MCU Filmlerindeki Şimdiye Kadarki Tüm After Credits Sahneleri!

Marvel Studios, filmlerinde diğer filmlere yönelik ufak bilgiler vermek ve heyecanlandırmak amacıyla bitiş jeneriğinden sonra veya sırasında koyduğu sahnelerle bir akım başlattı. Bizde, bu sahneleri kaçıranlar veya yeniden hatırlamak isteyenler için şimdiye kadar çıkmış filmlerin after credits sahnelerinin her birinden söz edeceğiz.

Iron Man

İlk MCU filmindeki bu sahnede Nick Fury, Iron Man’in kimliğini açıklamasından sonra Tony Stark’a evindeyken bir ziyarette bulunuyor ve Avengers girişimi hakkında ona bilgi veriyor.

The Incredible Hulk

https://www.youtube.com/watch?v=CJgaGhwu0cw

General Ross, Hulk’ı yenememenin verdiği acıyla bir barda otururken bir anda Tony Stark ortaya çıkıyor ve Nick Fury’nin bahsettiği olay hakkında onunla da konuşuyor.

Iron Man 2Iron Man 2’de ilk kez gördüğümüz ve sevdiğimiz Ajan Coulson, düşen bir cismin açtığı kratere bakmak için kratere geliyor ve bir de ne görelim, Mjolnir !

Thor

Thor’daki olayların ardından Erik Selvig, araştırmacı olarak SHIELD’a alınır, ancak hain tanrımız Loki onu kontrolü altına alır ve planına başlar.

Captain America : The First Avenger

Bu sahne direk Avengers filminden alınma. Uykudan uyandıktan sonra kendi içiyle hesaplaşan Steve Rogers’ın antrenmanını Nick Fury böler ve kurduğu takım için ondan yardım ister.

AvengersThanos’un , Loki’nin batırdığını anlayınca başka arayışlara girerken gülümsemesinde güzel bir şeyler hissetmiştik. Ama hissetmediğimiz kendisinin asıl görünüşünün 6 yıl sonra olacağıydı. Gerçekten iyi sabrettik. 15 Gün sonra Thanos’u tamamen aktif bir şekilde göreceğiz.

Diğer sahne ise, filmin sonundaki Tony Stark’ın Shawarma (bir çeşit dürüm) önerisinin ardından ekibin bunu gerçekten yaptığını görmemiz. Halen gördüğümde ufak bir gülümsüyorum.

Iron Man 3

Tony Stark, panik atakları ve kötü düşüncelerinden arınmak amacıyla bir doktora gider ancak gittiği doktor Bruce Bannerdır. Ancak bildiğiniz gibi kendisi bilim adamı, doktor bile değil. Belki kontrol olayı falandır, bilemeyiz.

Thor : The Dark World

Collector karakterini ilk kez gördüğümüz bu sahnede, Gerçeklik Taşını içeren Aether’ı saklaması için Sif, Collector’a getirir.

Bir sahne daha var onda ise Jane Foster ile Thor yeniden buluşuyor.

Captain America : Winter Soldier

Baron Von Strucker , (Fegelein!) Loki’nin asasıyla alakalı insanlar üzerinde deneyler yapar ve bu deneylerden sadece iki kişi kurtulmuştur. Onlar ise Scarlet Witch ve Quicksilver olarak tandığımız Maximoff ikizleridir.

Filmin sonunda yavaş yavaş hafızasını yeniden kazanmaya başayan Bucky’i, kendisinin de yer aldığı müzede kendisine bakarken görüyoruz ve anlıyoruz ki hafızası tamamen yerine gelmiş.

Guardians of the Galaxy

Filmin sonunda ufacık bir şekilde yeniden hayata dönen Groot’un (ki geçenlerde James Gunn onun asıl Groot değilde oğlu gibi birşey olduğunu açıklamıştı) Drax’tan gizli dans ettiğini görüyoruz.

İlk filmi çekilen Marvel karakterlerinden biri olan Howard the Duck’ı görüyoruz. Kendisi üstün derecede bir zekaya sahiptir. Bir de seni tam olarak bir filmde görsek ne güzel olur yahu

Avengers : Age of Ultron

3 yıl sonra artık Thanos’un tahtından kalktığını ve Infinity Gauntlet’i ele geçirdiğini ve ” Pekala, ben de kendin yaparım ” repliğini duyarak bizi nelerin beklediğini hayal etmeye devam ediyorduk. Yukarıda dediğim gibi 15 gün sonra yapacağını yapacak.

Ant-ManAnnesi Janet van Dyne’dan sonraki Wasp’ın artık gelmesi gerektiğine inanan Hank Pym kızına resmen yeni kostümünün ilk halini gösteriyor. (Ant-Man and The Wasp filminde kostüm biraz değişikliğe uğramış olacak.)

(Spoiler olmasın diyerekten büyük kısmı kesilerek) Civil War’dan bir sahne görüyoruz. Burda Steve ve Sam, aklı yerine gelmiş Bucky’e hala tam olarak güvenemeyeceklerini konuşurlarken bu olay için Falcon’ın bir adam tanıyorum önerisiyle, Ant-Man’in yer alacağını anlıyoruz. (Beklediğim gibi çok aşırı gözükmemişti ama tam gözüktü yine de tabii)

Captain America : Civil War

Bucky, kendisinin halen aklında tetikleyici sözler varken normal bir insan olamayacağını anlayarak, bir çözüm yolu için Wakanda’da uykuya yatırılıyor.

Henüz yeni yeni güçlerine alışan Spidey’in Tony Stark’ın kostümüne koyduğu ufak bir özelliği keşfeder. (Bunu keşke bir de filmde de görseydik ya)

Doctor Strange

https://www.youtube.com/watch?v=yFQMn5tLhL4

Thor : Ragnarok’ta tam halini gördüğümüz bu sahnede, Thor, kaybolmuş babaları Odin’i bulmak için Doctor Strange’den yardım ister ve hemen Asgard’a geri dönmeleri şartıyla onlara yardım edeceğini söyler.

Strange’in de Ancient One gibi kuralları yıktığını gören Mordo, Pangborn’un güçlerini alarak daha çok fazla büyücü olduğunu söyler ve artık farklı bir yol girdiğini bize hissettirir. (Zaten orjinalinde kötüydü yani, olması gereken bu)

Guardians of the Galaxy Vol.2

İlkinde Kraglin, Yondu’nun ıslıkla çalışan okunu kontrol etmeye çalışır.

Orjinal GotG ekibi, Yondu’nun ölümünün ardından bir karar verir ve eskiden olduğu gibi koruyuculuklarına geri dönecekleri fikrini ortaya koyar.

Ayesha, GotG ekibini durdurmak için bir koza oluşturtur ve bu kozanın içerisindeki varlığa Adam (Pardon, Adem) ismini verdiğini belirtir.

Genç Groot’un odasını baya kirlettiğini ve Peter’ın onu fırçaladığını görüyoruz. Tabii groot ergen bir velet olduğu için Peter’ı hiç sallamıyor.

Stan Lee’yi, Watcherlar ile sohbet ettiğini görüyoruz.

Spider-Man Homecoming

Adrian Toomes, başarısız soygunun ardından hapiste Mac Gargan ile karşılaşır ve Mac ona Spidey’in kimliğini bilip bilmediğini sorar ve eğer söylerse onu halledebileceklerini söyler. Ancak, Toomes bilmediğini söyler.

Diğer sahne bizim için çok önemli. Çünkü tam anlamıyla trollendik. Captain America’nın sabrın öneminden bahsedip durdu aslında bu bizlere bir mesajdı, filmleri bekleyin sabredin istediğinize ulaşacaksınız tarzından bir mesajdı. bu sahnede hem üzüldük hem güldük hem sinirlendik. Adeta duygu karmaşası yaşadık.

Thor : Ragnarok

Thor ve Loki, Asgardlıları kurtardıkları gemiyle Dünya’ya doğru hareket ederken onları nelerin bekleyeceğini düşünürlerken, arkalarında Thanos’un gemisi belirir. (Bu sahne yüksek ihtimalle Avengers: Infinity War’ın ilk kısımlarında yer alacak. Hatta bence kesilmiş bile olabilir.)

Diğer sahnede ise Grandmaster’ın Revolution’dan sağ kurtulduğunu görüyoruz. Ancak tabii ki de kurtulurken düştüğü yer hiçte iyi bir mekan değildir. (Thor’un köprüden düştüğü çöplük)

Black PantherBu sahne aslında filmin direk son sahnesi olmalıydı ancak after credits yapılmış. Bu sahnede ne olduğuna gelirsek eğer, T’Challa, Wakanda’yı dünyaya açma kararını aldıktan sonra Birleşmiş Milletler’de bir açıklama yapar.

Birisi çadırın içindedir ve White Wolf diye çağırılmaktadır. Çadırın içerisinden ise Bucky çıka gelir ve dışarıda onu bekleyen Shuri ile konuşur. Burdan anladığımız ise artık Bucky’nin beyninin o kelimelerden arındırıldığı, tamamen Bucky Barnes oluşudur.

Evet, bugüne kadar çıkmış filmlerdeki after credits sahnelerini yazıya aktarmış oldum. Bazı sahnelerin fotoğrafını gözünüz daha çok yorulmasın diye koymak istemedim ve yazımda bir hata varsa belirtebilirsiniz, şimdiden sizlere Avengers : Infinity War’da iyi seyirler diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir