Reddit’de, Justice League’in Görsel Efekt Çalışanı ile Soru/Cevap Etkinliği!

Reddit’de Justice League, Wonder Woman, Aquaman filmlerinin görsel efekt grubunda bulunan bir arkadaşın yaptığı Soru/Cevap etkinliğinin neredeyse tamamı.– Justice League’nin hangi sahnelerinde çalıştın ?
+ Direk olarak Justice League’in yapımında çalışmadım, bizim takımlarımızdan birisi JL’de çalışıyordu. Ben Wonder Woman ve şuanda devam eden Aquaman’de çalışıyorum. Tüm zaman boyunca Justice League üzerinde çalışılırken bende aynı odadaydım.

– Gelecekteki herhangi bir DC filminde çalışacak mısın?
+ Aquaman’de çalışıyorum.– Filmdeki sahnelerin ne kadarı kesildi ?
+ Çok fazla kesildi ama gerçekten bu yapılan bütün filmler için geçerli bir durum aslında.

– Sence Aquaman’in görsel efektleri daha iyi olacak mı ?
+ Aquaman tamamen sakal ve bıyık eklemekten ibaret. Bunu var olan sakal ve bıyığı silmekle karşılaştırdığında gerçekten çok daha kolay iş haha.

– Filmde fark ettiğime göre bazı görsel efektler cidden çok iyiydi ama bazıları gerçekten kötüydü. Örneğin Aquman’in Bruce ile suda konuştuğu sahne gibi. Neden yer yer görsel efekt kalitesi farklı ?
+ Çünkü Aquman’in yakın çekimlerinin hepsi yeniden yapıldı bu yüzden yapılan görsel efektler arasında 14 ay gibi bir zaman var.– Çalıştığın en eğlenceli sahne hangisiydi ? Ve neden ?
+ Ares ve Wonder Woman’ın çarpıştığı sahnede çalıştım. Gerçekten eğlenceliydi.

– Wonder Woman’ın Ares ile çarpıştığı sahnenin test görüntülerini görmüştüm ve Ares’ın siuleti böye dumanlı, bulanık gibiydi son savaş sırasında. Ares’in final savaşı için görünümü nasıl yapıldı ?
+ Biz ona sadece bir vücüt verdik o 100% görsel efektlerden oluşuyordu. O sahnenin çoğu mocapdı. (Motion Capture)

– Aquman nasıl peki ? Yani iyi gözüküyor mu ?
+ çok güzel el işareti

– Hangisi daha kolaydı peki ? Suyun altında gerçekçi duran bir sakal yapmak mı yoksa Henry’nin suratının bir kısmını yeniden yapmak mı ?
+ Sualtı sakalı.

– Hiç Batman’in bulunduğu silinmiş olan havalı sahneler var mı ?
+ Tomar Re ve Kilowoh’un göl evinde Bruce’u ziyaret ettiği bir after credit sahnesi düşünülmüştü ama yapılmaya başlanmadı bile, bize direk üzerinde çalışmayı bırakmamız söylendi.

– Henry’nin bıyığını silmeniz gerektiğini duyduğunda senin ve takımın tepkisi neydi ?
+ Biraz karışık, bazılarımız bunu sorunu çözmek için küçük ve havalı bir proje olduğunu düşündü ki bu çok büyük ve zor bir görsel efekt çalışması aslında.
Bana göre bir fan olarak bunu duyduğumda kızmıştım. Paramount Stüdyosu (Göremiz Tehlike 6 yapımcısı, MI6) Henry C.’ı tıraş etmeli ve filmde sahte bir sakal(görsel efekt) yerleştirmeliydi.
Biz Superman’in çekilmiş olan sahnelerine test amaçlı sakal ve bıyık ekleyerek, Paramount stüdyolarındaki MI6 ekibine silmekten ziyade eklemenin ne kadar daha kolay ve az masraflı olduğunu gösterdik ve Warner Bros IM6 filmindeki bütün sakal ve bıyık masraflarını ödemeyi teklif etti ama Paramount kabul etmedi.– Sence daha fazla zaman verilseydi Henry’nin bıyık görsel efektleri daha iyi olur muydu?
+ Evet olurdu çünkü görsel efekt tamamen zaman ve çabaya bağlı bir iş. Eğer sen gerçekten aptalca seviyede zor sahneleri filmin çıkmasına 4 ay kala yapmamız için verirsen o sahneler olabileceğinin en iyi olmaz tabii ki.

– Bazı insanların söylentilerine göre Superman’in filmin tamamında kötü olma gibi bir olasılığı varmıydı ?
+ Hayır, yoktu.

– Apokalips/Yeni tanrıları içeren silinmiş sahneler hakkında ne düşünüyorsun ? Darkseid herhangi bir yerde gözüküyor muydu ? Oh ve birde 1 ile 10 arasında Black Manta’nın zırhı nasıl gözüküyor?
+ Desaad vardı sahneler arasında ama bunun üzerinden ne kadar geçti emin değilim. Görünüşü ise Azrail’e benziyordu, kafatası ve büyük bir pelerini vardı. Darkseid’i ise hiç görmedim.

– Tamam filmin “Synder Versiyonu” diye bir şeyi olmadığını kesin olarak belirttin peki filmin iki yönetmeninde bakışından olan genişletişmiş veriyonunun çıkmasın bir şansı var mı ?
+ Daha öncede söylediğim gibi, Iris sahnesini kesildikten 8 ay sonra tamamlamamız istendiğine göre, evet, muhtemel bir genişletilmiş versiyon çıkacak ancak Ascendant adlı kişinin internete sahne sızdırması bunun çıkmasını tehlikeye atıyor.– Sence Ascendant kim olabilir bir fikrin var mı ? Başka bir görsel efekt çalışanı belki ?
+ Onun kim olduğunu biliyorum haha.

– Oha haha, aslında onun/onların tam olarak kim olduğunu sormamıştım ben ama zaten onun/onların filmde çalışan birileri olduğu varsaymıştım tabii. Acaba neden bu tarz şeyleri sızdırıyorlar? Bu yaptıklarının bir bedeli olacak mı ?
+ Neden bu tarz şeyleri sızdırdıklarını bilmiyorum. Ben böyle şeyleri sevmiyorum kimse sevmez zaten. Benim şuanda bile bu konuşmayı yapmamın tek sebebi filmin zaten çıkmış olması. Bunu asla filmden önce yapmam.

– Acaba insanın bir kısmına görsel efekt uygumalamak mı daha kolay Cyborg gibi yoksa Steppenwolf gibi tamamen sıfırdan bir insanımsı yapmak mı ?
+ Bu tamamen karaktere göre değişen bir şey.

– Acaba film DVD için yayınlanmadan önce görsel efektlerin elden geçirilmesinin bir ihtimali var mı ?
+ Daha önce Flash’ın, Iris’i kurtardığı sahneyi DVDler için bitirdiğimizi söylemiştim ama muhtemelen Kiersey Clemons kaldırılıp yerine rasgele dijital bir kadın koyulacak bu durumda Flashpoint için Iris karakterine yeni bir oyuncu seçmeyi düşünüyorlar.
Ama Ascendant bitirilmemiş sahneleri internete sızdırdı, tam olarak ne olacak bilmiyorum şuan.– Flash’ın ikinci kostümünü gördün mü veya hakkında bir şey duydun mu ?
+ Hayır duymadım, çalışmaya başlamadan önce set raporlarında böyle bir şey okumuştum ama hiç görmedim.

– Superman bıyık görsel efekti DVD için yeniden yapılacak mı/geliştirilecek mi ?
+ Ahaha, hayır.

– Darkseid’in de olduğu herhangi bir sahne kesildi mi filmden ?
+ Bildiğim kadarıyla hayır, Darkseid’i de hiç görmedim.

– Görsel efektler için genel olarak kullandığınız programlar neler ?
+ Maya, Zbrush, Houdini, Nuke ve çok daha fazlası.

Çeviri: Yunus Emre UzunBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir