Tywin Lannister Kimdir?

Game of Thrones dizisinin ve kitaplarının sevilen karakterlerinden olan Tywin Lannister kimdir? Önceki yaşamını merak edenler yazımıza atlayabilir!

Casterly Kayasının Lordu, Lannisport’un Kalkanı, Doğunun Koruyucusu ve Lannisterların Lideri…Tywin Lannister, ellilerinde uzun, ince ve geniş omuzlu biridir. Saçları dökülmeye başladığından beri saçını kel tutar.Altın sarısı favorileri olan Tywin’in gözleri altına bandırılmış yeşil gibi durmaktadır.  Savaşlarda altın ile vurgulanan kırmızı bir zırh giyerken altın bir pelerin takmaktadır.

Tywin zeki, kontrolcü, hesaplarını iyi yapan bir politika ustasıdır. Bütün hayatı boyunca Lannister hanesinin prestijini korumak ve yükseltmek için uğraşmıştır ve Lannisterların hem saygı duyulan hem de korkulan bir hane olmasını sağlamıştır.

tywin lannister in books ile ilgili görsel sonucuGenç Hayatı

Tywin Lannister, Tytos Lannister ve Jeyne Marbrand’ın ilk oğludur. Gençken yaşadıkları onu gelecekte olacağı kişiye döndürmüştür. Tywin gençliğinde babasının yaptıkları yüzünden hanesinin yerin dibine girişini görmüştür. Babası gücünü ortaya koyamayan, birilerine muhtaç ve kendi lordlarına bile ses geçiremeyen biriydi. Daha 10 yaşındayken, babası Tywin’in kardeşini Lord Walder Frey’i memnun etmek için kızı Genna’yı Walder’ın oğluna verecekti. Duyuru sırasında bütün lordları gülerken Tywin babasına sesini yükseltip düğüne karşı gelmiştir çünkü Freylerin, Lannisterların altında olduğunu düşünüyordu. Bunun üzerine babası onu Kralın Şehrine, Kral V. Aegon’a hizmet vermesi için yollamıştır. Burada Tywin, genç prens Aerys ve Steffon Baratheon ile  arkadaş olmuştur.

Ninepenny King savaşı sırasında Lannister güçleri ile Demir Tahta hizmet etmiştir. O sırada şövalye olan Tywin, savaş sonrasında yaver olan dostu Aerys’i şövalye yapmıştır.

tywin lannister young ile ilgili görsel sonucu

Savaş sonrası büyük başarı getiren Tywin, kardeşleri Kevan ve Tygett ile hanesinin namını yükseltmek için sert adımlar atmaya başladı. Babasını başarısızlıkları ile suçladı Tywin. Babası metresi ile kendini oyalarken Tywin harekete geçti.

Kontrolü ele alan Tywin önce ailesine borcu olanlardan borçları almaya başladı. Borçları ödeyemenleri ise Casterly Kayasına esir olarak aldı. Kardeşi Kevan’a savaştan çıkan ve tecrübe kazanmış 500 asker vererek Batı topraklarını kaçaklarlardan ve çetelerden temizleme görevi verdi. Bazı Lordlar ona itaat etti. Sör Harys Swyft ”Aslan Uyandı.” demiştir.
Sör Harys borçlarını ödeyemediği için kızı Dorna’yı esir olarak Kevan Lannister’a verdi. Bazı yerlerde direnişlerle karşılaştılar. Roger Rayne, Tywin’in sözlerini okuduğunda gülerek para vermedi.

Lord Walderran Tarbeck, Tywin’in babasını kandırabileceğini düşünerek Casterly Kayasına gitti. Kalede Tytos yerine Tywin vardı. Tywin bu saygısızlık karşısında onu hapse attı.

Walderran’ın eşi Leydi Ellyn Tarbeck ise üç tane Lannister’ı esir aldı. Bu olay Lord Tytos’un kafasını kaldırıp olayları görmesini sağladı. Tytos, üç Lannister’ın geri dönmesi için işleme başladı. Fakat Tywin öyle düşünmüyordu. Bu saygısızlığa karşı Lord Walderran’ın 3 parça halinde yollanması gerektiğini düşünüyordu. Babası Tytos, Tarbeck’i sapasağlam evine yolladı ve bolca özür diledi.Tywin bu küstahlığı dize getirmek için Castamere ve Tarbeck Kalesine kuzgun yolladı. İkisinden de işledikleri suçları Casterly Kayasına gelip suçlarını itiraf etmelerini istedi. İkisi de red etti ve Lannisterlara karşı isyan başlattı.

Tywin daha önceden kurduğu ordusu ile isyanı bastırmaya doğru gitti. Tywin ordu ile isyana katılanları dize getirmek ve Lannisterların korkulacak bir hane olduğunu göstermek için Tarbeck ve Reyne ailesini yok etmeye doğru yola çıkmıştır.

Tywin iki hanenin de kökünü kazıdı. Haneye bağlı olan herkesi öldürdü ve soylarını tüketti. Tywin’in Reyne hanesini yok etmesi ”The Rains of Castamere”adında bir şarkı olmuştur zira Tywin onların kalesine su doldurarak boğulmalarını sağlamıştır.Kral Jaehaerys’in ölmesi ile tahta geçen II. Aerys kral eli olarak Tywin Lannister’ı seçmiştir. Tywin tahtayken Batıyı babası yönetmiştir. Fakat Tywin’in yaptıklarından sonra kimse  ona karşı gelmemiştir.

Babasının ölümünden sonra Casterly Kayası Lordu ve Batının Muhafızı olan Tywin hemen Casterly Kayasına dönmüştür. Kaleye girince Tytos’un metresinin, Tywin’in annesinin eşyalarını çalarken gördü. Tywin daha sonra kadının Tytos’u kandırarak kalede değişiklikler yaptığını öğrendi. Tywin onu çırılçıplak Lannisport sokaklarında gezdirdi ve gördüğü herkese suçunu itiraf ettirdi. Tywin bu olaylardan sonra bir daha gülmedi.

Tywin kuzeni Joanna Lannister ile evlenmiştir. Söylenene göre mutlu bir evlilikti. Genna Lannister’a göre Tywin uzun zaman sonra ilk kez orada gülümsemiştir.Tywin kral eli görevini evinden idare etmiştir. Eşi ona ilk önce Cersei ve Jaime adlı ikizlerini vermiştir.  Daha sonra Tywin’in deyimi ile ”Canavar” olan Tyrion, annesini öldürerek doğmuştur. Tywin sevdiğinin ölümünden sorumlu tuttuğundan Tyrion’ı asla sevmemiş ve varisini her zaman Jaimie olarak görmüştür.

tywin lannister and aerys ile ilgili görsel sonucu

20 sene boyunca Kral Eli olan Tywin diyarı çok iyi bir şekilde yönetti. Fakat bu güzel yönetim Aerys’in delirmesi ile son buldu. Aralarında ki tansiyon aslında uzun zamandır yükselmişti. Barristan Selmy’e göre Aerys, Tywin’in eşine karşı şehvet duyuyordu. Tansiyonun doruk noktası, Lannisportta olan ve Viserys’in doğumunun şerefine yapılan turnuva da Tywin, Cersei ile Rhaegar’ı evlendirmek istemiştir. Fakat Aerys bunu red etti. Aerys ise 15 yaşındaki Jaime’yi Kral Muhafızı yaparak Jaimie’nin Lannister Hanesinin başına geçme hakkını Tywin’in elinden aldı. Tywin orada Aerys’in elinde oğlunun aslında rehine olarak durduğunu anladı. Harrenhal turnuvasındaki olaylardan sonra görevinden istifa etti.Robert İsyanı

Robert İsyanı sırasında Kralın emirlerine karşı gelerek kalesinde oturdu Tywin. Robert Baratheon’un Trident savaşındaki kesin zaferine kadar harekete geçmedi. O savaştan sonra Tywin, Kralın Şehrine doğru harekete geçti. Grand Master Pycelle’in krala onların yardım için geldiğini söylemesi üzerine şehrin kapıları açıldı. Tywin’in askerileri şehri yağmalayamaya başladı. Askerler Kızıl Kaleye gelmeden Kral Aerys, Jaimie tarafından öldürülmüştü. Gregor Clegane ve Amory Loch taraf değiştirerek Tywin’e yemin ettiler. İkisi Prens Rhaegar’ın eşini ve çocuklarını katlettiler.Gregor Elia Martell’e tecavüz etti ve bebek Aegon’un kafasını duvara vurup parçalayarak öldürdü. Kızlarını da öldürdüler. Tywin bedenleri kızıl pelerin üzerinde tahtta oturan Robert Baratheon’a sundu.

Lannister Hanesi, Marteller ve Dorne’un nefretini kazanırken Tywin kızı Cersei’i yeni kral Robert ile evlendirerek önemli bir konuma geldi. İsyan sonrası Tywin Casterly Kayasına döndü ve Hanesini ve Batıyı oradan yönetti.

Greyjoy İsyanı sırasında Balon Greyjoy, Lannisportta ki bütün Lannister Donanmasını yaktı. İsyandan sonra Tywin hemen yeni bir donanma kurdu.Krallığın ekonomik sıkıntılarını gören Tywin, krallıkta daha çok güç kazanmak için Krallığa 3 Milyon Altın Ejderhadan fazla bağışladı. Ekonomik olarak çok iyi olan Lannister hanesi altın borç vererek daha da güçlendi. Hatta Tywin için ”Altın Sıçıyor” derlerdi.

Tywin çocuğu Tyrion’ın Tysha adında normal bir kadınla evlenince Tywin ailesinin yine rezil olduğunu düşündü. Jaimie’ye kız hakkında ”Fahişe” dedikodusu çıkarttı. Bütün Lannister garizonuna kıza bir gümüş peni vererek tecavüz edilmesini emretti. En sonda ise Tyrion’a bir altın sikke verdirterek birlikte olmasını sağladı.  Bu olay sonrası oğlunun nefretini sonsuza kadar kazandı.

Tyrion’ın 16. yaş gününde bütün kalenin kanalizasyonlarının temizlenme görevini ”hediye” olarak verdi. Resmi olarak reşit olduğunda özgür olduğunu düşündü ve babasından dünyayı gezmek için izin istedi. Babası bu rezilliği bütün dünyanın görmemesi için ona izin vermedi ve şöyle dedi ”Kimse özgür değildir. Sadece aptallar ve çocuklar öyle düşünür”Game of Thrones Dönemi

Bran Stark komaya girdikten sonra onun suikast emrini veren kişinin Tywin olduğu düşünülüyor. Catelyn’in Tyrion’ı esir almasından sonra Gregor Clegane’in Nehir Topraklarını yağmalaması emrini vermiştir. Tywin’in tek önemsediği Hanesinin adının lekelenmesiydi. Tyrion umrunda değildi.

Tywin, Lord Eddard Stark’ı esir alıp Tyrion ile takas etmek istemişti. Fakat Jaime ile olan kavgada yaralanan Eddard zindana düşmüştü ve bu plan suya düşmüştü.

Bu sırada Tywin’in orduları Beş Kralın Savaşında, Starklar ve Tully’ler ile savaştı.

Kral Robert öldükten ve Joffrey tahta geçtikten sonra Tywin yeniden Kral Eli oldu.

Jaime’nin savaşta esir düşmesinden sonra Tywin, Tyrion’u Kral Eli olarak atadı.

A Clash of Kings Zamanı

Robb Stark Kuzey Kralı olduktan sonra ordusu ile Tywin’in adamlarını zayıflattı. Battle of Fords’da mağlup olup ağır hasar alan Tywin’in ordusu Stannis’in Karasu Saldırısına karşı şehri savunmak için Randall Tarly ve Matthis Rowan ile geri döndü. Tywin şehri kurtardı ve ödüllendirildi.

A Storm of Swords Zamanı 

Tyrion’dan Kral Eli görevini alıp onu hazineye atadı. Daha sonra zorla Sansa Stark ile evlendirdi. Rob Stark’ın Jeyne Westerling ile evlenmesinden sonra Walder Frey ve Roose Bolton ile Red Wedding’i planladı. Eddard Stark’ın kılıcı olan Buz’u eritip Joffrey ve Jaimie’ye iki yeni kılıç yaptı.

Joffrey’nin düğününde öldürülmesi sonucu Tyrion zindana atıldıktan sonra onun davasını yaptı. Kılıçla Yargılanma kararı verildikten sonra Oberyn Martell onun için Gregor Clegane ile dövüştü ve kaybetti. Tyrion zindandan Jaimie sayesinde kaçarken babasının odasına uğradı.

Yatakta uzun zamandır onla birlikte olan Shae’i gördü. Tywin tuvalete girince önce Shae’i boğarak öldürdü.  Duvardan aldığı crossbow ile tuvaletteki babasına gitti. Tysha konusunda özür dilemesini istedi ve Tywin hakaret edince onu öldürdü.

tywin lannister death ile ilgili görsel sonucu

Ailesinin onurunu kurtarma ile başlayıp tuvalette ölen Tywin Lannister’ın hayatı böyleydi. Game of Thrones dönemiyle başlayan kısmı kısa kesmemin sebebi zaten biliniyor olması. Asıl önemli kısım gençliğiydi. Olayları aşırı karıştırmadan yazdığımı düşünüyorum. Eksiklerim varsa lütfen yorum olarak belirtin.

Yazı beğenilir ve okunursa yepyeni karakterler ile tanıtımlar devam edecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir