Marvel Sonsuzluk Taşları ve Özellikleri!

Marvel Studios’tan gelecek bir sonraki filmi beklemeye başladık bile. Avengers’ın devam filmi Infinity War, 2018 ve 2019’da iki parça olarak gösterime girecek. Biz de o zamana kadar kahramanlarımızın solo projeleriyle yetineceğiz  ve geriye kalan tek solo proje Black Panther kaldı ve ardından hepimizin yıllardır beklediği o muhteşem film bizler ile buluşacak.Aslında Infinity War hakkında spoiler vermeyi pek istemiyoruz; ama Marvel’ın merkez çizgi roman evreni Earth-616 hakkında biraz araştırma yapmış olanlar, sinema tarihindeki en büyük hesaplaşmalardan birine doğru gidildiğinin farkındadır. Çünkü Infinity War yalnızca yerküre değildir; var oluşun kendisiyle ilgilidir ve olaylar çizgi roman serilerinde One Above All’a kadar varabilmektedir. İyisi mi, siz önce Marvel aleminin en büyükleri kimmiş ona bir bakın; çünkü yazının geri kalanını anlamanız bu şekilde daha kolay olacak.İlk Thor filminde aşırı dikkatli gözlerin yakaladığı, Thanos’a ait Infinity Gauntlet; en sonunda taşlarına kavuşuyor gibi. İlk olarak “Captain America: The First Avenger” filmindeki diyaloglarda adları geçen sonsuz güce sahip taş, parça, küp gibi şeylerin bugün geldiği noktada karşımıza Vision çıktı. Ama karakterin Infinity War filmlerindeki olaylarda büyük rol oynayacağı kesin. Peki İlk Avengers’ta New York’un göbeğinde uzaylı istilasını başlatan Tesseract’e ne demeli? ya da ikinci Thor filmi “Dark World”de  Jane Foster‘ı az kalsın öldüren Aether’e ne demeli?  bi de Guardians of the Galaxy’de herkesin elinden kayarak galaksinin en ücra köşelerine kadar giden, Ronan’ın elinde az kalsın Xandar gezegeninin sonunu getirecek olan Orb neydi? ya da Doctor Strange‘de gördüğümüz zaman taşı neydi? şu anda Doctor Strange’in eğitim aldığı Tibet’teki tapınakta korunuyordu ama artık kendisinin bir parçası oldu. Bunlar ne yahu böyle? Tanrım neler oluyor bu evrende!Telaşa gerek yok! Sizin için yine derinlere dalıyor ve Marvel Sinema Evreni’nin efsanesi Infinity Gauntlet serisi beyazperdeye taşınmadan önce sonsuzluk taşlarının sırlarını çözüyoruz.

Thanos’u bilmeyen var mı? MCU’nun son birkaç filminde karşımıza çıkan bu kocaman abi, yarı tanrısal güçlere sahip ve Lady Death’e aşıktır. Ölüme olan tutkusu onu evrenin sonunu getirmeye itmektedir. Eldivenine sonsuzluk taşlarını takar ve… Şimdi gerisini anlatmayalım. Thanos, bizim süper kahramanların boyunu oldukça aşan güçlere sahip olduğu için kozmik varlıklara, tanrılara kafa tutar hale geliyor. Bunu nasıl mı yapıyor?

Bilinen şekliyle evren, Big Bang ile oluştu değil mi? Her şeyin başı Big Bang. Marvel Evreni için de bu geçerli. Hikayeye göre; bir bütünken parçalanıp Marvel Evreni’ni oluşturan bu 6 taş, birleştirildiklerinde var oluşu sağladıkları gibi yok oluşa da neden olabiliyorlar. Çizgi roman serilerine defalarca konu olmuş, sayıları azalıp artmış, uğruna destanlar yazılmış bu mücevherler hakkındaki detaylı incelememize artık geçelim. Şimdi isterseniz taşları ve özelliklerini sıralayalım;1- Tessaract (Uzay Taşı)


Tesseract’ın içinde bulunan bu sonsuzluk taşı, birçok kez Marvel filmlerinde boy gösterdi. Bir nevi portal ve yıldızlararası kolay taşımacılık amacıyla kullanılabildiğini ilk Avengers’da gördük. Mesela, bu taş bütün bir Chitauri ordusunu dünyaya ışınlayabiliyor. İstila başlatmak için birebir. Bu taşı zaman taşıyla birlikte kullandığınızda istediğiniz kişiyi istediğiniz zamana gönderebiliyorsunuz. Uzay taşına sahip olsak kendimizi ilk Avengers filmini ilk kez izlediğimiz zamana gönderir dururduk. Gerçeklik taşı bize uygun değil evet.

Aether (Gerçeklik Taşı)


“Thor: Karanlık Dünya”da, sıvı-gaz karışımı Aether olarak karşımıza çıktı. Kötü elflerden kurtarıldı ve The Collector’a iletildi. Bu taş, gerçekliği bükmenize yarıyor. Hem zaman taşına hem de gerçeklik taşına sahip olunca yapabileceklerinizi bir düşünün. Gerçeklik taşını yalnızca aklı başında kişiler kullanabiliyor. Akıl sağlığınız yerinde değilse, zaten doğru düzgün algılayamadığınız gerçeği bir de manipüle edemiyorsunuz.

Scepter (Zihin Taşı)


İlk Avengers filminde Loki’nin en tatlı trollüklerinden biri de asası yardımıyla Hawkeye’a siyah lens takıp friendly fire’ı açtırmasıydı. Tabii ki bunu da onun zihnini kontrol ederek yaptı. İkinci filmde bu taş bir şekilde Vision’ın alnına kondu. Akıl oyunları oynarken işe yarayan bir taşken Vision’a güç vererek MCU’da bizimkilerin en çok işine yarayan taş oldu.Orb (Güç Taşı)


Guardians of the Galaxy’de karşımıza çıkan bu taş gezegen’i etkileyecek kadar güçlüdür. Orb’un içinde bulunan güç taşı, onu tutan kişiyi öldürecek kadar güçlü. Guardians of the Galaxy’de Orb’un ve güç taşlarının hikayeleri uzunca anlatılıyor. Şöyle diyelim, bu taşla gezegen falan patlatabiliyorsunuz felan. Bi de kullanmak için de yarı tanrı olmanız ya da çok iyi bir arkadaş grubuna sahip olmanız gerekiyor. Yani bu taşı Thanos kullabilir ya da arkadaşlarınız ile ele ele tutuşup dans ederek kullanabilirsiniz 🙂

Agamotto Eye (Zaman Taşı)

Bu taşı ilk olarak Doctor Strange filminde gördük. Doctor Strange’in uzun sürelerce eğitim aldığı tapınakta korunan ve şans eseri Doctor Strange’in tarafından dikkatini çekmesi ile taşı kullanma şerefine erişmiştir. En etkili taşlardan olan Zaman Taşı ile zaman durdurulabilir, geri veya ileri alınabilir. Bu taş ile Dormammu gibi kozmik varlıklar ile anlaşma yapabilirsiniz 🙂 belki de İnfinity War’da, Doctor Strange abimiz Thanos ile yine anlaşmaya çalışabilir. Şahsen ben böyle bir şey beklerim, olursa çok tatlı olur. 🙂

? (Ruh Taşı)


Bu taşı kontrol eden kişi ya da güç, varlıkların ruhlarını ele geçirip onları Ruh Dünyası’na atabiliyor. Ruhları hapsedebilme, ele geçirebilme olayı yani. İmana getiren taş da diyebiliriz. MCU’da şimdilik adı geçmese de ana hikayede büyük rolü olan Adam Warlock’un kontolünde olan bu taş, yine MCU’da henüz yüzünü göstermedi. Adam Warlock’u gördük GOTG 2’de taşı onda göreceğimiz düşünmüştük ama malesef ki umduğumuz gibi olmadı daha doğrusu Adam Warlock filmde daha yeni kozalandı, geriye tek ihtimal kalıyor. Black Panther filmi, lnfinity War’dan önce son film olma özelliğini taşıyor ve filmden sonra direk Infinity War’a bağlanacak konu. Teorilerimize göre Ruh taşı Black Panther’in atalarının yüzyıllardır kullandığı ve yeni kral olacak kişilerin eski krallardan öğüt almak için kullanıldığını tahmin ediyoruz.

Yayınlanan “İnfinity War’a İlk bakış” tanıtımında, ilk hangi taşların toplanacağını görmüş olabiliriz. olabiliriz.
1. sırada ki Vision’u kullandığı taş Zihin Taşı
2. sırada ki Orb’un içinde olan Güç Taşı
3. sırada ki nerde olduğu belli olmayan Ruh Taşı
4. sırada ki Tessaract Uzay Taşı

Sadece bir tahmin bu tabi ki kesinliği yok okuduğunuz için teşekkürler 🙂

Black Panther ve İnfinity War filmini sabırsızlıkla bekliyoruz özellikle Infinity War’ı….

1MM BLOG Yazıların bir kısmı “1mm.com.tr’den alınmıştır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir