Vibranyum’un Kullanım Alanları!

Vibranyum, adamantiumdan sonra (Belki urudan da sonra) en güçlü metaldir. İstisnalar hariç hiçbir şeyden zarar görmeyen vibranyumun kaynağı Wakanda’dır. Wakanda’ya bulunan o maden, bir çok kişinin ilgisini çekmiş ve herkesin arasında değerli olmasına neden olmuştur. Biz de vibranyumdan oluşma eşyaların bazılarını derleyelim dedik. Buyrunuz:

CAPTAIN AMERICA’NIN KALKANI

Captain America’nın kalkanının vibranyum olduğunu bilmeyen çizgi roman severi yoktur. Hatta “vibranyum” ismi geçtiğinde çoğumuzun aklına ilk Captain America’nın kalkanı gelir.

Kalkan, Howard Stark tarafından yapılmış ve Captain America’ya bizzat kendisi tarafından verilmiştir. Hiçbir şeyden zarar görmeyen kalkan (büyü ve tanrısal güçler hariç) Captain America ile birlikte sembolleşmiştir. Captain America buzda 70 yıl kaldığında kalkan da onunla birlikte kalmıştır. Atıldı mı bumerang gibi geri dönen kalkana Wolverine’nin pençeleri bile zarar verememiştir.

BLACK PANTHER ZIRHLARI VE ALETLERİ

Vibranyum denince akla gelen ikinci isim: T’Challa yani nam-ı diğer Black Panther. Vibranyumun kaynağı olan Wakanda’da kral olan Black Panther tabiki bütün vibranyumdan yaralanmıştır. Vibranyumdan zırhlar, silahlar ve aletler yapmış ve süper kahramanlık yapmıştır.

 

HAWKEYE’IN HİLELİ OKLARI

Hawkeye’ın bilindik bilinmedik oldukça fazla çeşit okları olduğunu biliyoruz. Patlayıcı ok, sonik ok, gaz bombası oku, EMP oku gibi oklar dışında tabiki vibranyumdan yapılma okları da vardır. Bunları kimin yaptığını az çok biliyorsunuzdur. Hawkeye’ın bu okları daha sonra Wakanda tarafından geliştirilmiş ve okları vibranyum yapımı olmuştur.

 

VISION (MCU)

Vision, Marvel Sinematik Evreni’nde çizgi romandan biraz farklı yapıldı. Ultron, vibranyumu ve Zihin Taşı’nı kullanarak Vision’u oluşturmuş, Thor da Vision’a hayat vermişti. Kısaca demek istediğim Marvel Sinematik Evreni’nde Vision da vibranyumdan yapılma.

“THE BUS” SORGU ODASI (MCU)

Agents of SHIELD dizisinin ilk sezonunda ekibini sürekli “The Bus” adındaki uçakta zaman geçirdiğini görmüştük. Yakaladıkları kötüleri koydukları yer, kaçmamaları için vibranyumdan yapılmaydı. Hatta Sif oraya tıkıldığında Sif bile oradan kaçamamıştır.

 

TOOLBOX (MCU)

Toolbox, Marvel Sinematik Evreni’nde Nick Fury, SHIELD’ın yöneticiliğini bıraktığında Phil Coulson’a verdiği içinde SHIELD hakkında her şey olan bir kutudur. Bu kutu da zarar görmesin diye vibranyumdan yapılmıştır.

 

WARPATH HANÇERLERİ

Gelişmiş hislere, insanötesi hız, güç ve dayanıklılığa sahip mutant olan Warpath, yanında her zaman bir çift vibranyum hançer taşır.

GENTLE’IN DÖVMELERİ

Kas gücünü istediği gibi güçlendirme gücüne sahip olan mutant Gentle’ın güçlerinin kaynağı olan dövmeleri vibranyumdandır. Aynı zamanda Gentle, yarı Wakandalı yarı Rus’dur.

 

MISTY KNIGHT’IN BİYONİK KOLU

Misty Knight, polis olduğu süreçte bir gün bir bomba ile karşı karşıya gelmiş ve bombadan kurtulmaya çalışırken sağ kolunu kaybetmiştir. Tony Stark, bu kahramanlığını duyunca ona biyonik bir kol sağlamıştır. Daha sonra ise sağ kolundaki biyonik kol geliştirilmiş ve yerine vibranyum-elmas karışımı bir kol takılmıştır.

 

BUCKY BARNES’IN BİYONİK KOLU

Bucku Barnes, Captain America’nın en yakın arkadaşı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında yanında kahramanlık yaptığı kişidir. Captain America, buza gömüldüğünde Bucky de HYDRA tarafından ele geçirilmiş ve Winter Soldier’a dönüştürülmüştür. Winter Soldier olduğu zaman sol kolunun yerine vibranyumdan yapılma biyonik kol getirilmiştir.

RUBY HALE’IN HALKA BIÇAKLARI (MCU)

Ruby, son HYDRA lideri Hale’ın, Daniel Whitehall’ın projesi “Dünyaların Yok Edicisi”ni gerçekleştirmek için eğittiği kızıdır. Ruby, düşmanlarına karşı vibranyumdan oluşma halka bıçakları kullanmaktadır ve bu bıçaklarla Slingshot’ın kollarını kesmiştir.

 

ULTRON’UN SON VÜCUDU (MCU)

Avengers 2: Age of Ultron filminde Ultron’un Black Widow’u kaçırıp kendi bedenini parçaladığı o son hali tamamen vibranyumdan oluşmaydı. Thor’un şimşeği, Vision’un taşı ve Iron Man’in ateşleri onu zar zor parçalamıştı.

 

THE RETREAT (MCU)

The Retreat, süper güçleri olan insanların güvende olması için Bruce Banner tarafından yapılan bir evdir. Bu evin odaları tıpkı “The Bus Sorgu Odası” gibi vibranyum duvarlardan oluşmaktadır. Captain America’nın 70 yıl sonra uyandığında olduğu ev ve sonrasında bir kaç gün kaldığı ev “Retreat” idi.

 

GOLDEN JAGUAR KOSTÜMÜ (MCU)

Golden Jaguar kostümü tıpkı Black Panther kostümü gibi vibranyumdan oluşmuştur. Nanotech özelliğine sahip olan bu zırh, Erik Killmonger tarafından kullanılmıştır.

2 thoughts on “Vibranyum’un Kullanım Alanları!

  1. Admin başlıkta hata yapmışsın.Vibranyumun adamantiumdan sonra en dayanıklı metal olduğunu yazmışsın.Tam tersi değilmi.

  2. Admin başlıkta hata yapmışsın.Vibranyumun adamantiumdan sonra en dayanıklı metal olduğunu yazmışsın.Tam tersi değilmi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir