile bütün bu olaylar çözüle bilirdi veya bence daha iyi bir seçim olabilecek bir hareket Harley Quinn’i eşcinsel yapmak belki bilirsiniz Harley ve Posion Ivy biseksüel karaklerdir yani hem erkekler ile hemde kadınlar ile cinsel ilişki yaşabilirler. Bu filmi kurtarmak için yapılabilecek en iyi harektelerden biri bu olurdu. Dick ile Harley’in sevişmesi yerine Harley’i eşcinsel olarak görmek daha iyi olurdu. Umarım bir daha böyle kötü bir yapım ile karşı karşıya gelmeyiz ve Sam Liu yorumlarından ders çıkarır.

Filmi kesinlikle tavsiye etmiyorum yapılmış en kötü Batman eserlerinden biri, zaman kaybı ve resmen Batman’e hakaret.

SAM LİU

Filmden kareler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir