Titans 1. Bölüm İncelemesi | ”Abi Göremiyoruz ki!”

Duyurulduğundan beri heyecanla beklediğim Titans dizisi sonunda DC Universe stream kanalında yayınlandı. Çıkışından önce bir çok eleştiriye ve nefrete maruz kalsa da ben duyurulduğundan beri sakladığım heyecanla izledim.Titans, DC çizgi romanları arasında benim eğlenerek okuduğum çizgi romanlardan. Teen Titans olsun daha sonra aynı ekibin Titans olması ile yine eğlenceli olarak devam etmişti. Aslında o ekibin olayı o değil miydi? Tanrıların side-kickleri? Eğlenceli gençler? Yani benim için öyle bu ekip. Fakat Titans’ın yapımcıları daha karanlık bir hikaye yapmak istemiş. Tamam buna saygı duyuyorum sonuçta bu külliyatta karanlık hikayelerde var.  Zaten gidecekleri yolu da fragmanlarda ve tanıtımlarda belli etmişlerdi ama belli başlı sıkıntılar var. Bunlara geçmeden önce dizinin sevdiğim kısımlarını ve karakterleri anlatayım.

Dick Grayson

TİTANS robin ile ilgili görsel sonucu

Sevgili Dick Grayson’ı Batman ile yollarını ayırdıktan 1 sene sonra Detroit polis merkezinde görüyoruz. Dedektif olarak çalıştığı yerde sessiz sakin duran ve kimseye yaklaşmayan tip kendisi. Batman ile olan olayları üstü kapalı olarak anlatsa da hala psikolojik olarak etkisinde olduğu ve onun gölgesinden çıkmaya çalıştığı kavga sahnelerinde de belli ediyor kendini. Kavga sahneleri demişken ben çok sevdim. Dövüş kurguları ve kamera açıları gerçekten güzel olmuş. Robin’in kötüleri döverken ne kadar sert olduğunu ve aslında hala Batman’in yolundan kurtulmaya çalıştığını hissediyoruz. Brenton Thwaites rolünü hakkını vererek oynamış. Beğendim.Raven

TİTANS tv ile ilgili görsel sonucu

Bu bölümün ana ve aslında sezonun ana konusu olacak olan Raven karakteri iyi olmasa da kötü de olmamış. Kendisinin ”içinde” olduğu durumlara odaklanan ilk bölümde ailesini, okuldaki durumlarını ve yaşadığı travmayı gördük. En başlardan beri sürekli çığlık atması beni baydı açıkçası. Ama daha ilk bölüm olduğu için kararımın tamamen kötü olmadığını da belirteyim. İleriki bölümlerde kendini ”Kontrol” edebilirse güzel bir karakter ortaya çıkabilir diye düşünüyorum. Teagan Croft role yakışmış. Henüz muhteşem bir oyunculuk görmesekte bir eksisi yok.

Starfire

TİTANS starfire tv ile ilgili görsel sonucu

Evet sayın takipçilerimiz. En çok eleştirilen daha dizi çıkmadan büyük bir hate dalgasına kurban olan Anna Diop’un canlandırdığı karaktere bir gelelim. Arkadaşlar izlediğimiz karakter henüz Starfire değil. Hafızasını kaybetmiş Korra Sanders’ın hatırlamaya çalışmasını izliyoruz şu anda. O yüzden kıyafetleri o şekilde. Güçlerini yeni yeni keşfediyor ve başına ne geldiğini araştırıyor o yüzden karakteri şu aşamada itin götüne sokmak sadece gereksiz nefret oluyor. Açık fikirli olun ve hep beraber ileriye bakalım olur mu?

Onun dışında Starfire sekansları kısaydı. Fakat Anna Diop en azından o sıkıcı kısımları izletmiş diye düşünüyorum.

Beast-Boy

TİTANS beast boy tv ile ilgili görsel sonucu

İlk bölümde sadece 1.5 dakika vardı. O yüzden üstüne değerlendirme yapmayacağımKarakterler bittiğine göre genel olarak diziden bahsedeyim. İlk bölüm ilginçti. Hikayeden spoiler vermek istemiyorum ama beni meraklandırdı ve ileriki bölümü bekliyorum. Kurgu ve çekimler benden artı aldı. Özellikle Robin’in geçmişini merak ediyorum.Bunun yanında dizinin karakterleri ”psikolojik” olarak ele alması da hoş olmuş.  Şimdi sıkıntılı kısımlara geçelim.Biraz tadınızı kaçıracağım ama bunu yapmak zorundayız.

Karanlıktan da Karanlık

Bu benim lafım değil. İnternetteki yorumlara bakarken gördüm. Diziyi izlerken de buna hak verdim. Arkadaşlar diziyi izlerken hiçbir şey görmüyoruz. Cidden filtresi çok kötü. Gündüz çekimleri bile karanlık. Diziye karanlık bir hava vermek için biraz kara bir filtre olması gerekir belki ama bu Batman v Superman derecesinde aşırı karanlık bir filtre. Ben odadaki bütün ışıkları kapadım ki ne olduğunu göreyim. Muhtemelen bütün sezon böyle olacak ama 2. sezonda ders alırlarsa mutlu olacağım.

Mizah

Bu herkes için sorun olmayabilir belki ama dizi şuan mizah  konusunda sıkıntı çekiyor. Evet karanlık bir evrende geçecek dendi ama en azından arada geçen bir iki espri güzel olsaydı. Beni tek gülümseten Joker ile alakalı olandı.Belki ekip toplanınca aralarındaki etkileşimler bu boşluğu doldurur.F.. Batman

Bence olmasa da olur sahnelerden biriydi. Batman’e karşı olan nefretini başka şekillerde belirtebilirdi bence. Diziye bu sahnenin yeniden çekimlerle eklendiği kanısındayım. Yersizdi mutlu etmedi.

Janra Karmaşası

Bu aslında tam olarak eksi değil ama dizi bir kaç janra arasında gidip geldiği için yerini bulamıyor gibi geldi bana. Korku, psikoloji, aksiyon, gençlik draması, noir. Bu belkide dizinin bir origin hikayesi olması ile de alakalıdır veyahut ilk bölümde hepsinin göstermek istemelerindendir. Bana kalırsa dizi ilerledikçe kendini açacak.

Titans dizi ilk bölümünde bizi etkilese de belli başlı sıkıntıları vardı. DC Fanlarının özellikle izlemesini tavsiye ederim çünkü ekranda çok güzel bir Robin ve DC Evreni var.CW dizilerine baktıkça elimizde DC adı altında parlayan bir maden var. Umarım o maden altındır da hepimiz seviniriz.  Titans dizine izlenimlerim şu anlık olumlu. Yeni bölümler geldikçe incelemelerim devam edecek. 

Diziye Puanım:7.5/10

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir