TİYATRO GÜNCELERİ : REİS BEY

Herkese merhabalar, bu yazıyla beraber yeni bir yazı serisini başlatıyorum. Gidip bizzat izlediğim tiyatroları incelediğim bu yazı dizisini umarım beğenirsiniz. Hemen başlayalım. Film incelemelerinde olduğu gibi spoilerlı ve spoilersız kısımları da olacak.Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan Şehir Tiyatroları’nda Reis Bey adlı oyunu izledim. (İstanbul’da olmayan dostlarım, bazen turneye çıkabiliyorlar, başka illerde oynayabiliyorlar. Belki sizin oraya da gelir.)

Öncelikle gidip izleyebilecekler için şunları söylemek isterim ; oyunun senaryosu tahmin edilebilir olsa da oyunculuklar, dekor ve teknolojik aletlerin kullanılımı bakımından gayet izlenebilir bir oyun. 3 perde ve 3 saat olmasına rağmen sizi sıkmıyor, ancak biraz düşündürebiliyor.Fragmanını izleyip, fikir sahibi olmak isteyenler buyursunlar efenim.

 

(SPOILER UYARISI)

Tiyatronun, şiirin ve derginin duayenlerinden biri olan Necip Fazıl Kısakürek’in hapis hayatında yazdığı oyunlardan biridir Reis Bey. Oyun, kalpsiz bir yargıcın, yanlış bir hüküm verdikten sonraki tamamen farklı bir kişilik oluşturmasını anlatıyor.Reis Bey’i oynayan Selçuk Soğukçay, gerçekten bu değişimi tecrübeli olmasından dolayı çok güzel bir şekilde ortaya koyuyor. Hemencecik toplum tarafından dışlanan bir adamdan, toplumun içine aldığı bir adam olmasını biraz yadırgasam da bu oyunun yazıldığı zamanı hatırlayınca yadırgamaktan vaz geçtim.

Ben bir de oyun için Müdür karakterini canlandıran Mazlum Kiper’i canlı izleyecek olmaktan dolayı heyecanlanmıştım. Benim çocukluğumdakiler kendisini Yabancı Damat dizisinden hatırlar, burdan hatırlamayanlara ise LoL’den Aurelion Sol’ü seslendirdi kendisi.  Ve kendisi beklenileni verdi, oyunda pek fazla ön planda olmasa da kendisi karakterini çok iyi ortaya koydu. Hatta bir yerde sadece yüzü gözüküyordu ve ordaki kullandığı mimik ile karakterinin karakterizasyonunu gayet iyi ortaya koymuştu.

Dediğim gibi tiyatro gayet hoştu, ancak biraz senaryosu çok tahmin edilebilir ve klişe gibi hissettiriyor, ancak oyunculuklardan ve idam sahnesindeki sunumdan dolayı baya kurtarıyor. Benim puanım 7/10 ‘dur. Gidilebilir, ancak başka oyunlara da bakılabilir. 2 thoughts on “TİYATRO GÜNCELERİ : REİS BEY

  1. “baya” öyle mi ? ya da “ancak biraz senaryosu çok tahmin edilebilir”, “Hemencecik toplum tarafından dışlanan bir adamdan” Tiyatro eleştirisinden önce (ki gerçekten çok kötü bir yorumlama) dilbilgisi dersine gidilse. Bu ne kör cesaret yahu? Yabancı dilin bile Türkçe değil ama kalkmış yazı yazıyorsun.
    “ancak biraz senaryosu çok tahmin edilebilir ” Bir tiyatro oyunu ile senaryoyu ayırt edememek nasıl bir cehalettir. Kör müsün cahil mi anlamadım.

  2. “baya” öyle mi ? ya da “ancak biraz senaryosu çok tahmin edilebilir”, “Hemencecik toplum tarafından dışlanan bir adamdan” Tiyatro eleştirisinden önce (ki gerçekten çok kötü bir yorumlama) dilbilgisi dersine gidilse. Bu ne kör cesaret yahu? Yabancı dilin bile Türkçe değil ama kalkmış yazı yazıyorsun.
    “ancak biraz senaryosu çok tahmin edilebilir ” Bir tiyatro oyunu ile senaryoyu ayırt edememek nasıl bir cehalettir. Kör müsün cahil mi anlamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir