Marvel Alternatif Halleri: Captain Amarica’nın 25 Farklı Hali!

Captain America, Steve Rogers adında orduya katılmak için bir deneye katılan ve insanüstü güçlere sahip olan bir askerdir. II. Dünya Savaşı’nda savaşmıştır. Bir gün Bucky Barnes ile Red Skull’u durdurmaya çalışırken başarısız olmuş ve suya düşerek donmuştur. 70 yıl buzda kalan Captain America, SHIELD tarafından bulunmuş ve çözülmüştür. 70 yıl uyuduğunu öğrenen Rogers, daha sonra Avengers’a katılmış ve takımın lideri olmuştur.1)Dünya-311 Captain America:

Captain America’nın bu hali 2300’lü yıllarda yaşamaktadır. Hasta olan Rogers, Henri Le Pym (Dünya-311 Hank Pym) yapımı olan The Spider’ın (Dünya-311 Spider-Man) kanından yapılma asker serumunu almış özel güçlere sahip olmuştur. Kalkanı orjinal kalkan gibi yuvarlak değil normal kalkan şeklindedir. Ayrıca normal Captain America güçleri dışında Spider-Sense gücü de vardır.

 

2)Dünya-398 Captain America (Yeoman America):

Bu Dünya, Morgan Le Fay (Morgana) tarafından değiştirilmiş, ve herkes ortaçağ halie dönüşmüştür. Avengers’ın bütün üyeleri kendini kraliçe için savaşan şovalyeler sanmışlardır. Daha sonra evren Dünya-616 Scatler Wtich’i tarafından eski haline getirilir.

 

3)Dünya-415 Captain America:

Captain America’nın bu hali, Peggy Carter ile birlikte II. Dünya Savaşı’nda savaşmış ve savaşı kazanmıştır. Savaşı kazandıktan sonra Peggy Carter ile evlenmiş ve Sharon Carter adında bir kızı olmuştur. Kızı olduktan sonra kendilerini fazla tehlikeye atmamaları gerektiğini düşünmüş ve birlikte SHIELD’ı kurmuşlardır. Tony Stark, Cap için “Kızı için herkesi öldürebilir” tanımını kullanmıştır. Daha sonra Captain America ismini kızı almıştır.

 

4)Dünya-460 Captain America (Rojhaz):

Bu Dünya, Purple Man tarafından ele geçirilmiştir. Purple Man, Captain America’nın bu versiyonunu öldürmek yerine geçmişe, 16. yüzyıla yollamıştır. Cap, Virginia denilen yere düşmüş ve orada Yerli Amerikanlarla yaşamaya başlamıştır. Amerika’nın en önemli kişisi olduğundan ismini gizlemiş ve kendisine Rojhaz denmeye başlanmıştır. 1602’de Kraliçe I. Elizabeth’e eşlik etmiştir. Amerika’ya döndüğünde gerçek kimliğini Virginia’ya (Oradaki en yakın arkadaşı) açıklamış ve o evrenin Nick Fury’si tarafından zamanına geri gönderilmiştir. Fakat yaptığı şeylerden dolayı bozukluk oluşmuş ve Dünya-311’i oluşturmuştur. Orjinal Captain America ile aynı güçlere sahiptir.

 

5)Dünya-666 Captain America (Capwolf):

Captain America’nın bu versiyonu, Kurt Adam’dır ve canavarların olduğu Undead Avengers takımının üyesidir. Orjinal Captain America’nın aksine, kıyafetinde yıldız değil pentagram vardır ve kalkanı yoktur.

6)Dünya-717 Captain America (Union Man):

Captain America’nın bu versiyonu, Albay Bucky Barnes tarafından eğitilen Redlegs Alayı’ndan bir askerdir. İlk başta Barnes’ın yanında takılsa da daha sonra Barnes’ın sivilleri yağmalayalıp öldürdüğünü görünce ona karşı çıkmıştır. Karşı çıkınca Barnes ve adamları tarafından öldürülmeye çalışılmış fakat Rogers, yaralı da olsa kaçmayı başarmıştır. Ölüm döşeğindeyken bir atın üzerinde Sam Wilson tarafından bulunmuştur. İyileştiremeyeceğini anlayan Wilson, Kartal Ruhu’nu çağırarak Rogers’ı iyileştirmeyi denemiştir. Tam bu rituel gerçekleşirken Bucky Barnes içeri girmiş ve kafasındaki bütün deri, sadece kemik kalana kadar yanmıştır. O acıyla adamlarına ateş açmayı emretmiş ve o çatışmada Sam Wilson, kalbinden vurularak öldürülmüştür. O sıra Cap iyileşmiş ve yanındaki, üstünde kartal resmi olan kalkanı alarak Barnes’a fırlatmış ve kalkan saf kartala dönüşüp daha sonra tekrar kalkan olmuştur. Bu olaydan sonra Rogers kendine Union Man, Bucky de White Skull demeye başlamıştır.

Union Man ile White Skull arasındaki savaş hiç bitmemiş, nesillerce devam etmiştir. Union Man’in torunu General America halen bu savaşı sürdürmektedir. Bu savaş için “Irkçılık dünyadan tamamen atıldığında savaş bitecek” denmiştir.7)Dünya-928 Captain America (Thor) (Captain America 2099):

Captain America’nın bu versiyonu, 2099 yılında Alchemax tarafından bulunmuş ve ona “Kahramanlık Çağı”nın çoktan bittiğini söylenmiştir. Bu yüzden ona Thor’un çekici verilmiş ve Rogers, yeni çağın başlamasına neden olmuştur. Orjinal Captan America’nın güçlerine ve Thor’un güçlerine sahiptir. Ayrıca görünüşü Thor-Captain America karışımı şekildedir.

 

8)Dünya-1009 Captain America (American Boy):

Captain America’nın bu versiyonu, Royal Avengers takımının üyesidir. Takım arkadaşı Iron Lord ve Saracen ile birlikte Rogue (Anna Raven)’ı yakalamaya çalışmışlar fakat Exiles üyesi olan Morph tarafından engellenmişlerdir. Kostümü orjinal Captain America kostümü gibidir fakat kalkanı değil jetpack’i vardır.

 

9)Dünya-2149 Captain America (Colonel America) (Zombie Captain America):

Captain America’nın bu versiyonu, isminden de belli olduğu gibi zombidir. Yaşadığı Dünya’da zombi virüsü ortaya çıkmış ve Reed Richards yüzünden bütün herkese yayılmıştır. Cap, virüsü Sentry’den kapmıştır. Daha sonra Magneto’yu yemeye çalışırken kafası kalkanıyla ikiye ayrılsa da hayatta kalmıştır. Silver Surfer ile Galactus’u yiyerek kozmik güce sahip olmuş fakat Red Skull tarafından yarı açık olan (Magneto bir kısmını kesmişti) kısımdan beynini çıkartınca ölmüştür. Daha sonra Black Panther tarafından geri getirilmiş fakat bu sefer Black Panther’e yardım etmiştir. Böylece bütün zombileri Dünya-Z’e sürmüşlerdir.

 

10)Dünya-2301 Captain America:

Bu Dünya, “manga” evrenidir. Captain America’nun bu versiyonu, Amerika’nın başkanıdır. Avengers takımının bir üyesidir. Orjinal Captain Amerika’nın aksine robotik bir zırh kullanmaktadır ve kalkanı hologramdır.

Daha sonra Steve Rogers ölünce “Captain America” ismini Carol Danvers almıştır. Orjinal Captain America gibi giyinmiştir ve kalkanı vardır. Ayrıca artı olarak Kree güçleri de vardır.

11)Dünya-3490 Captain America:

Captain America’nın bu versiyonu, gerçek adı Natasha Stark olan Iron Woman ile evlidir. Hakkında tek bilgi budur.

 

12)Dünya-4103 Captain America (Captain Colonies):

Captain America’nın bu hali, Dünya-616’daki Captain Britain ile aynı güçlere sahiptir ve Captain Britain Birliği’nin üyesidir. Kırmızı eldivenleri ve kırmızı maskesi vardır.

 

13)Dünya-8311 Captain America (Captain Americat):

Captain America’nın bu versiyonu, kırmızı renk bir kedidir ve adı Steven Mouser’dır. Scavengers takımının üyesidir. Kalkanı dışında ayrıca bir de uçağı vardır.

 

14)Dünya-8591 Captain America (Captain):

Captain America’nın bu versiyonu, Kulan Gath tarafından oluşturulmuştur. Avengers takımının üyesidir ve kıyafeti, 3. yüzyıldaki insanların giydiği gibidir. Hakkında bilgi neredeyse yoktur.

 

15)Dünya-8910 Captain America:

Captain America’nın bu versiyonu, aynı zamanda Deathlok’dur. Yarı robotik vücuda sahiptir ve silah kullanmaktadır. Silah kullansa da diğer elinde kalkanı her zaman olur. Orjinal Captain America’nın güçleri sahip değil, Deathlok’un güçlerine sahiptir.16)Dünya-9997 Captain America (Dünya-X):

Captain America’nın bu versiyonu, Hitler’in ordusu için deney olarak kullanılmıştır. Red Skull tarafından yaratılan süper-asker serumu ile özel güçlere sahip olmuş ve Red Skull tarafından “Adolf Hitler’in Tek Çocuğu” diye adlandırılmıştır. Steve Rogers, hayatında hep Red Skull’un gazabına uğramış ve en son sevgilisi Bernadette Rosenthal öldürülünce dayanamayıp Red Skull’u öldürmüştür. O günden sonra öldürmeme sözü vermiş ve Avengers takımını hak etmediğini düşünerek bırakmış, SHIELD’a katılıp HYDRA’ya karşı savaşmıştır. Captain America’nun bu versiyonu, her zaman kel olarak çizilmiştir.

 

17)Dünya-11326 Captain America:

Captain America’nın bu versiyonu, Mutantları öldürmesi için görevlendirilmiştir. Bir görevde Mystique’i öldürmüş fakat daha sonra onun küçük Mutantları koruduğunu öğrenince yaptığının yanlış olduğunu anlayıp Steel Corpse’u (Dünya-11326 Iron Man) öldürerek Avengers’ı X-Mansion’ı koruması için yönlendirmiştir. Fakat bu hareketleri dikkat çekmiş ve Hulk tarafından öldürülmüştür.

 

18)Dünya-19919 Captain America (Spider-King / Cap-Wolf):

Captain America’nın bu versiyonu, Spider Queen tarafından yarı örümcek yarı insana dönüştürülmüştür. Yarı örümcek yarı insan iken ismi Spider-King olan Rogers, daha sonra Vision tarafından Godstone ile Kurt Adam’a çevrilmiştir. Yarı örümcek yarı insan iken Kurt Adam’a dönüşen Rogers, Cap-Wolf ismini alarak Avengers takımına katılmıştır.

 

19)Dünya-26111 Captain America (Colonel America):

Captain America’nın bu versiyonu, dünyayı büyücü Morgan Le Fay tehditinden korumak için kurulan Defenders takımının lideridir. Skrullar’a karşı savaşında bir gözünü kaybetmiştir. Ölümü, New York’da Morgan Le Fay ile savaşırken iki tane Helicarrier’ın birbiriyle çarpışması sonucunda çıkan patlamadan dolayı olmuştur.

 

20)Dünya-37072 Captain America:

Captain America’nın bu versiyonu, Exiles tarafından geri savrulan Zarathos korumalarından biridir. Exiles tarafından öldürülecekken büyücü Selene’nin olaya karışmasıyla bir avantaj yakalamış ve adamlarını çekerek hayatta kalmışlardır. Orjinal Captain America’nın kıyafetinden bambaşka bir kıyafet giymektedir, kalkanı sarı renktedir ve kılıç kullanmaktadır.21)Dünya-51518 Captain America (The Captain):

Captain America’nın bu versiyonu, Battleworld’da savaşmış ve Wolverine Klanı’nı yok etmiştir. Bucky Barnes’ın özgürlüğü için Red King’i öldürmeye çalışmış fakat canavarlar tarafından saldırıya uğramıştır. Bu saldırıda yenilecekken Hulk tarafından kurtarılmıştır. Oldukça sinirli bir bir yapısı vardır ve oldukça cesurdur. Orjinal Captain America’nın aksine gladyatör gibi giyinmiştir. Kalkanı, gladyatörlerin kullandığı kalkan şeklindedir ve aynı zamanda balta kullanmaktadır.

22)Dünya-61422 Captain America (Cyclops Captain America):

Captain America’nın bu versiyonu, adından da belli olduğu gibi Tepe-Göz’dür. Bir aksaklıktan dolayı Ultimate evrenine saldırmış ve orada karmaşa çıkarmıştır. Daha sonra Sue Storm’un oğlu tarafından püskürtülmüştür.

 

23)Dünya-70105 Captain America (Iron Man):

Captain America’nın bu versiyonu, süper-asker olmadan önce Abraham Erskine öldürüldüğü için Iron Man projesinde denenmiştir. Vücudu zırhla birleşmiş ve II. Dünya Savaşı’nda zırh olarak savaşmıştır. Daha sonra gerçek adı Peter Parker olan Hulk tarafından öldürülmüştür.

 

24)Dünya-71912 Captain America:

Captain America’nun bu versiyonu, bir gün uyuyacakken oyuncak ayısı Bucky’nin kaybolduğunu farketmiş ve daha sonra da bunu Cyclops’un çaldığını görmüştür. Böylece Avengers’ı toplamış ve X-Men’e karşı savaş açmıştır. Bu savaş sonucunda Cap, oyuncak ayısı Bucky’i kazanmayı başarmış ve uykusuna geri dönmüştür.

 

25)Dünya-95019 Captain America (Ape Captain America):

Captain America’nın bu versiyonu, adından da belli olduğu gibi bir maymundur. Dünyalarına zombi kahramanların gelmesiyle, onlara karşı savaşmışlar fakat Ape Cap, Zombie Cape yenilmiş ve Zombie Cap için yemek olmuştur.

BONUS: Amalgam (Super Soldier):

Captain America’nun bu versiyonu, Superman ve Captain America karışımından oluşan bir karakterdir. Gerçek adı Clark Kent’dir ve II. Dünya Savaşı’nda Green Skull’a (Lex Luthor + Red Skull) karşı savaşmıştır. Judgment League Avengers takımının lideridir ve Superman logosu şeklinde kalkanı vardır. Clark Kent ikenki mesleği gazeteciliktir.

 

BONUS: Amalgam (Captain America Jr):

Captain America’nın bu versiyonu, Shazam Jr ve Captain America karışımından oluşan bir karakterdir. Shazam’ın yıldırımı logosu olan bir kalkanı vardır ve ayrıca Shazam güçlerine de sahiptir.2 thoughts on “Marvel Alternatif Halleri: Captain Amarica’nın 25 Farklı Hali!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir