Sonsuzluk Eldiveni ile Yapılmış Olan En İyi 8 Olay!

1972’deki tanıtımlarından beri,Sonsuzluk Taşları’nın ( o zamanlar Sonsuzluk Gemleri veya Ruh Gemleri olarak biliniyordu) Marvel Evreni’ndeki en güçlü itemlerden olduğu belliydi.Tanrısal varlıklara yurt olan paylaşılan bir kozmik alanda,Sonsuzluğun kuramsal simgesi,gezegenleri yiyen dev bir mor adam olduğunda bu çok büyük şeyler demek. 1990’a kadar değildi ancak, Thanos the Mad Titan zaten kaydadeğer olan güçlerini altın bir eldivende birleştirdi ve bu ona bir Tanrı’nın bütün güçlerini verdi ve böylece çizgi roman tarihi oluştu.

Sonsuzluk Eldiveni yıllar boyunca en çok Thanos ile ilişkili oldu 1991’deki güçlü ışıltılı eldivenden sonra adlandırılan epik olay sağ olsun. Bir parmak şıkırtısıyla, Thanos evrendeki mümkün olan en büyük kitle infazını gerçekleştirdi ve daha sadece yeni başlıyordu. Yıllar boyunca, eldiven ve yerleştirilmiş olan taşlar iyilik ve kötülük adına kahramanlar ve villainlar tarafından kullanıldı.İşte Sonsuzluk Eldiveni ile yapılan en iyi şeyler.

CAPTAIN AMERICA’NIN BİR FELAKETİ ÖNLEMESİ!

Neyse ki Sonsuzluk Eldiveni’nin oluşması nadir bir olay, ilk nedeni herhangi birinin elindeki güç miktarı ortaya çıktığı herhangi bir hikayeyi boğabilir ve ikinci nedeni ise her beş dakikada bir ortaya çıksaydı bu yapının önemi bir bakıma azalırdı. Bu olay Marvel Evreni’nin kahramanları arasında kaybolup gitmedi,sebebi ise Sonsuzluk Taşları Illuminati ( Dünya’nın kahramanlarının bir entrikası) tarafından toplanıp saklandı, verdikleri karar da ,onları sadece evrenleri yıkıcı olaylarda kullanmak, akıllıcaydı.Bütün alternatif Dünya’lar yavaşça bir diğeriyle çarpışacağında Captain America başka bir evrenle gerçekleşmek üzere olan bu felaketi önlemek için eldiveni giydi.Bu hareket o kadar muazzamdı ki taşların aniden parçalanıp yok olmasına sebep oldu ve daha fazla kullanılamaz hale geldi.

 

COUNCIL OF REEDS “HER ŞEYİ ÇÖZDÜ”!

Jonathan Hickman’in Avengers yayını 4 yıl boyunca birçok kitapla süren modern epik bir yayındı.Kendi içinde tamamlanmış bir hikayeyken,daha öncelere giden Fantastic Four’da iyi işlenmiş olaylara benzeyen olaylar da vardı. Bu yayında Reedler Konseyi tanıtıldı, alternatif dünyalardaki Reed Richards’ın bütün versiyonlarının “Her şeyi çözmek” için toplandığı bir meclisti. Büyük,kozmik problemler süper-dahiye birden fazla ihtiaç duyunca bu Fantastik Baylar’ı çağırdı ve onlara yardım etmek için birkaç Sonsuzluk Eldiveni kullandıkları gösterildi. Hickman burada başka bir evrendeki Sonsuzluk Eldiveni’nin belli bir şekilde kendine göre daha az güçlü olduğu fikrini öne sürdü.

PET AVENGERS’IN THANOS’U YENMESİ!

Eğer buraya kadar okuduysanız ve hala fark etmediyseniz izin verin sizi aydınlatalım: çizgi romanlar çılgınca.Bunun neden doğru olduğuna ilişkin olarak sayısız örnek varken bunlardan en sevimli olanlarından biri Pet Avengers denilen küçük grup.Yıllar boyunca, çeşitli Marvel süperkahramanlarının yumuşacık,kürkle kaplı veya tüylü arkadaşları oldu; güçlerini birleştiren Pet Avengers! Mr Fantastic Sonsuzluk Taşları’nı ararken Attilan’a geldiğinde, dev Inhuman köpek Lockjaw ona yardım etmeyi kendi görevi kabul ediyor ve bunu başarmasında yardımcı olması için bir grup kuruyor. Bu takımda Falcon’ın kuşu Redwing, Kitty Pryde’ın ejderhası Lockheed, Aunt May’in yavru köpeği Ms.Lion ve Thor’un kurbağa versiyonu (hiç sormayın)Throg var. Birlikte Sonsuzluk Taşları’nı toplamakla kalmıyor,bu süreçte Thanos’u da yeniyorlar.

BLACK PANTHER’İN BATTLEWORLD GAUNTLET’İ KULLANMASI!

Tanrı İmparator Doom’un gücü ile yüzleşince, Sonsuzluk Eldiveni bile yetersiz kalır. Black Panther’in 2015’teki Secret Wars olayında,bizim bildiğimiz şekilde varlığına son verilen ve sonradan Doctor Doom tarafından tekrar yapılan evrende yüzleştiği problem buydu. Doom’un Battleworld’ü kaosa dayanamadı ve Doom kalan kahramanlarla savaştı. Thanos’u öldürdükten sonra (omurgasını sökerek), Doom kendisini Sonsuzluk Eldiveni’ni kullanan Black Panther ile karşı karşıya buldu.Tam gücünde değildi çünkü ilkel bir evrenden kalmıştı ama bu o kadar da önemli değildi.Zorlu bir dövüş için yeterliydi ve zaten bu bir dikkat dağıtma amacıyla kullanılıyordu. Doom’u Mr Fantastic’in evreni yeniden yazması için Molecule Man’i kullandığı gerçek plandan uzak tutuyordu.

NEBULA DÜNYA’NIN KAHRAMANLARINI DİRİLTİYOR!

Sonsuzluk Eldiveni’ni kullanan kişi sadece kendi doğasında olan zayıflıkları tarafından sınırlanıyor,Thanos’un Sonsuzluk Eldiveni Destanı’nın sonunda keşfettiği gibi.Mad Titan’ın en büyük düşmanı her zaman kendisi olacak çünkü kendisini hiç değerli biri olarak görmüyor.Fiziksel bedenini terk edip Ebediyet olduğunda “torunu” Nebula eldiveni kendisine alma fırsatını aldı ve kendi zayıflıklarının kurbanı olarak kendini buldu. Thanos tarafından kızdırılmış ve güçle deliye dönmüş bir şekilde, kolayca manipüle edilebiliyordu,sınırsız kozmik potansiyeline rağmen.Thanos’un önceden işlediği bütün kaosu geri alması için kandırıldı,Nebula farkında olmadan tüm Marvel kahramanlarını hayata döndürdü ve Thanos’un tuzağa düşürdüğü Kozmik Varlıklar’ı da serbest bıraktı.Bu basit hareket onu zayıflatmak ve alt etmek için yeterliydi.

DOCTOR DOOM’UN TANRILARI YENMESİ!

Marvel 616 gibi bir evrende her şey mümkün,olaylar farklı bir şekilde işlenseydi neler olacağını düşündüğümüz çok zamanlar oldu.Böyle zamanlar için önemli anların farklı versiyonlarını keşfetmemizi sağlayan “What If” sayıları var. Bir sayı Dr Doom’u kapsıyordu ve “Eğer Doom Beyonder’ın gücünü kaybetmese ne olurdu” diye sorulmuştu. Bu gücü bütün evreni fethetmek için,Asgard,Cehennem ve arasındaki her şey dahil,kullandı. Doom Sonsuzluk Taşları’nı Tanrılar ile 400 yıldan fazla süren ve neredeyse Dünya’yı yok eden bir savaşta elde etti ve sonradan aklına gelen bir düşünce ve yorgunlukla kendi imajını yeniden oluşturmak için çok savaştı.

SPIDER-MAN’İN SONSUZLUK ELDİVENİ DESTANI’NI GERİ ALMASI!

Spider-Man,Hulk,Wolverine ve Ghost Rider tarafından oluşan Fantastic Four’un olduğu bir dünyada,Marvel Evreni Sonsuzluk Eldiveni Destanı’nı devam ettirebilir miydi? Bu soru bir What If sayısında “Yeni Fantastic Four”da sorulmuştu.Öyle gözüküyor ki gayet devam ettirebiliyorlarmış, günü kazandıkları yol biraz alışılmadık olsa da. Mad Titan’a karşı yüzleşirken Wolverine Thanos’un duygularını manipüle etmeye çalışıyor.Logan onu Mistress Death’e fiziksel etki gerektiğine ikna ediyor ve Thanos bu hileye kanıp aşkının yüzüne dokunmak için onun koluna ulaşıyor.Bunu yaptığında,Wolverine Thanos’un kolunu ve dolayısıyla Eldiven’e olan bağlantısını kesiyor.Daha sonra eldiveni Spider-Man’e bu gücü gerçekliği düzeltmesi için kullanması amacıyla veriyor.

 

ULTRON/SIGMA MARVEL VE CAPCOM’U BİRLEŞTİRİYOR!

İsimden de belli olduğu gibi Marvel Vs Capcom: Infinite bu iki ayrı evreni çarpıştırıp savaştıran bir şeye dayanıyor.Bu 2017’de popüler oyun serisinde Marvel Evreni’ndeki Ultron’un dünyalarındaki tüm doğal yaşamı silmek için Mega Man X evrenindeki Sigma ile takım olduğunu gördük. Artık Ultron Sigma denilen bu birleşik yaratık Uzay ve Gerçeklik Taşları’nı sadece kendi formlarına katmak için değil aynı zamanda iki boyutu birleştirmek için kullanıyor.Bu yeni dünya iki evrendeki kahramanların güçlerini birleştirmesine ve geriye kalan 4 taşı bulup yapılan hasarı geri almak için arayışta bulunmasına zorluyor.Ultron Sigma’yı yeniyorlar fakat bu süreçte Gerçeklik Taşı çatlıyor ve bu iki evren ayrılamaz hale geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir