The Dark Knight Üçlemesinin Kötü Tarafı

Christopher Nolan’ın efsanevi süper kahraman filmi The Dark Knight bir çok kesime göre en iyi süper kahraman filmi. Benim de ilki olmasa da 2. sıraya koyduğum film Batman Begins’tir. Fakat filmlerde özellikle 2. ve 3. filmde büyük bir eksiklik vardı. Bu eksiklik sinema tarafında göze çarpmayan küçük bir ayrıntı olsa da çizgi roman okuru olarak beni rahatsız eden bir eksiklik. Yazıya girişmeden önce Christopher Nolan ve The Dark Knight üçlemesi ile sinematik olarak hiçbir sorunumuz olmadığını sadece bir çizgi roman okuru olarak bir rahatsızlığımı dile getirdiğimi belirteyim.Christopher Nolan ile ilgili görsel sonucuBenim Nolan üçlemesi ile ilgili sorunum tamamen Batman karakteri. Batman’i zihinsel olarak çok güzel yansıtmış olsa da fiziksel olarak o kadar güzel yansıtamadılar. Batman karakteri bir ninja hatta daha fazlası yüzlerce dövüş stili bilen çevik, güçlü bir karakter. İnsanın gelebileceği en üst nokta desek yeridir. Fakat üçlemede Batman’i çok yanlış yaptılar. Bunun sebebi Nolan’ın tarzı tamamen. Nolan filmi düşünürken ”Gerçek dünyada Batman olsa nasıl olurdu” diye düşünerek haraket etti. Bu Nolan’ın tarzı. Realist bakış açısını kullanan bir yönetmen. Intersteller’da kara deliği bir sürü bilim insanına danışarak gerçeğe en yakın hale getiren bir insandan bahsediyoruz. Bu tarzı Dunkirk’te de görmek mümkün. Dunkirk savaşın ne kadar yıkıcı berbat bir şey olduğunu görsel ve sessel deneyim ile bizlere en realist şekilde gösteriyordu.Öncelikle Batman Begins’i neden bu kadar sevdiğimi söyleyeyim. Batman Begins’e karşı tutumum diğer 2 filme göre daha farklı bunun sebebi daha Batman’in ilk başlarını anlatması ve Bruce’un çömez olması sebebi ile göz ardı edebiliyoruz bunun yanında Batman Begins, Batman karakterinin başlangıcını amacını, felsefesini çok güzel anlatan bir film.  Batman’i tanımak için izlenmesi gereken filmlerden biri.Ama The Dark Knight ve TDKR ise Batman filminden çok polisiye filmine dönüyor. Batman’in robotik haraketleri dövüşememesi gibi sorunlar beni Batman’den ziyade Batman kostümü giymiş bir adam izliyormuşum gibi hissettiriyor.  Batman onlarca kişiye karşı tek kişi saldırabilecek bir karakter fakat filmlerde bunu görmüyoruz.Fiziksel gücünü kostüm içinde kullanamıyor adam.

batman in a fight comic ile ilgili görsel sonucu
Bruce Wayne ve Thomas Wayne, Amazon askerleri ile savaşıyor

Şu ana kadar Batman nasıl dövüşürün cevabını veren tek film Batman v Superman oldu. Orada ki Batman fiziksel gücünü ben buradayım diye gösteriyor resmen. Fakat o Batman’de zihinsel olarak Batman değil. Katil….Şu Warehouse sahnesi dublör ile CGI kullanılmadan yapıldı. Ben bunu izlerken işte Batman bu be! demiştim. Hele sinemada izlerken filmi Batman Arkham Knight oyunu gameplayi izliyorum herhalde dedim.

Bunun yanında The Dark Knight Joker performansı Heath Ledger’ın her ne kadar müthiş olsa da karakter Anarchy gibi olmuş Joker öyle bir şey değil. Joker Suicide Squad filminde ki gibide değil. Karakterleri oturtamamaları beni çok sinir ediyor.

Filmleri çok seven biri olan iki ve üçüncü film benim gözümde Batman filmi değil sadece kahraman filmi olarak kalıyor. Umarım Matt Reeves’in Batman filminde her şeyiyle tam bir Batman görürüz.  DCEU’nun geleceği Batman ve Flashpoint filminin elinde.Kahramanlar içinde her zaman ayrı bir yeri var Batman’in bende. O yüzden içimi dökmek istedim biraz. Batman hakkında kaliteli eserlere bakmak istiyorsanız Arkham oyunlarını ve Batman animasyonlarını izleminizi tavsiye ederim. Batman Animated Series, Batman Year One, The Dark Knight Returns, Son of Batman animasyonlarını tavsiye ederim. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir