Speedforce Nedir? Speedforce Hakkında Bilgiler!

Speedforce, her zaman her yerde var olabilen (omnipresent), süper hızda koşabilen bütün süper güçlü karakterlere güçlerini veren bir enerji alanıdır. Alternatif oalrak Barry Allen tarafından yaratılmıştır ve gerçekliğin başka bir düzleminde var olan bir konum veya boyut olarak tanımlanmıştır.“Speedster” denilen karakterler, güçlerinin ne olduğuna bakılmaksızın Speedforce’a bağlıdırlar fakat her süper hız gücüne sahip karakter de Speedforce’a bağlı değildir. Tıpkı Kryptonlu Superman, Green Lanternlar gibi. Ayrıca Wally West’in tersi olan Reverse Flash Hunter Zolomon da Speedforce’a ait değildir, onu taklit etmektedir.

Speedforce, speedsterlar için Valhalla anlamına gelmektedir, yani speedsterlar öldüklerinde Speedforce ile bir olurlar. Bununla birlikte Speedforce, çizgi romanda kırmızı-sarı renginin bulanıklığı olarak tasvir edilir. Dizi (The Flash) evreninde ise farklı şekilde tasvir edilmiştir. Temsil edilen renkler:

SARI: Çizgi romandaki gibi doğal Speedforce rengidir. (Flash/Barry Allen – Jesse Quick/Jesse Wells – Kid Flash/Wally West – Flash/Jay Garrick)

KIRMIZI: Speedforce ile arasında bozuk ya da negatif bir ilişki olduğunda oluşan Speedforce rengidir. (Reverse Flash/Eobard Thawne – Rival/Edward Clariss)

MAVİ: Speedforce ile olan bağlantı yapay olduğunda ortaya çıkan Speedforce rengidir. Hızları yüksek olsa da bir süre sonra hücresel dejenerasyon veya ikinci kişilik gibi sorunları ortaya çıkarmıştır. (Zoom/Hunter Zolomon – Trajectory/Eliza Harmon)

BEYAZ: Bir tür hız zırhından yansıyarak oluşan Speedforce rengidir. (Savitar/Future Flash)

MOR: Bu Speedforce renginin neden oluştuğu bilimemekle beraber Speedforce ile zayıf bağı olduğunda ortaya çıktığı düşünülüyor. (Accelerated Man – Iris West)SPEEDFORCE KULLANICILARI (SPPEDSTERLAR):

BARRY ALLEN:

Annesi öldürülen ve ölümünden babası suçlanan adli tıp bilimcisi Barry, annesinin gerçek katili bulup babasını temize çıkarmayı hedef haline getirmiştir. Laboratuvarda çalışırken kendisine şimşek çarpmasıyla ve üstüne kimyasalların dökülmesiyle süper güçler kazanmıştır. Flashların ikincisi ve en bilinenidir. En hızlı Flash olduğu da söylenmektedir fakat kesinliği yoktur (Wally West’in en hızlısını olduğunu söyleyen de var). “Speedforce’u yaratan kişi” olarak da geçer ve aynı zamanda Justice League takımının kurucu üyelerindendir.

 

WALLY WEST I:

Iris West’in yeğeni ve Robert West’in oğludur. Barry Allen’ın laboratuvarında tekrardan şimşeğin düşmesiyle çarpılan Wally, Barry Allen’ınki gibi süper güçlere sahip olmuştur. İlk başta Kid Flash ismiyle Flash’ın sidekick’i olsa da Barry Allen öldükten sonra Flash ismini almıştır. Flashların üçüncüsü ve en hızlısı olduğu söylenmektedir (Barry Allen olduğunu söyleyen de var)

 

JAY GARRICK:

Kimya ve fizikte iyi olan Garrick, laboratuvarında deney yaprken dinlenmek isteyip sigara yakmasıyla bir kaza olur ve süper hız gücüne sahip olur. Flashların ilkidir (yani orjinali) ve en yavaşıdır. Justice Society of America (JSA) takımının kurucusudur.BART ALLEN:

İkinci Flash olan Barry Allen’ın torunudur ve 30. yüzyıldan gelmiştir. Genetik olarak süper hız gücüne sahiptir ve Wally West, Flash olduğunda Kid Flash olarak onun sidekick’i olmuştur. Quicksilver (Max Mercury) tarafından eğitilmiştir ve Flashların dördüncüsüdür.

 

WALLY WEST II:

Iris West’in diğer bir yeğeni ve Barry Allen’ın Reverse Flash’ı olan Daniel West’in oğludur. Future Flash ve Flash arasında çıkan bir şimşek Wally’i çarpmış ve ona süper hız gücü vermiştir. Speedforce’a bağlanan en son kişidir ve Wally West I’den sonraki Kid Flash’dır.

 

DANIEL WEST:

Iris West’in küçük kardeşidir. Flash tarafından tutuklanmış ve hapisten çıktığında da iyi biri olacağına söz vermiştir. Fakat hapisten çıktığında Iris West’i ararken Speedforce ile çalışan bir arabayla kaza yaparak süper güçlere sahip olmuştur. Reverse Flashların sonuncusudur ve Future Flash tarafından öldürülmüştür.

 

PROFESSOR ZOOM (EOBARD THAWNE):

25. yüzyılda yaşayan dahi bir bilim adamı olan Thawne, idolü olan Flash’ı ziyaret etmek için zamanda geriye gitmiş fakat zamanda geriye gitiğinde kendisinin kaderinin Barry Allen’ın düşmanı olan Reverse Flash olduğunu anlayınca kafayı yemiş ve Barry Allen’ı saplantı haline getirmiştir. Reverse Flashların ilki ve en güçlüsüdür.

 

INERTIA (THADDEUS THAWNE):

30. yüzyılda yaratılan Bart Allen’ın klonudur ve Bart Allen’ı öldürmesi için geçmişe gönderilmiştir. Allen ailesinden (özellikle de Bart Allen’dan) nefret etmektedir. Reverse Flashların üçüncüsü ve en güçsüzüdür. Aynı zamanda düşman olduğu Flash’ını öldürebilen tek Reverse Flash’dır.ZOOM (HUNTER ZOLOMON):

Wally West’in eski bir arkadaşı olan Zolomon, bir süre FBI’da çalışmış fakat bacağından vurulmasıyla FBI’dan çıkmak zorunda kalmıştır. Daha sonra da Gorilla Grodd yüzünden belden aşağı felç olmuş ve Wally West’den kozmik koşu bandını kullanarak zamandan geriye giderek kendisini kurtarmasını istemiştir fakat Flash bunu reddedince koşu bandını kendi kullanmaya çalışmıştır. Hunter’ın beklediği gibi olmamış ve müze patlayarak Hunter’ın özel güçler kazanmasına neden olmuştur. Reverse Flashların ikincisidir ve diğerlerinin aksine süper hız gücü yoktur, zamanı yavaşlatma gücü vardır (Daha sonra Eobard’ın da öyle bir gücü olduğu ortaya çıkar)

 

SAVITAR:

Eskiden askeri pilot olan Savitar, süper sonik bir uçağı denerken Speedforce’a maruz kalmış ve süper hız gücüne sahip olmuştur. Kendini Tanrı olarak görmeye başlayan Savitar, tarikat kurarak speedsterlara savaş açmıştır. Wally West ile yaptığı son savaşta Speedforce’a girmiş ve orada tıkılı kalmıştır.

 

LADY FLASH:

Savitar Tarikatı’nın yüksek rahibesi olan ve gerçek adı Ivana Christina Borodin Molotova olan Lady Flash, Lady Savitar olarak da bilinmektedir. “Flash Yeniden Doğuş” çizgi romanında Flash tarafından öldürülmüştür.

 

JESSE QUICK:

Johnny Quick ile Libby Lawrence’ın kızıdır ve annesinin de kullandığı “Libert Belle” süper kahraman ismini kullanmaktadır. Titans’ın lideridir ve aynı zamanda JSA takımının bir üyesidir.

 

JOHNNY QUICK:

Profesör Ezra Gill tarafından yetiştirilen Johnny, Profesör Gill’in bulduğu süper hız gücü veren “3X2(9YZ)4A” formülünü kullanarak bir süper kahraman olmuştur ve JSA takımının önemli üyelerindendir. Jay Garrick ve Max Mercury ile çok yakın arkadaşlardır.

 

MAX MERCURY:

Hız kuvvetine bağlanan ilk insan olarak bilinen Mercury, sürekli zaman yolculuğu yapmış ve bir çok isimle anılmıştır. Jay Garrick ve Johnny Quick’in en yakın arkadaşıdır. Wally West’e gücünü nasıl tam potansiyel bir şekilde kullanacağını öğretmiş ve Bart Allen’ın akıl hocası olmuştur.

 

IRIS WEST II:

Wally West ve Linda Park’ın ikiz çocuklarından kız olanıdır. Genetik olarak süper hız gücüne sahiptir ve Speedforce ile olan bağlantısını ikiz kardeşi ile paylaşmaktadır. Bart Allen’dan sonra Impulse lakabını almıştır ve “Flash Yeniden Doğuş” çizgi romanı ile Speedforce bağlantısını sadece kendisi kullanmaya başlamıştır.

 

JAI WEST:

Wally West ve Linda Park’ın ikiz çocuklarından erkek olanıdır. Genetik olarak süper hız gücüne sahiptir ve Speedforce ile olan bağlantısını ikiz kardeşi ile paylaşmaktadır. “Flash Yeniden Doğuş” çizgi romanı ile Speedforce bağlantısını ve güçlerini kaybetmiştir.TORNADO İKİZLERİ (DON & DAWN ALLEN):

Barry Allen ve Iris West’in 30. yüzyılda yaşayan ikiz çocuklarıdır ve genetik olarak süper hız gücüne sahiptirler. Dünyayı korurlarken Dominator İstilacıları tarafından öldürülmüşlerdir.

 

XS (JENNI OGNATS):

İkinci Flash olan Barry Allen’ın torunu ve Dawn Allen’ın kızıdır. Annesi, Dominator İstilacıları tarafından öldürülünce, onlar tarafından kaçırılmıştır. Daha sonra babası sayesinde oradan kurtulmuş ve Legion of Superheroes takımının bir üyesi olmuştur.

 

GODSPEED:

Gerçekte Barry’nin arkadaşı detektif August Heart olan Godspeed, aynı zamanda diğer speedsterlardan hız çalabilen ve seri katil olan bir speedsterdır. Barry Allen’dan daha hızlı görünmektedir ve beyaz bir kıyafeti vardır.

 

FLASH OF CHINA:

Yarı Çin – yarı Amerikan olan Avery Ho, Speedforce Fırtınası sırasında Flash’ın güçlerine benzer güçler elde etmiştir. Barry Allen ve Meena Dhawan tarafından eğitilmiş ve güçlerini iyilik için kullanmaya karar vermiştir. Justice of China takımında Flash olarak yer almaktadır.

 

NEGATIVE FLASH:

Avery Ho gibi Speedforce Fırtınası’na maruz kalan ve süper hız gücü kazanan Meena Dhawan, aynı zamanda Star Labs’de çalışan bir bilim adamıdır. Daha sonra Negative Speedforce ile iletişim koran Barry Allen’dan güçlerini çalınca Negative Flash’a dönüşmüştür.SPEEDFORCE’UN VERDİĞİ GÜÇLER:

1)İnsanüstü Hız: Speedforce kullanan karakterler, bazen ışık hızına kadar çıkabilecek inanılmaz bir süper hız gücüne sahip olurlar.

2)İnsanüstü Refleksler: Speedforce kullanan karakterler, herhangi bir tehlikeye karşı kolayca tepki verebilirler ve etrafı yavaşlatabilirler.

3)İnsanüstü Çeviklik: Speedforce kullanan karakterler, normal bir insandan daha fazla denge ve daha iyi beden koordinasyonuna sahiptirler.

4)Infinite Mass Punch: Speedforce kullanan karakterler, ışık hızına yakın bir seviyeye geldiklerinde “beyaz cüce yıldızı” etkisi verecek yumruk atma gücüne sahip olurlar.

5)Hız Ödünç Verme / Hız Çalma: Speedforce kullanan karakterler, kinetik enerjileri aktararak hızını herhangi bir objeye ya da insana aktarabilir ya da ondan alarak hızını arttırabilir.

6)Hızlı İyileşme & Rejenere: Speedforce kullanan karakterler, basit yaralardan ölümcül yaralara kadar her türlü yarada hızlıca iyileşebilirler. Ayrıca bu gücünü başkalarını iyileştirmede de kullanabilirler.

7)Aura: Speedforce kullanan karakterler, süper hızda koşarlarken onları sürtünme kuvveti, g kuvveti ve kinetik güç gibi etkilerden koruyan absorbe edici bir aura ile çevrilidirler.

8)Speedforce Şimşeği: Speedforce kullanan karakterler, kendi kendilerine enerji üretebilirler ve bunu şimşeğe dönüştürebilirler. Ayrıca bu şimşeği kendi yararlarına çevirebilirler veya normal bir şimşekmiş gibi kullanabilirler.

9)Uçma: Speedforce kullanan karakterler, çok fazla hızlanırsa havadaki moleküllere basarak uçuyor gibi gözükebilirler. Bu özelliği en çok Johnny Quick ve Jesse Quick kullanmıştır.

10)Kopyasını Oluşturabilme: Speedforce kullanan karakterler, çok fazla hızlanarak kendini iki yerde gibi gösterebilirler. Titreşerek kendi kopyasını oluşturmuyormuş gibi gözükürler fakat kopyasını yakında tutmak zorundadır. Bu gücü sadece Eobard Thawne kullanmıştır.

11)Rüzgar Girdapları Oluşturabilme: Speedforce kullanan karakterler, kollarını hızla döndürerek ya da çevrelerde koşarak çeşitli seviyelerde güçlü rüzgar girdapları oluşturabilirler.

12)Boyutsal Seyahat: Speedforce kullanan karakterler, boyut bariyerini hızlarıyla kırabilir ve paralel boyutlarda seyahat edebilirler.

13)Zaman Yolculuğu: Speedforce kullanan karakterler, zaman bariyerini hızlarıyla kırabilir ve zaman içinde seyahat edebilirler.

14)Zaman Manipülasyonu: New 52 ile gelen bu özellik, Eobard Thawne ve Barry Allen tarafından kullanılmıştır. Thawne, süper hızlı hareket ettiği yanılsamasını vermek için zamanı yavaşlatmış, Barry ise Thawne’nin gücünü etkisiz hale getirmek için zaman akışını hızlandırmıştı.DİĞER FORCE TÜRLERİ:

-Negative Speedforce:

Her pozitif şeyin negatifi de vardır. Speedforce, nasıl Barry Allen ile destekleniyorsa Negative Speedforce da Eobard Thawne tarafından desteklenmektedir ve Speedforce’a bağlı her şeyi tüketmek/yok etmek için vardır.

 

-Still Force:

Entropi (kullanılmaz enerji miktarı) ve hareketsizlik etrafında çevrili olan kozmik güçtür. Still Force’a bağlı karakterler, aynı zamanda hareketin olumsuz etkilenmesini sağlayan ve entropinin gücünü indükleme ve hızlandırma potansiyeline engel olan kişilerdir. Bu güç, Lex Luthor tarafından Flash’ın gücünü yavaşlatabilen Turtle Man’in gücünün kaynağında bulunmuştur.

 

-Sage Force:

Ona bağlı olan karakterlerin zihinlerini geliştiren bir enerji alanıdır. 25.yüzyılda Hunter Zolomon tarih kitaplarını incelerken Speedforce ile onun negatifinin tek hız güçleri olmadığını ve bu hız güçlerinin bir bariyer ile hareketsiz kaldığını öğrenmiştir. Wally West ile Barry Allen’ı manipüle ederek bu bariyeri kırdırmış ve Sage Force’a (ayrıca Strength Force’a da) maruz kalmıştır. Sage Force, zihin gelişimi dışında ayrıca telekinzei ve telepati güçlerini de vermektedir.

 

-Strength Force:

Yerçekimi ve hareket gücü etrafında çevrili olan kozmik güçtür. Jeokinetik/jeotermik bir bileşene sahip olan Strength Force, ona bağlı olan karakterleri daha ağır, daha sert, daha kaslı, daha sağlam yapmaktadır ve gövdesini taşa veya ateşli kayaya çevirmektedir. 25.yüzyılda Hunter Zolomon tarih kitaplarını incelerken Speedforce ile onun negatifinin tek hız güçleri olmadığını ve bu hız güçlerinin bir bariyer ile hareketsiz kaldığını öğrenmiştir. Wally West ile Barry Allen’ı manipüle ederek bu bariyeri kırdırmış ve Strength Force’a (ayrıca Sage Force’a da) maruz kalmıştır.One thought on “Speedforce Nedir? Speedforce Hakkında Bilgiler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir