Sonsuzluk Eldiveni ile Yapılmış Olan En Kötü 8 Olay!

1972’deki tanıtımlarından beri,Sonsuzluk Taşları’nın ( o zamanlar Sonsuzluk Gemleri veya Ruh Gemleri olarak biliniyordu) Marvel Evreni’nde ki en güçlü itemlerden olduğu belliydi. Tanrısal varlıklara yurt olan paylaşılan bir kozmik alanda, Sonsuzluğun kuramsal simgesi, gezegenleri yiyen dev bir mor adam olduğunda bu çok büyük şeyler demek. 1990’a kadar değildi ancak, Thanos, The Mad Titan zaten kayda değer olan güçlerini altın bir eldivende birleştirdi ve bu ona bir Tanrı’nın bütün güçlerini verdi ve böylece çizgi roman tarihi oluştu.

Sonsuzluk Eldiveni yıllar boyunca en çok Thanos ile ilişkili oldu 1991’deki güçlü ışıltılı eldivenden sonra adlandırılan epik olay sağ olsun. Bir parmak şıkırtısıyla, Thanos evrendeki mümkün olan en büyük kitle infazını gerçekleştirdi ve daha sadece yeni başlıyordu. Yıllar boyunca, eldiven ve yerleştirilmiş olan taşlar iyilik ve kötülük adına kahramanlar ve villainlar tarafından kullanıldı. İşte Sonsuzluk Eldiveni ile yapılan en kötü şeyler.

THANOS’UN EVRENİN YARISINI YOK ETMESİ!

Yoldan ilk önce bunu çıkaralım,değil mi?Tüm zamanların en büyük ve en iyi Marvel Olaylarından en ikonik anlardan biri Thanos’un Sonsuzluk Eldiveni’ni giydiği andır. Mistress Death’i ( nam-ı diğer hayatının aşkı) memnun etmek için sadece bir parmak şıkırtısıyla evrendeki tüm hayatın yarısını silerek yolundan çıktı. Bu an çıtayı tepelere çıkardı ve Thanos’un ne kadar büyük bir tehdit olduğunu okuyuculara gösterdi.Bu büyük soykırımda birçok kahraman da bulunuyordu ve yüzleştikleri en büyük kozmik savaşı arkalarında bıraktılar.Sonsuzluk Eldiveni Destanı zamanın sınavı olarak duruyor ve bu yılın Avengers: Infinity War’una ilham kaynağı olduğundan çok etkili oldu.

 

HOOD’UN SINIRSIZ GÜÇ ELDE ETMESİ!

Taşıyıcısına sınırsız,her şeye gücü yetecek kadar güçleri olan kozmik objeler hakkında konuşurken alt sıralardaki villainlardan olan Hood gibi birinin ellerine düşmesi garip gelebilir ama Brian Bendis’in Avengers yayınının sonraki sayılarında bu gerçekleşti. Parker Robbins oldukça düşük seviyeli bir suçluydu ta ki bir şeytandan çaldığı ve ona sınırlı mistik güçler veren pelerin ve botlar ona önem getirene kadar.Hapisteyken, ona bir Sonsuzluk Taşı’nın yerini söyleyen bir Inhuman ile arkadaşlık kurdu.Hapisten kaçtı Attilan şehrine girdi ve Gerçeklik Taşı’nı çaldı.Daha sonra Eldiven’i birleştirerek Avengers ile kesişen beklenmedik bir yol çizdi kendine ve ele geçirmeye çalıştığı güç tarafından yenilgiye uğratıldı.

THANOS’UN NEBULA’YI BİTMEYEN IZDIRABA MARUZ BIRAKMASI!

Thanos’un biraz güç bulduğunda yaptığı birçok kötü şey var ama bu yaptığı en kötü şeylerden biri olabilir.Konu Mad Titan iken yapmaya çalıştığı her şey Mistress Death’in aşkı uğruna (karşılıksız olarak) ve bu da bir istisna değil. Bütün Sonsuzluk Taşları’nı ele geçirip çok güçlü olan eldiveni oluşturduğunda Death’in sevgisini götürebileceği en ileri seviyeye taşıdı.Evrendeki bütün yaşamın yarısını silme ilhamı gelmeden önce,öncelikle Nebula’yı tuzağa düşürdü -Thanos ile ilişkisi filmlerde olduğu gibi net değildi- ölümün eşiğinde ama asla tam olarak orada olmayan ebedi ızdıraba hapsetti ve bunun sanatın güzel bir parçası olduğuna inandı.

SANTA CLAUS GÜÇ İLE ÇILGINA DÖNÜYOR!

Evet, Santa Claus Marvel Evreni’nde gerçek bir kişi ve evet, bir zamanlar Sonsuzluk Eldiveni’ni elde etti. Eğer zaten yeterince gücü olan bir adamın sınırsız bir güçle ne yapacağını merak ettiyseniz, onu kesinlikle baştan çıkartıyor. Küçük yuvarlak göbeği her şeyi yıkıcı gücü olan bir kase gibi sallanıyor, neredeyse 616 evrenini yok ediyor. Geyiklerinin aslında Skrulls olduğunu fark ettiğinde, Santa Sonsuzluk Eldiveni’ni ödünç almak ve hediyeleri zamanında yetiştirmek için Illuminati’nin (Mr Fantastic, Iron Man, Black Panther ve dahası) yardımını istedi. Ne yazık ki, bu tanrılığa koşuşturmaca Santa’yı delirtti ve Marvel kahramanlarını onunla karşılaşmaya mecbur etti.Sonunda, kahramanlar galip geldi ve Santa’ya Tony Stark tarafından yapılan robotik geyikler verildi.

 

THANOS’UN EBEDİ OLMASI!

Marvel Evreni’ndeki büyük,kozmik hikayelerden bazıları sadece Sonsuzluk,Ölüm,Aşk ve Entropi gibi soyut kavramların somutlaştırılması sayesinde mümkün oluyor.Bu konseptler Marvel kahramanlarının idrak edebilmesi için insan zihnine göre fiziksel form içeriyor. Ebediyet,bütün yaradılışın somut örneği gibi yıldızlar ve galaksilerle dolu belirsiz insanımsı silüet gibi tasvir ediliyor ve ilk olarak Dr.Strange tarafından 1965’te keşfediliyor. Thanos Sonsuzluk Eldiveni’nin gücünü elde ettiğinde,çok ezici bir şekilde güçlü oluyor ve Ebediyeti bütün varlığın somutlaştırılmışı olarak yerleştiriyor. Bu da,eğer şimdiye kadar anlamadıysanız, gerçekten kötü haberler demek. Thanos’un böyle sınırsız gücü sürdürmek için güçsüz kalmasıyla asla gerçekleşmemiş oluyor.

MAGUS’UN EVRENİ FETHETMEYİ PLANLAMASI!

Magus, Adam Warlock’un (nam-ı diğer Marvel Evreni’nin Space Jesus’u) kötü hali. İlk başta Warlock’un gücünü pekiştirip kendi varlığını garantiye almak için zamanda geriye gelen yaşlı hali olarak tanıtıldı. İkinci versiyon Sonsuzluk Eldiveni Destanı’ndan sonraydı, Warlock Sonsuzluk Taşları’nı kendi kişiliğinin “iyi” ve “kötü” taraflarını kendisini daha saf ve mantıklı yapmak için çıkardı.Bu tavırlar kişiliğini değiştirdi ve Magus doğmuş oldu. Tamamen karanlık ve çarpıtılmış bir varlık olarak Magus elde edebileceği kadar gücü Sonsuzluk Taşları’nı Eldiven’i tamamlamak için toplayarak elde etti.Warlock’un kendisi tarafından Gerçeklik Taşı’nı sahtesiyle değiştirip kandırılarak alt edildi.

 

ULTIMATE HULK’IN THE ULTIMATES’I YENMESİ!

Çizgi romanların The Ultimate versiyonu Marvel’ın zengin tarihindeki klasik karakterleri ve konseptleri alıp tekrar işledi.Sonsuzluk Taşları’nın bir biçimde ortaya çıkması sadece bir an meselesiydi.Ultimate Evreni’nde 8 taş var,yani her birinde 4 tane taş olan 2 Sonsuzluk Eldiveni var. Ultimates hikayesinde “Disassembled”, Ultimate Hulk’ı bu Sonsuzluk Eldivenleri’ni çalması için ve Ultimates ile savaşması için (bu evrendeki Avengers’ın bir versiyonu) gizemli villain Kang tarafından manipüle edildi.Hulk sadece Kang tarafından değil Maker tarafından da (Reed Richards’ın kötü versiyonu) manipüle edildi ama sonunda mağlubiyete uğradılar ve Sonsuzluk Taşları parçalara ayrıldı ve Sonsuzluk Eldivenleri’ni kullanışsız kıldı.

 

DARK SURFER DÜNYA’YI YÖRÜNGESİNDEN İTİYOR!

Marvel Super Hero Squad’ı hiç izlemediyseniz,bu Marvel evreninden ve karakterlerinden uyarlanan bir çizgi dizi.Genelde parodi şeklinde ve Marvel Evreni’nden beklenildiği şekilde karakterli komik durumlara sokan halleri bulunan ve mizah kullanan bir yapım.  1.Sezonda Silver Surfer kendi tanınan halindeyken, 2.sezonda Sonsuzluk Eldiveni tarafından baştan çıkarılıyor ve Dark Surfer’a dönüşüyor.Bu yeni güçle kahramanları farklı boyutlara dağıtıyor ve Dünya’yı yörüngesinden itip,gezegeni Güneş’ten uzaklaştırıyor. Super Hero Squad gerçekliği normale dönüştürüyor ve daha sonra Silver Surfer işlediği suçlardan dolayı özür dileyip takım tarafından bir kahraman olarak geri kabul ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir