Star Wars: Işın Kılıçları!

Yıldız Savaşları: Last Jedi filmi Vizyonda ve gişe rekorlarını altüst edeceğe benziyor.  Bu son Yıldız Savaşları filminden sonra dilerseniz Star Wars evrenindeki en ilgi çekici nesnelerden birinden, ışın kılıçlarından bahsedelim.

İlk defa Luke’un elinde gördüğümüz bu efsane-ekol-epik silah, toplamda 7 film ve animasyonda, çizgi romanlarda, video oyunlarında o kınından çıkarken çıkardığı eşsiz ses ve ihtişamıyla gözlerimizi büyülemeye devam ediyor.

Işın kılıcı tek tip bir silah olmaktan ziyade, modifiye edilebilecek bir teknolojiye sahip olduğundan farklı usta ve kullanıcıların elinde türlü türlü şekillere bürünebiliyor.

Obi-Wan Kenobi ışın kılıçları hakkında şunlar söylemiştir;

“Jedi Şövalyeleri’nin silahıdır bu. Bir blaster kadar sarsak ya da rastgele değildir, medeni bir çağa ait zarif bir silahtır.”

Neyse gelin bakalım kaç tür ve şekilde ışın kılıcı varmış ve bunlar neye benziyormuş?

Mavi ışın kılıçları

Mavi ışın kılıçları Jedi muhafızlarının genel tercihi mavi renktir. Kılıç kullanmada ustadırlar ve amaçları sivilleri tehlikelerden korumaktır. Güç kullanımından daha çok kılıç sanatlarında kendilerini geliştirirler. Üstün kılıç yetenekleri ile savaşların vazgeçilmez kahramanlarıdırlar. Jedi’lar arasında en çok kullanılan renk mavidir. Mavi rengi veren kristal en çok Ilum gezeninde bulunur.

Yeşil Işın Kılıçları

Yeşil Işın Kılıçları, Jedi arabulucularının genel tercihi yeşil renktir. Kendilerini gücü etkin bir şekilde kullanmada ve güce düzen getirmek için eğitirler. Üst düzey önem gösteren diplomatik anlaşmazlıkları çözmek için arabulucu olurlar. Gücü etkin bir biçimde kullanmaları kılıç kullanmakta usta olmadıklarını göstermez, gerektiği zaman kılıçlarına davranmayı iyi bilirler. En çok kullanılan ikinci renk yeşildir. Bu rengi veren kristal de en çok Ilum gezegeninde bulunur.

Kırmızı Işın Kılıçları

Kırmızı Işın Kılıçları elbette Sith’ler için vazgeçilmez tek renktir. Sith’lerin neredeyse tamamı kırmızı renk ışın kılıcı kullanır. Diğer kristaller gibi Ilum’da bulunmaz, kırmızı rengi veren kristal yapaydır. Gücün karanlık tarafının daha iyi kontrol edilmesini sağlar. Hatta bazen rakibinin ışın kılıcının elinde patlamasına sebep olur. Gücün karanlık tarafına geçen Jedi’lar da kırmızı renk kristal kullanır.

Diğerleri (Mor,Beyaz ve Kara Işın Kılıcı)

Mor Işın Kılıçları sadece gücün hem karanlık hem aydınlık tarafını iyi bilip etkin bir şekilde kullanan Jedi’ların tercihidir. Genelde ışın kılıcını ve gücü agresif bir şekilde düşman için yıkıcı olarak kullanırlar. Bu kristal de Ilum’da, ancak nadiren bulunur. Bilindiği üzere Sith’ler ilk zamanlarda ışın kılıçları için parlak mor kristaller kullanmışlar, ancak Ilum’un Jedi’ların eline geçmesiyle beraber kırmızı kristallere yönelmişlerdir. Bundan sonra bilinen bazı Sith’ler de mor ışın kılıcını kullanmaya devam etmiştir.

Beyaz Işın Kılıçları çok sakin ve ruh dinginliğine ulaşmış, yaşayan güce her yerde odaklanabilen Jedi’ların genel tercihidir. Nadir görülür, bu sıfata sahip olabilecek çok Jedi yetişmez. Diğer kristaller gibi Ilum gezegeninde bulunur.

Kara Işın Kılıçları hakkında pek bilgi yok.

Via; 1mm.com.tr/blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir