Star Wars: Last Jedi’ın Sevilmemesinin 13 Sebebi!

Star Force Awaken gösteriminden tam 2 yıl sonra vizyona giren Star War Last Jedi, eleştirmenler tarafından çok iyi yorumlar ve puanlar almış. Star Wars’ın en en iyi yorumlar alan tek filmi buydu ama şöyle bir şey var ki; İzleyiciler ikiye ayrıldı. 1 – Beğenmeyenler ve serinin en kötü filmi olarak görenler. 2- Beğenenler ve serinin en iyi olmasa da iyi film olarak görenler. Derinlenmesine sebepleri ile incelediğimiz zaman beğenmeyenlere biraz hak vermemek elde değil. İşte o 13 sebep;

1- Porglar
Feature Detail
Oyuncak için yapıldı ve hikayeye katkısı hiç yok. Sadece izleyiciye sempatik bir şey sunmuşlar ve çoğu kişi de çok bayıldı.  Oyuncakları çok fena satılacak o kesin görünüyor.

2- Gizli bir çıkış mı vardı?
Feature Detail
Son saklandıkları üsslerinde çıkış yoktu. Ve ölmeyi bekliyorlardı, ama kristal yaratıklar kapı kapanmadan önce içeri girdiler ve bizimkilere çıkış yolunu gösterdiler. Bu üs yıllarca var ve kimse o gizli çıkışı fark etmedi mi? Ya düşman girseydi oradan? İşte bir mantık hatası da bunlardan biri.

3- BB8 ve BB9E
Feature Detail
Herkes BB8 ve BB9E ile kapışmasını bekledi ama hiçbir şey olmadı. Sadece BB9E bizimkileri ifşa etti.

4- Luke Skywalker ve Kylo Ren Hikayesi
Feature Detail
Kylo Ren, Luke Skywalker’ı öldürmek istiyor. Ama niye istiyor? İlk filmde bu konuya hiç değinilmedi. Ama 2. filmde ufakta olsa değinildi ama bu bize yetersiz geldi. Çünkü Kylo Ren’e göre Luke Skywalker onu öldürmek istedi. Luke Skywalker’e göre ise Kylo Ren’i kurtarmak istedi. İkisi de farklı anlattı bize ama tam işlenmemesi sinir bozucu oldu.

5-Leia’nın gücü bir anda kullanması
Feature Detail
Geminin ana güvertesinin patlaması ile birlikte uzaya boşluğuna uçan Leia’yı hepimiz öldü sandık. Ama ölmedi bir anda gücü kullandı ve uzay boşluğunda süzülürek gemiye geri döndü. Peki gücünü kullanabilen Leia bunca zaman Force kullanabilecek iken neden hiç kullanmadı.  Bu bir çok izleyicinin kafasını karıştırdı. Çoğu kişiye görse ise Leia sürekli Luke ile çalışarak gücünü kullanmış.

6- First Order Tehditin Abartılması
Feature Detail
Aslında tehditin sürekli abartılması yanı sıra tehditin çok büyük olmadığını gördük, sadece gözde çok fazla büyütüldü.

7- First Order’in Direnişi gemilerini yok edememesi.
Feature Detail
First Order, Ana gemiyi terk eden ve yolcu gemileri ile bir gezegene kaçmaya çalışan direniş üyelerini hepsini kolayca yok edebilirdi ama sadece 2, 3 tanesini yok edebildi ve kaçmaları çok kolay oldu.

8-Rahip görünümlü komedi canlılar
Feature Detail
Komedi öğesi olarak eklenmiş, evet 6 yaşında bir çocuk içinse. Luke’un yaşadığı Ada’da yer alan bu canlılar gözümüze rahip gibi geldi. İzleyiciyi güldürmek için eklenmiş, ama güldürücü bir yanı yoktu, aksine korkunç duruyorlardı.  Bir yandan da oyuncak için eklenmişte olabilir.  Yani gereksiz ve hikayeye katkısı sıfır.

9-Amiral Holda’nın planını saklaması
Feature Detail
Leia uzay boşluğuna maruz kaldıktan sonra geçici bir komaya girdi ve yerine Amiral Holda geçmişti. Ama Amiral Holda, Poe ve diğer ekipten ayrı hareket ediyordu ve planını kimse ile paylaşmıyordu. Neden? Niye? Gemideki herkes kurtulmak için yer arıyordu zaten. Eğer erkenden söyleseydi saatlerce boş boş yol almazlardı ve erkenden çözüm bulunabilirdi. Ama tabii ki her filmde olduğu gibi her şey son dakikaya bırakılıyor.

10- Rey’in Ailesi
Feature Detail
Rey’in gücü çok yoğun kullanmasından dolayı onu Skywalker kanından ya da Kenobi kanından olabileceğini düşündük. Ama boşa düşünmüşüz, Rey sıradan 2 sarhoş ve hurdacı bir ailenin kızı. Sırf içki alabilmek için kızlarını satmışlar. Güzel bir plot twist olabilecek iken boşa harcandı. Buradan anladığımız kadarıyla şanslı olan kimseler gücü kullanabilir. Hemde bu kadar yoğun…

11-Luke’in Güç Hayaleti Olması
Feature Detail
Luke artık yok. Yoda, Obi-Wan ve Anakin gibi Güç Hayeleti oldu. Her şeyi Rey’e bırakıp güç hayaleti olması kötü oldu, keşke üçlemeyi bitirseydi Luke…

12- Finn ve Rose sahneleri
Feature Detail
Filmin en gereksiz ve hayal gücünden yoksun zaten sahneleri fazlasıyla çok eleştirildi. Ne gerek vardı yani, çok mu düşündünüz bunu? Bir tek şifre kırıcı bulup getirmeleri işe yaradı onun dışında… olmasalar da olurmuş.

13- Supreme Leader Snoke’un Ölümü
Feature Detail

Filmden önce en güçlü Sith, en güçlü force kullanıcısı denilen Snoke. O kadar saçma öldü ki, kahkaha attım ben. Hem sevindim, hem üzüldüm. Böylesine güçlü bir karakterin aşırı derecede basit ölmesi üzer tabi.

Bonus – Phasma’nın Ölümü
phasma ile ilgili görsel sonucu
Böyle birine layığına yakışır bir şekilde ölüm yakışırdı, boşluğa düşerek ölmek değil. Gerçi Snoke’un çok basit ölümünden sonra Phasma kim ki…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir