Black Panther: T’Challa’nın Taht Mücadelesi[Spoilersız İnceleme]

Black Panther gerçekten çok fazla alışılmışın dışında ve çok farklı tonda bir film olmuş. Özellikle Marvel Stüdyolarından beklenmeyecek bir film gelmesi bizi bazen şaşırtabiliyor ve bunda başarılı olması daha da çok şaşırtıyor. Marvel Stüdyoları bizlere özellikle ilk Siyahi süper kahraman ve ill politik bir marvel filmini sundu. Genellikle tüm marvel filmlerinde karakterin süper kahramanlığı daha çok ön plana taşırken, burada karakterin taht mücadelesine daha çok yön vermişler. Black Panther filmini beğendim evet baya bi beğendim. Dürüst olmak gerekirse filmin bu kadar iyi olacağını tahmin etmemiştim. Black Panther filmi benim gözümde Captain America: Winter Soldier temasına uygun bir bir yapım olmuş. Sadece aralarında ki tek fark; Biri Süper kahramanlık diğeri ise politik olayları ve taht mücadelesini anlatıyor.

captain america winter soldier ile ilgili görsel sonucu
Captain America: Winter Soldier ciddi ve soğuk renklerde bir tona sahipken. Black Panther ise ciddi olmayı başarıp, rengarenk tonlara sahipti. Neden buna değiniyorum Çünkü Thor: Rangarok filmini aşırı ciddi bir yapım beklerken bir “İskandinav komedisi” çıktı. Özellikle aşırı rengarenk olması bizim gözümüzü yeterince doyurmaya yetti. Yani demek istediğim Thor: Ragnarok’ta isteler bunu yapabilirlerdi, Ciddi ve Rengarenk bir şekilde ve bize istediğimiz Thor: Ragnarok filmini verebilirlerdi. Ama yapmak istemedi ya da istemediler.

İlgili resim
İlgili resim

Şimdi gelelim filmin en güzel dokunuşlarına özellikle Kabileler, Wakanda şehri, teknolojileri, kostümlerin dizaynları, kostümlerin renk tasarımları, müzikler ve Afrika kabilerine uygun onlarca farklı vücut modifikasyonları ve dövme tarzı işlemeleri çok güzel işlemişler. “Hadi bir siyahi karakter koyalım da Afrika konseptine uygun olsun” dememişler. Her şeyin en ince detayına kadar işlemişler. Bu özellikle çok hoşuma gitti.erik killmonger ile ilgili görsel sonucu

Filmin ana Villaini Eric Kilmonger. Bu karakter hakkında fazla detay vermek istemiyorum. Yani karakterin neresinden bir detay versem direk spoiler’e girebiliyor, ama sadece şunları söyleyebilirim ki; Film sırasında bazı kısımlar da yer yer ona hak vermişliğim oldu. Amacı ve hedefinde biraz da olsa haklıydı ama yanlış yolu tercih etmişti. Kötü olarak en iyisi değil tabii ki, ama kendisi filmin konseptine göre çok sağlam bir Ana Villain olma şansını sahip oldu.

black panther characters ile ilgili görsel sonucu

Her karakter çok güzel bir şekilde rolünü hakkını vermiş, kimsenin hakkını yememek lazım. Film içerisinde gözüme kötü bir oyunculuk çarpmadı ya da ben fark etmemiş olabilirim. Ama gözümde en iyi olanlar, rollerin hakkını fazlasıyla verenler: T’challa, Eric Kilmonger, Okaye, Naika, Shuri ve W’kabi hemen hemen ön planda olanları yazdım ama gerçekten rollerini hakkını vermişler. Her karakterinde birbiri ile bağlantıları olması da güzel işlenmiş.

İlgili resim
Özellikle Afrika kıtasında yaşanan her iyi ve kötü olaya değinmeleri çok ince bir mesaj içeriyor. Özellikle silah kaçaklılığı, ırkçlık, sömürgecilik ve daha bir çok şey. Bunlar da filmi biraz politik yapmaya itiyor. Tabii ki bu kötü değil. Aksine bir film içinde yapılabilecek en iyi şey ve bunlara karşı arkasını dönen insanlara da güzel bir mesaj yolluyor.

erik killmonger ile ilgili görsel sonucu

Filmde dövüş sekansları nasıl mıydı? Güzeldi ama bazı sekanslar çok iyi değildi özellikle final savaşı ama benim en çok hoşuma giden ise tüm kabile önünde yaptıkları dövüş ve dövüşler oldu. Bunda da fazla detay vermek istemiyorum.  Kısacası genellemek yapmak gerekirse dövüş sekansları gayet yerli yerinde ve güzeldi.

Black Panther trailer scenes ile ilgili görsel sonucu
Tabii ki CGl mevzusunu es geçmeyeceğim. Film de CGl, göze o kadar batmıyor aslında sadece bazı kısımlarda eh meh onun dışında gayet yerli yerindeydi. ÖzellikleJustice League’de bıyık vakasından sonra bu CGl’ler bize çok tatlı geliyor. Yani bana öyle geldi, inanın bana sizlere de öyle gelecektir.

Filme gitmek için bir sebep arıyorsanız, bu sebepler sizler için yeterli olmuştur sanırım.

Sitemize destek vermek ister misiniz? Buraya tıklayabilirsiniz
https://www.patreon.com/geekkafe

Pelerin Dergi – Şubat 2018 #6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir