Marvel Alternatif Halleri: Iron Man’in 20 Farklı Hali!

Iron Man, gerçek adı Tony Stark olan ve kendi yaptığı füce sonucu kalbinden hasar alan milyonerdir. Kalbinden hasar yiyince, kalbinin yerine şarapnel takılmıştır. Bir mağarada tıkılı kalan Stark, kola kutularından ile ataçlardan zırh yaparak mağaradan kaçmış ve evine giderek zırh icat ederek kahraman olmaya başlamıştır. İşte ben de size bu karakterin alternatif hallerinden bazılarını tanıtacağım:1)Dünya-311 Iron Man (Lord Iron):

Iron Man’in bu versiyonu, İngiltere/İspanya Savaşı’nda sonradan Hulk olan David Banner tarafından kaçırılmış ve silah yapması için zorlanmıştır. Silah yapmak zorunda kalan Stark, yıldırım şişelerinden zırh yaparak oradan kaçmıştır. Daha sonra bu zırhı Hulk’dan intikam almak için kullanmış fakat bir süre sonra intikam almaktan vazgeçmiştir.

 

2)Dünya-398 Iron Man (Iron Knight):

Bu Dünya, Morgan Le Fay (Morgana) tarafından değiştirilmiş, ve herkes ortaçağ haline dönüşmüştür. Avengers’ın bütün üyeleri kendini kraliçe için savaşan şovalyeler sanmışlardır. Daha sonra evren Dünya-616 Scarlet Wtich’i tarafından eski haline getirilir. Iron Man’in bu versiyonun, zırh gücü dışında ayrıca kılıç da kullanmaktadır.

 

3)Dünya-415 Iron Man:

Captain America’nın kurduğu SHIELD’da teknik uzmandır. Steve Rogers emekli olduktan sonra yerine geçen kızı Sharon Carter için zırh tasarlamıştır.

 

4)Dünya-928 Iron Man (Iron Man 2099):

Iron Man’in bu versiyonu, sadece bir kere gözükmüş fakat ilk olarak Doom’un konuşmasında ismi geçmiştir.5)Dünya-1009 Iron Man (Iron Lord):

Iron Man’in bu versiyonu, Royal Avengers takımının üyesidir. Takım arkadaşı American Boy ve Saracen ile birlikte Rogue (Anna Raven)’ı yakalamaya çalışmışlar fakat Exiles üyesi olan Morph tarafından engellenmişlerdir.

 

6)Dünya-2010 Iron Man (Vampire Iron Man):

Iron Man’in bu versiyonu, isminden de belli olduğu gibi vampirdir. Alex Ross tarafından oluşturulan bu karakter hakkında tek bilgi vampir olmasıdır.

 

7)Dünya-2149 Iron Man (Zombie Iron Man):

Iron Man’in bu versiyonu, isminden de belli olduğu gibi zombidir. Yaşadığı Dünya’da zombi virüsü ortaya çıkmış ve Reed Richards yüzünden bütün herkese yayılmıştır. Virüsün yayıldığını anladığında zırhına girmeye çalışmış fakat zırhına girmeden Reed Richards tarafından ısırılmıştır. Zombi olan Iron Man, zombi olan Avengers ile birlikte bütün dünyayı sömürmüş fakat yine de açlığını dindirememiştir. Daha sonra dünyayı kurtarmaya çalışan Silver Surfer ve dünyayı yemek isteyen Galactus’u yiyerek kozmik güçlere sahip olmuş, bu gezegenin yetersiz olduğunu düşünüp Avengers ile birlikte başka gezegenlere açılmıştır.

 

8)Dünya-2301 Iron Man (Iron Avenger):

Bu Dünya, “manga” evrenidir. Iron Man’in bu versiyonu, bir tür araçtır. Tony Stark tarafından yapılan bu robot, üç uçağın birleşiminden oluşmaktadır. Hulk ve Apocalypse saldırılarında Stark, bu zırh ile zafer kazanmıştır.9)Dünya-3490 Iron Man (Iron Woman):

Iron Man’in bu versiyonu, kadındır ve Captain America ile evlidir. Gerçek adı Natasha Stark’dır.

 

10)Dünya-6001 Iron Man (Anthony Stark):

Iron Man’in bu versiyonu, kalbine şarapnel takılmak zorunda kaldığı olay başına gelecekken Hulkpool tarafından engellenmiştir. Bu yüzden de asla Iron Man olmamıştır.

 

11)Dünya-8311 Iron Man (Iron Mouse):

Iron Man’in bu versiyonu, açık renk bir faredir ve Scavengers takımının üyesidir.

 

12)Dünya-9810 Iron Man (Sorcerer Supreme):

Iron Man’in bu versiyonu, Doctor Strange ile aynı güçlere sahiptir. Tony Stark, bir partide Stephen Strange ile tanışmış ve ona arabasını vermiştir. Stephen Strange, o araba ile kaza yapmış ve ellerinin sinirlerinde sorunlar oluşmuştur. Buna üzülen Stark, Strange’in ellerini düzeltmesi için Ancient One’a gitmiş ve Ancient One sayesinde mistik güçler kazanmıştır. Daha sonra bu güçlerle Baron Mordo’yu yenerek Sorcerer Supreme lakabını kazanmıştır.

 

13)Dünya-9997 Iron Man (Dünya-X):

Iron Man’in bu versiyonu, Terreginesis Sisi dünyada yayıldığında zarar görmemek için kendini dünyadan soyutlamış ve Norman Osborn’a çalışmaya başlamıştır. Osborn’a Sis’den korunan zırhlı ordular yapmıştır. Osborn, Red Skull tarafından öldürüldüğünde Captain America, Red Skull’u yenmek için Iron Man’den yardım istemiş fakat Iron Man reddetmiştir. Daha sonra kararını değiştirip bütün zırhlarını Captain America’ya yardım amaçlı yollamıştır.

 

14)Dünya-10011 Iron Man:

Iron Man’in bu versiyonu, Revengers takımının üyesidir. Lord Marvel’ın lider olduğu bu takım Death’i yenmeyi başarmışlardır. Fakat daha sonra Dünya-616 Thanos’un Dünya-616 Death’i bu evrene getirmesiyle takım, Dünya-616 Death tarafından yok edilmiştir.

 

15)Dünya-11326 Iron Man (Steel Corpse):

Iron Man’in bu versiyonu, Mutantları öldürmesi için görevlendirilmiştir. Madison ve Lionel Jeffries yüzünden ölecekken zırh sayesinde hayatta kalmış fakat görünüşü ceset gibi olduğundan kendine “Steel Corpse” demeye başlamıştır. Captain America, Mutantları korumaya başladığında ona karşı çıktığından dolayı Captain America tarafından öldürülmüştür.

 

16)Dünya-19919 Iron Man (Iron Goblin):

Iron Man’in bu versiyonu, Spider Queen tarafından yarı örümcek yarı insana dönüştürülmüştür. Yarı örümcek yarı örümcek iken Goblin Formulü’ne maruz kaldığından dolayı Goblin’e dönüşmüş ve Nosman Osborn’un Iron Patriot zırhını alarak Avengers takımına katılmıştır. Bir görevde Avengers takımının kaçması için kendini feda etmiştir.

 

17)Dünya-26111 Iron Man:

Iron Man’in bu versiyonu, dünyayı büyücü Morgan Le Fay tehditinden korumak için Defenders takımını oluşturmuştur. Ölümü, New York’da Morgan Le Fay ile savaşırken iki tane Helicarrier’ın birbiriyle çarpışması sonucunda çıkan patlamadan dolayı olmuştur.

 

18)Dünya-61422 Iron Man (Cyclops Iron Man):

Iron Man’in bu versiyonu, adından da belli olduğu gibi Tepe-Göz’dür. Bir aksaklıktan dolayı Ultimate evrenine saldırmış ve orada karmaşa çıkarmıştır. Daha sonra Sue Storm’un oğlu tarafından püskürtülmüştür.

 

19)Dünya-71912 Iron Man:

Iron Man’in bu versiyonu, Avengers takımının üyesidir ve Captain America’nın Bucky adındaki oyuncak ayısını geri almak için X-Men ile savaşmıştır. Çizgi romanın sonunda Illyana Rasputin’in ailesi, Stark’ yemeğe çağırmışlardır.

 

20)Dünya-95019 Iron Man (Iron Mandrill) (Ape Iron Man):

Iron Man’in bu versiyonu, adından da belli olduğu gibi bir maymundur. Dünyalarına zombi kahramanların gelmesiyle, onlara karşı savaşmışlar fakat yetersiz gelmişler ve zombilere yemek olmuşlardır.BONUS: Amalgam (Iron Lantern):

Iron Man’in bu versiyonu, Green Lantern (Hal Jordan) ile Iron Man’in birleşiminden oluşan bir karakterdir ve gerçek adı Harold Stark’dır. Harold, Stark Havacılığı’nın kurucusudur ve milyonerdir. Bir gün Rhomann Sur’un gemisinin Dünya’ya düşmesiyle bütün hayatı değişmiştir. O enkazdan bir batarya bulmuş ve o batarya ile zırhını çalıştırmıştır. Green Lantern gücüne sahip olan bu zırhı giyen Stark, bu zırh ile suçluları durdurmaya başlamıştır.

One thought on “Marvel Alternatif Halleri: Iron Man’in 20 Farklı Hali!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir