Superman’in Filmlerde Karşılaştığı Kötüden İyiye Tüm Düşmanları!

Superman’in şu ana kadar bir çok filmi çıktı. Cristopher Reeve ile birlikte ünlenen Superman, daha sonradan 6-7 tane daha filmde yer almıştır ve yer almaya devam edecek. Bu filmlerde çeşit çeşit düşmanlar da gördük. Ben de bunları sıralayayım dedim. İşte kendi fikrimce kötüden iyiye sıralaması;

15)Mole-Men (Superman and the Mole-Men):

Mole-Men (Köstebek Adamlar), belki filmin kötü olmasından belki de filmin 1951’de çekilmesinden dolayı adı bile geçmeyen bir villain(-lar). Hatta filmi izleyen bile bir elin parmak sayısını geçmez. Bence bu sırada en sonu bu köstebekler hak ediyor.

 

14)Nuclear Man (Superman IV):

Nuclear Man, Superman IV filminin ana kötü karakteridir. Lex Luthor tarafından Superman’in saç telinden yaratılmıştır. Superman (1978-1987) serisinde en kötü ikinci filminde gözüken bu karakter, kimse tarafından sevilmedi (Ben dahil). Nedenini söylemek gerekirse de yanlış filmde karşımıza çıktı ve sanırım fazla klişeydi, tıpkı Wonder Woman filmindeki Ares gibi.

 

13)Ultraman (Justice League: Crisis on Two Earths):

Dünya-3’ü baz olan bu seride Alexander Luthor, Dünya-0’daki Justice League takımından yardım istemiştir. Bu animasyon filminde Superman, bir ara Dünya-3 Jimmy Olsen ve Ultraman’e kafa tutuyor. O yüzden bu listeye koyuyorum fakat Ultraman’i hiç sevmedim… Çizgi romandakine bakınca o halinin coolluğunu, liderliğini, sertliğini, vahşiliğini ve kötümcül havasını veremedi. Hayatımda gördüğüm en kötü Ultraman’di.

12)Doomsday (Batman v Superman):

Sinametik evrende Doomsday’i ilk defa görmek güzeldi ama hiç beklediğim gibi değildi. Fragmanda gösterilip süprizi bozulmuş, üstelik çizgi romanındakinden alakasız bir Doomsday görmüştük. Zod’un cesedinden oluşan Doomsday, aynı zamanda CGI olarak pek de iyi değildi. “Death of Superman” olayı işlenmek istense de yine çizgi romandaki o duygusal havayı verememişlerdi. Bence sıra olarak burası Doomsday’e uygun.

 

11)Steppenwolf (Justice League):

Steppenwolf aslında ilk başta Amazonlarda iyi olsa da sonradan o kadar güzel yansıtılmadı. Karakteri canlandıran Ciarán Hinds, oyunculuğunu gösterse de karakter hem CGI hem de evrene yansıtılma bakımından kötüydü bence. Superman ile olan kapışmasında ne kadar coşsam da Ares’den sonra bu yılın en kötü villaini olabilir.

10)Lex Luthor (Batman v Superman):

Jesse Eisenberg karakteri muhteşem bir şekilde oynasa da istediğim/beklediğim Lex Luthor bu değildi ve asla da olmaz. Deli bir Lex Luthor ha? Kesinlikle olmaması gereken bir şey. Lex daha zeki ve deli olmalı lakin bunu dışarı vurmamalalı. O ciddiyetini bozmamalı.

 

9)Non (Superman II):

Non karakteri aslında pek de ön planda olan bir villain değildi. Lakin yukarıda söylediklerim kadar sırıtmıyordu. Genelde kötü adamın tank arka plan bodygurad’ı olan bir tipti. Belki daha yukarıda olabilirdi ama böyle ideal bence.

8)Nam-Ek (Man of Steel):

Tıpkı Non gibi Nam-Ek de kötü adamın tank arka plan bodyguard’ı olan bir tip. Fakat Non’dan daha güzel yansıtıldı bence. Güç bakımından, görünüş bakımından Non’dan çok daha iyi gözüküyordu. O yüzden Non’dan bir üst numaraya koymak daha mantıklı bence.

 

7)Ursa (Superman II):

Ursa, Superman II filminde Zod’un yanında Phantom Zone’a girmiş bir suçludur. Filmde gayet iyi yansıtıldı fikrimce. Karakterizasyonu tutarlı, diyalogları sağlam ve karakterin neden o şekilde olduğunu iyi vermişlerdi. Belki daha yukarılarda olabilir fakat burası da uygun bence.

 

6)Faora (Man of Steel):

Faora, çizgi romanlarda Zod’un karısının adıdır. Man of Steel filminde bu aşkı göstermeseler de Zod, aslında Faora’ya oldukça değer veren biridir. Filmde çok konuşmasa da Superman’e fazlasıyla zorluk çıkardı. Hatta neredeyse onu yenmek üzereyken Albay Nathan Hardy tarafından durdurulmuştur. Ursa gibi karakterizasyonu tutarlı, diyalogları sağlam ve karakterin neden o şekilde olduğunu iyi vermişlerdi.

5)Lex Luthor (Superman I):

Gene Hackman, Superman I filminde Lex Luthor karakterini çok güzel oynamıştı. Superman’e entrikalar kurmasından tut Nuclear Man’i yaratmasına kadar tam da çizgi romandaki gibiydi. Bu serinin devam filmi olan Superman Returns filmindeki Lex Luthor’un aksine daha çok zekası ön planda olmuştur.

 

4)Lex Luthor (Superman Returns):

Gene Hackman’in Lex Luthor’unu devam ettiren Kevin Spacey, Hackman’den daha da iyi canlandırdı fikrimce. Zekasını göstermesi ile birlikte Superman’e olan nefreti ve öfkesi harika yansıtıldı. Kryptonite ile Superman’i döven tek Lex Luthor olması da benim için Gene Hackman’in Lex Luthor’undan daha üstün tuttu.

 

3)Zod (Man of Steel):

Zack Synder’ın Batman ve Wonder Woman’dan sonra değiştirdiği en iyi üçüncü karakter. Michael Shannon’ın oyunculuğu ile birlikte orjinalden daha farklı bir Zod görmemizle birlikte harika bir karakterizasyona sahipti. Halkına değer veren ve halkı için savaşan biri olan Zod’un bu huyunu filmde harika göstermişlerdi. Superman II filmindeki Zod’dan bir tık altta sanırım. O da bu Zod’dan “Kneel Before General Zod” lafını duymamamdan kaynaklıyor.

2)Zod (Superman II):

Dizi ve film evreninde şu ana kadarki en iyi Zod. “Kneel Before General Zod” lafını harika söylemesi bile diğer villainleri geçmesine yeter benim için. Çizgi romandakine en yakın Zod olması dışında Terence Stamp’ın da oyunculuğu harikaydı. Çoğu kişi sevmese de bence ikinci sırada en çok hak eden villain.

 

1)Lex Luthor (Smallville):

Evet biliyorum Smallville film değil dizi fakat Michael Rosenbaum’un Lex Luthor’unu buraya koymasam olmazdı. Benim görüşüme göre en iyi Lex Luthor yansıtılmasıydı. Belki karakterin gelişimini gördüğümden belki de entrikalığını, zekasını, ne kadar kötü olduğunu ve deliliğini (yukarıda da bahsettiğim gibi ciddiliğini korudu) harika yansıtmasından daha iyi Lex Luthor gelmeyecek… Birinci sırada olmayı en çok hak eden villain kesinlikle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir