Okumanız Gereken En İyi 12 Çizgi Roman!

Çizgi roman dendiğinde pek çoğumuzun aklına ilk önce süper kahramanlar gelir. Avengers, Justice League ve X-Men filmlerinin beyaz perdedeki başarısı, Örümcek Adam ve Batman’in çizgi filmleri ve çizgi romanları ve ürünleri derken süper kahramanlar hayatımızın içindeki yerini aldı. Ülkemiz de son zamanlar büyük artış gösteren çizgi roman okurluğu hepimizi ciddi anlamda çok mutlu ediyor. Peki en iyi çizgi romanları okudunuz mu? Kendimizce sıraladığımız en iyi 15 Çizgi Roman’ı sizlere öneriyoruz buyrun;1- Watchmen 
İlgili resim
Alan Moore tarafından yazılan işçiliğinin en büyük zirvesi. 2009’da çıkan filmi sayesinde hemen hemen herkes tarafından bilinen Watchmen, çizgi roman olarak da mükemmel bir eser.

2- Sandman
İlgili resim
80’lerin başlarında edebiyatın parçası olarak görülmeyen, hak ettiği değeri alamayan çizgi roman Neil Gaiman’ı dünyaca ünlü yapan çalışması Sandman toplam 75 sayı olarak Vertigo’dan çıktı. 7 ölümsüz kardeşten biri olan Dream (Morpheus)’in hikayesini ele almaktadır.

3- Preacher
Preacher comic ile ilgili görsel sonucu
Vertigo’nun bir çalışması daha sizlerle Preacher. Tanrı cenneti terk etmiştir. Cennette kaos sırasında, bir melek ve bir şeytanın ilişkisinden en az tanrı kadar güçlü bir varlık doğar ve yeryüzüne kaçıp Jester Custer adında ki bi Rahip’in içine girer işte eğlence bundan sonra başlar.4- The Dark Knight Returns
the dark knight returns comic ile ilgili görsel sonucu
Hem Batman için hem Amerikan Süper Kahraman Çizgi Roman kültürü için hem de Frank Miller için dönüm noktasıdır. Batman’in ihtişamının tavan yaptığı bu eserin konusu şöyle; 55 yaşına gelmiş olan Bruce Wayne, süper kahramanların yasa dışı sayılmasıyla birlikte Batman olmayı bırakmış, bir nevi emekliye ayrılmıştır. Ama gönlü hep tekrar Batman olmak ile kaldı. Gotham şehri büyük bir mutant çete tarafından ele geçirilince, Bruce Wayne için fırsat doğar ve yıllardır giymediği kostümünü üzerine geçirir ve eğlence başlar.

5- Marvels
alex ross marvels ile ilgili görsel sonucu
Hikaye Phil Sheldon adında bir haber fotoğrafçısının gözünden Marvel’ın en unutulmaz çizgi roman anlarını okuyucuya sunar. Süper kahramanlara sıradan bir adamın gözünden bakmak o kahramanları gözümüzde bir tanrı haline getirir. Alex Ross usta çizerin çizimleri adete çizgi roman’ın içinde hissedebilirsiniz kendinizi.

6-Kingdom Come
kingdom come comic ile ilgili görsel sonucu
Alex Ross’un resimlediği sağlam bir çizgi romandır. Superman, Joker davasında kendisinden daha cevval davranan Magog isimli süper kahraman ile arasındaki davayı kaybedip, halk Superman’i dışlayıp Magog’u bağrına basınca Superman Metropolisten’ten ayrılıp ne haliniz varsa görün diyip, Smallville çiftliğinde tek başına günlerini geçirmektedir, saçlarını uzatmış, artık beyazlayan sakallarını da salmıştır ve insanlara karşı öfke doludur. Ortalıkta ise, türedi süper kahramanlar (bizim bildiklerimizin kızları, oğulları, vs) birbirleriyle çarpışmakta, hesapta insanlara yardım etmeye çalışırken, onlara hayatı zehir etmektedirler, bir derse ihtiyaçları vardır. Bir diğer güzide süper kahramanımız olan Batman ise, artık sakat, yaşlı, Gotham’ı Batcave’deki güvenlik ekranlarına bakarak yönettiği kendine benzeyen robotlarla korumaya çalışmaktadır. Muhteşem yedili takım dağılmıştır ve Superman geri dönerek hepsini bi araya getirmeye çalışır. (Benim en sevdiğim hikayelerden biridir sizi çok tavsiye ederim)7- Astonishing X-Men
Astonishing X-Men ile ilgili görsel sonucu
Joss Whedon ve John Cassaday tarafından yaratılan ve sonrasında bir çok yazar-çizer değişikliğine uğrayan Astonishing X-Men, kuşkusuz Marvel’ın en iyi süper kahraman serilerinden biridir. Mutant güçlere sahip olan Wolverine, Storm, Emma Frost, Beast ve Cylops gibi karakterler üzerine yoğunlaşan seri X-Men tarihinin bir çok konusunu ele almakta.

8-Superman: Red Son
superman red son comic ile ilgili görsel sonucu
Superman: Red Son serisi “ya böyle olsaydı” adlı çalışmasıydı. Yani Superman, Kuzey Amerika’nın Kansas eyaletine düşmek yerine Sovyet Rusya’nın topraklarına düşseydi ne olurdu? Batman ve Wonder Woman’in da seride bolca içerdiği ve Superman’in yıllarca Rusya Sovyet Birliğine Amerika dışında tüm dünyaya yayılmasını konu alıyor.

9- Batman Year One
Batman Year One ile ilgili görsel sonucu
Year One adı altında Batman’in ve Gotham Şehri Polis Departmanı’ndan Jim Gordon’ın kariyerlerine odaklanmış bir emekleme hikayesi okumaktaydık. Dövüş sanatları, bilim, dedektiflik, mekanik gibi konularda uzmanlaşıp 12 yıl sonra Gotham Şehri’ne dönen Bruce Wayne artık Batman maskesini giymeye hazırdır.10- All Star Superman
All Star Superman ile ilgili görsel sonucu
Ölmek üzere olan Superman, son zamanlarını tamamen insanlığa ve dünyaya harcamak ister. İnsanlara yardım eder, hastaları iyileştirir. “Evet, Superman bunu da yapabiliyor” en büyük düşmanlarıyla dövüşür ve tek aşkı olan Lois Lane’e sonunda açılır. Kitap boyunca mükemmel bir fizik ve zeka gücü gösteren Superman, bize neden gelmiş geçmiş en iyi süper kahraman olduğunu ve onun neden bu kadar çok sevdiğimizi bir kez daha hatırlatır. Ama biliyoruz ki o halen yaşıyor… kitabın devamı gelmesi çok beklendi bir ara devamı geleceğine dair söylentiler çıktı ama söylenti olarak kaldı gitti.

11- The Punisher MAX
The Punisher MAX ile ilgili görsel sonucu
Kahramanımız Frank Castle gerçekçi bir dünyada yaşamaktadır. Süper kahramanların olmadığı, kötü adamların uyuşturucu satıcılarından ve seks tüccarlarından oluştuğu bir dünyada. G.Ennis’in 60 sayılık serisinden oluşan eserde, hikaye boyunca sayısız suçluyu cezalandıran Punisher’ın, aynı zamanda duygusal anlamda zarar görmüş hayatı da okuyuculara anlatılıyor.

12- Sin City
Sin City comic ile ilgili görsel sonucu
Sert diyaloglar, azap içinde çaresiz, sefil, huysuz karakterler… Frank Miller’ın Sin City’si tam anlamıyla eşsiz, mükemmel bir eser.

Okuduğunuz için teşekkürler sizlere bu çizgi romanları kesinlikle öneriyoruz. 🙂

FRPNET İçeriklerin bir kısmı “FRPNET.com’dan alınmıştır. Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir