MCU’nun Dizilerinin Filmlerinden İyi Olmasının 10 Sebebi!

On yıldan beri, MCU’nun filmleri ile dizileri hala birleşmemiş durumda. Aslında sadece crossover yapmadıklarından değil, aynı zamanda tamamen farklı olmalarından dolayı. MCU dizileri, daha karanlık ve az bilinen karakterleri kullanıyor iken MCU filmleri daha çok görüntüye önem veren ve ünlü/büyük kahramanları kullanıyor. MCU filmleri ve dizileri arasındaki böyle farklara sizin için daha yakından bakmak istedik ve MCU dizilerinin, filmlerinden daha güzel olmasının 10 sebebini derledik. İyi okumalar:

 

10)İLİŞKİLER:

İlişkiler (hem arkadaşlık olarak hem de romantik olarak), düzgün bir şekilde gelişmesi için zaman gerektirir. Doğal olarak televizyon biçiminde anlatılan bir öykünün, iki buçuk saatlik bir filmden daha anlamlı ilişkiler kurması daha olanaklıdır.

Ayrıca MCU, bir çok ilişkisi yüzünden eleştirilere maruz kalmıştır (Natasha Romanoff-Bruce Banner ya da Steve Rogers-Sharon Carter gibi). Öte yandan MCU’nun televizyon kısmı ilişkileri geliştirmekte zorluk çekmedi. Dürüst olmak gerekirse Jemma Simmons ve Leopold Fitz ilişkisi de MCU’nun en iyi ilişkisi. Cloak&Dagger dizisinde de Tandy ve Tyrone arasında etkileyici bir ilişki gelişiyor.

 

9)KARAKTER GELİŞİMİ:

MCU’nun başarısının sırlarından biri de karakter odaklı hikayeler anlatmasıdır. Marvel’ın dizi ve filmlerinde harika yazarlar ve yönetmenler sayesinde karakterler değişti ve büyüdü fakat filmdeki karakterler, dizilerdeki karakterlerin başardıklarına yaklaşamıyorlar.

Bunun nedeni de dizi evreninin film evreninden daha fazla zamana sahip olması ve daha yavaş bir tempodaa ilerleyebilme olanağı olmasıdır. (Skye/Quake/Daisy Johnson, Leopold Fitz ve Jemma Simmons karakterleri gibi)

 

8)KÖTÜ ADAMLAR:

Yakın zamana kadar, MCU’nun film bölümü, en iyi ihtimalle ortalama kötülere sahiptiler. Özellikle Thor 2: The Dark World filmindeki Malekith ve Iron Man 2 filmindeki Whiplash en kötüleriyidi.

MCU’nun dizi bölümünde ise özellikle Daredevil dizisindeki Kingpin, Agents of SHIELD dizisindeki Grant Ward ve Jessica Jones dizisindeki Kilgrave gini kötüler mükemmel bir şekilde yazılmış, övgü almışlardır.

 

7)FARKLILIK VE TEMSİL ETME:

Son zamanlarda MCU, LGBTQ temsil etme konusunda eksik olduğu için eleştirilmeye başlandı. MCU’nun bunu Thor 3: Ragnarok filminde düzeltmek için şansa sahipken, Valkyrie de sadece söylenti ile kaldı.

Marvel’in dizilerinde ise, farklılık ve temsil etme söz konusu olduğunda daha iyi yapıyor. Jessica Jones dizisinde MCU’nun ilk büyük eşcinsel karakteri olan Jeri Hogarth yer almıştır ve Runaways dizisinde de Karolina ile Nico çifti vardır. Ayrıca Luke Cage’in de ilk baskın siyahi oyuncu kadrosuna sahip olan MCU serisi olma özelliğini de unutmamak lazım.

 

6)DAHA KARANLIK HİKAYELER:

Marvel filmleri genelde çocuksu olarak tanımlanır, bunun nedeni de Marvel Stüdyoları’na sahip olan Disney’in geniş kitlelere hitap ederek daha çok para kazanmak istemesi. Fakat bunlar MCU’nun daha karanlık hikayeler barındırmadığı anlamına gelmiyor.

Marvel dizileri (özellikle Netflixverse) ise filmden aykırı olarak daha karanlık bir şekilde gösterdi. Buna en büyük örnek olarak da Punisher dizisini verebiliriz.

 

5)ÇİZGİ ROMANLARIN DERİN KESİMLERİNDEN YARARLANMA:

MCU filmleri çoğunlukla geniş kitleyi çekebilecek, bilet satabilecek ve ünlü olan Captain America, Spider-Man veya Hulk gibi kahramanları içeriyor.

Ancak MCU dizileri, Slingshot, Cloak & Dagger, Quake ve Jessica Jones gibi C-list çizgi roman karakterlerine ev sahipliği yapıyor. İzleyicilerin derin kesimlere gitme fırsatı, dizileri filmlerden daha da iyi yapıyor.

 

4)SOSYO-POLİTİK OLAYLAR:

MCU film bölümünde, Captain America 2: Winter Soldier ve Black Panther gibi günlük hayatımızla ilgili konuların işlendiği nadir filmler vardır. Filmlerin aksine MCU dizileri çoğunlukla insanlarınn hayatlarında düzenli olarak görülen konular etrafında yoğunlaşmaktadır.

Agent Carter dizisi 40’lı yıllardaki kadın pozisyonu etrafında dönmüş, Jessica Jones dizisinde tacizi, Luke Cage dizisinde insanların ten rengi ile yaşadıkları zorlukları ve Agents of SHIELD’da da Inhumanlar üzerinden insan zulmünü konu almıştır.

 

3)HEPSİNİN BİRBİRİNE BAĞLI OLMASI:

MCU’nun ortak bir sinematik evren yapmayı başardığı gerçeği, herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. MCU’daki her bir olay, her dizi , her film ve her karakter temelde birbirine bağlıdır.

Fakat herkesin farkında olduğu bir şey de Marvel’ın dizileri ile filmleri arasında crossover olamaması. Hiçbir dizi karakterinin Avengers 3: Infinity War filminde yer almaması da bunu en büyük örneği.

Bunlara rağmen aslında Agents of SHIELD dizisi, Nick Fury, Lady Sif ve Maria Hill karakterlerini konuk oyuncu olarak getirttirerek filmlerin dizilere olan bağını daha da güçlendirmiştir.

 

2)AVENGERS SONRASI ÇIKAN ETKİLERİN İNCELENMESİ:

Avengers serisinin ilk filminde Loki ile onun Chitauri ordusu New York’da hasara neden olmuş ve dünyanın en güçlü kahramanları, Loki’yi yenmek için toplanmıştı. Bu savaş sırasında Agent Coulson öldürülmüş fakat kahramanlar galip gelmiş ve işgali engellemişlerdi.

Daha sonraki filmlerde Avengers filminde gerçekleşen olaylarla ilgilenmedi ve bu savaşın New York halkını nasıl etkilediğini göremedik. MCU’nun dizileri ise Avengers ekibinin savaştığı bütün savaşların sonrasında insanların yaşadıklarını mükemmel bir şekilde anlatmayı başardı.

 

1)DAHA İLİŞKİLENDİRİLEBİLİR OLMASI:

MCU filmleri, Dünya’yı ele geçirmeye veya yok etmeye çalışan kötülerle yüzleşen süper kahramanlar ile süper zenginleri konu alırken MCU dizileri, şehrindeki yerel suç patronlara veya çetelere karşı, bazen de zorla savaşmak zorunda kaldığı sokak kahramanlarına odaklanıyor.

Netflix dizilerindeki kahramanların daha çok ilişkendirilebilir olmasının nedeni günlük deneyimlerinin bizimkilere benziyor olmasıdır. Bu diziler bize güçlü bir şekilde yankılanıyor çünkü birbirimizle ilişki kurabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir