Sonsuzluk Taşları’nın Marvel Sinematik Evreni’ndeki Son Durumu!

Sonsuzluk Taşları, Infinity Gauntlet ile birlikte evrenin en tehlikeli silahıdır. Sonsuzluk Taşları altı tanedir. Bunlar da “Zihin Taşı (Kırmızı), Gerçeklik Taşı (Turuncu), Güç Taşı (Sarı), Uzay Taşı (Yeşil), Zaman Taşı (Mavi) ve Ruh Taşı (Mor)’dır. Hepsinin farklı güçleri ve özellikleri vardır.

Sonsuzluk Taşları elbette ki Marvel Sinematik Evreni’nde de işlenmiştir. On sene boyunca her biri (Ruh Taşı hariç) farklı filmlerde görülmüş ve işlenmiştir. Fakat çizgi romandakinin aksine renkleri farklı yansıtılmıştır.

UZAY TAŞI

İstediği her yere ışınlanmayı, solucan deliği yaratmayı, boyutsal ve uzay manipülasyonunu sağlayan taştır. Asıl rengi yeşil olsa da sinematik evrende mavi renk olarak gösterilmiştir.

İlk başta “Captain America: First Avenger” filminde “Teserract” olarak gözükmüştür. Daha sonra “Avengers” filminde SHIELD’ın elinde olduğu gösterilmiş fakat daha sonra Thanos tarafından görevlendirilen Loki tarafından çalınmıştır. Tesseract’ın geri alınması için Avengers kurulmuş ve filmin sonunda da Asgard’a güvenli bir yere götürülmüştür. Daha sonra ise “Thor: Ragnarok” filminde Loki tarafından geri alınmıştır. “Avengers: Infinity War” filminin fragmanında ise Loki’nin bu taşı Thanos’a verdiği görülmüştü. Bakalım filmde olay nasıl gelişecek…

ZİHİN TAŞI

Telepatik ile telekinetik güçlere sahip olmayı ve insanları manipüle etmeyi sağlayan taştır. Asıl rengi kırmızı olsa da sinematik evrende sarı renk olarak gösterilmiştir.

İlk olarak “Avengers” filminde “Loki’nin Asası” olarak gözükmüştür. Loki bu asa sayesinde Hawkeye da dahil bir çok SHIELD ajanını kontrol altına almıştır. Loki, Avengers filminin sonunda yenildiğinde Asa, SHIELD’ın eline, oradan da HYDRA’nın eline geçmiştir. “Avengers: Age of Ultron” filminde ise Wolfgang von Strucker’ın, asa sayesinde Pietro ile Wanda Maximoff üzerinde deney yaptığı gözükmüştür. Avengers tarafından geri alınan Asa, Ultron tarafından çalışmış ve Vision’ın yaratılmasında kullanılmıştır. Zihin Taşı, şu anda Vision’ın başında olduğundan teorilerin çoğu Thanos’un taşı, Vision’un kafasından sökerek alacağı ve onu öldüreceği.

GERÇEKLİK TAŞI

Evren kurallarını değiştirmeyi ve istediği gibi gerçeklik yaratma gücüne sahip olmayı sağlayan taştır. Asıl rengi turuncu olsa da sinematik evrende kırmızı renk olarak gösterilmiştir.

İlk ve tek olarak “Thor: The Darkd World” filminde “Aether” olarak gözükmüştür. Malekith bu taşı ele geçirmeye çalışmış fakat Thor tarafından durdurulmuştur. Volstagg ve Sif ile taş, Collector’a verilmiştir. “Avengers: Infinity War” filminin ilk fragmanında Thanos, Collector’un göğsüne ayağını bastırırken gözükmüştür. Büyük ihtimal Gerçeklik Taşı’nı o zaman almış olacak. Neler olacağını 27 Nisan’da göreceğiz…

GÜÇ TAŞI

Evrendeki bütün gücü kontrol etmeyi ve herhangi bir kuvveti arttırıp azaltmayı sağlayan taştır. Asıl rengi sarı olsa da sinematik evrende mor renk olarak gözükmüştür.

İlk ve tek olarak “Guardians of The Galaxy” filminde “Orb (Küre)” olarak gözükmüştür. İlk olarak Star Lord, Ravagers için Korath’dan çalmıştır. Gamora onu geri almaya çalışmış, o sıra Rocket Racoon, Groot ve Drax ile tanışarak ekibi kurmuşlardır. İlk başta küre ile para kazanmak için Collector’a satmayı düşünmüşler, daha sonra da taşın asıl gücünü öğrendiklerinde satmaktan vazgeçmişlerdir. Fakat yapılan bir savaşta Drax’ın hatası yüzünden taşı Ronan’a kaptırmışlardır. Filmin sonunda Ronan’ı öldürerek taşı almayı becerip taşı Nova Birliği’ne vermişlerdir. Şu an taş, Nova Birliği’nde olduğundan Thanos’un onu nasıl alacağı tam olarak bilinmiyor.

ZAMAN TAŞI

Zamanda yolculuğu, zamanı durdurmayı, zaman akışını hızlandırıp yavaşlatmayı ve karşıdakini yaşlandırıp gençleştirmeyi sağlayan taştır. Asıl rengi mavi olsa da sinematik evrende yeşil renk olarak gösterilmiştir.

İlk ve tek olarak “Doctor Strange” filminde mistik sanatların öğretildiği yer olan Kamar-Taj Kütüphanesi’nde “Agamotto’nun Gözü” olarak gözükmüştür. Doctor Strange, bu taşı Dormammu ve Kaecilius’a karşı kullanmış, ayrıca Wong’u ölümden geri getirmiştir. Daha sonra yerine geri koysa da “Avengers: Infinity War” fragmanında ve gelen fotoğraflarda hep taktığı gözüküyor. Demek ki Strange, taşı Thanos’a karşı kullanacak.

RUH TAŞI

Varlıkların ruhlarını ele geçirip onları Ruh Dünyası’na atabilmeyi ve ruhları hapsedip ele geçirebilmeyi sağlayan taştır. Asıl rengi mor olsa da sinematik evrende turuncu renk olarak gösterilmiştir.

Sinematik evrende daha gözükmemiştir. “Avengers: Infinity War” filminde gözükecek olan bu taşın Iron Man ile bağlantılı olacağı düşünülüyor. Film için gelen fotoğraflarda ve lego oyunlarında Iron Man ile birlikte olduğu gösteriliyor. Bakalım asıl olarak Adam Warlock’un olan (çizgi romanda) bu taş filmde nasıl gösterilecek…

(Sırayla: Güç Taşı – Gerçeklik Taşı – Uzay Taşı – Zaman Taşı – Ruh Taşı – Zihin Taşı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir