Kryptonite ve Çeşitleri!

Kryptonite, 1949 yılından günümüze kadar Superman’in başına bela olmuştur. Çoğunlukla yeşil renk olarak gördüğümüz kryptonite, yeşilden farklı renklerde de gözükmüştür. Biz de sizin için kryptonite’ın çeşitlerini derleyelim dedik. İyi okumalar:

 

Mücevher Kryptonite (Jewel Kryptonite):

Bu kryptonite, Krypton gezegeninin Mücevher Dağları’nda bulunur ve Phantom Zone’daki suçluların psişik güçlerini güçlendirme özelliğine sahiptir. İlk olarak 1964 yılında “Action Comics #310” çizgi romanında gözükmüştür.

Smallville (2001-2011) dizisinde ise “Persuasion (09×12)” bölümünde gözükmüş fakat dizide ismi “Değerli Taş Kryptonite (Gemstone Kryptonite)” diye geçmiştir. Ayrıca dizide özellikleri biraz farklıydı. Superman’e her dediği yaptırtma özelliği vermiştir.

 

Anti-Kryptonite:

Bu kryptonite, normal insanlara “yeşil kryptonite” etkisi göstermektedir. Ayrıca Sarı Güneş altında olmayan Kryptonlular için de “yeşil kryptonite” etkisi göstermektedir ve Ultraman için de güç kaynağı sayılmaktadır. İlk olarak 1959 yılında Action Comics #252″ çizgi romanında gözükmüştür.

 

X-Kryptonite:

Supergirl tarafından yaratılan ve yeşil kryptonite’a panzehir amaçlı yapılan başarısız deney sonucunda oluşan bu kryptonite, Kryptonlular için etkisizdir fakat normal yaşam formlarına güç vermektedir. Super-Cat yani Streaky, gücünü bu kryptonite’dan almıştır. İlk olarak 1960 yılında “Action Comics #261” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Yavaş Kryptonite (Slow Kryptonite):

Metallo tarafından üretilen bu kryptonite, tıpkı “anti-kryptonite” gibi insanlara “yeşil kryptonite” etkisi göstermektedir. “Anti-kryptonite”den tek farkı, insanları ayrıca yavaşlatmasıdır. İlk olarak 1981 yılında “The Brave and the Bold #175” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Magno-Kryptonite:

Mr. Nero tarafından üretilen bu kryptonite, Superman’den kurtulmak için yapılmış fakat başarısız olmuştur. Superman ve Bizarro da dahil Krypton’dan gelen bütün maddeleri mıknatıs gibi kendine çekme ya da yapışma özelliğine sahiptir. İlk olarak 1966’da “Superman’s Pal, Jimmy Olsen #92” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Bizarro Kırmızı Kryptonite (Bizarro Red Kryptonite):

Bizarro-Luthor tarafından oluşturulan kryptonite, insanlara “kırmızı kryptonite” etkisi göstermektedir. İlk olarak 1965 yılında “Superman’s Pal, Jimmy Olsen #80” çizgi romanında ismi geçmiştir.

 

Kryptonite Plus (Ultra-Kryptonite):

Kryptonite olduğu sanılan ama aslında kryptonite olmayan Tikron Taşı’dır. İlk olarak 1970 yılında “Superman’s Pal, Jimmy Olsen #126” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Kryptonite-X (Kryptisium):

Eradicator tarafından yaratılan bu kryptonite, Superman için yararlıdır ve Superman’in güneş enerjisini emme gücünü hızlandırma özelliğine sahiptir. İlk olarak 1994 yılında “The Adventures of Superman #511” çizgi romanında ismi geçmiştir.

 

Krimson Kryptonite (Magic Kryptonite):

Lex Luthor tarafından üretilen ve kırmızı kryptonite’in başarısız denemelerinden biri olan bu kryptonite, yeşik kryptonite’ın büyülü halidir. Lex Luthor ve Mr. Mxyzptlk tarafından kullanılmıştır. İlk olarak 1960 yılında “Superman’s Pal, Jimmy Olsen #42” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Kan Kryptonite (Blood Kryptonite):

Superboy’u diriltmeye yemin eden Conner Tarikatı tarafından kullanılan bu kryptonite, ölümden geri getirmek için yaşam gücünü yönlendirme özelliğine sahiptir. İsmine rağmen yeşil bir kryptonite’dır ve yeşik kryptonite üretilirken oluşan başarısız deneylerden biridir. İlk olarak 2016 yılında “52 #13” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Mor Kryptonite (Purple Kryptonite):

Bu kryptonite, rengi mor olsa da özellikleri yeşil kryptonite ile aynıdır. İlk olarak 1951 yılında “Adventure Comics #171” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Mor Benekli Kryptonite (Purple Spotted Kryptonite):

Krypto the Superdog (2005-2006) animasyon dizisinde gözüken bu kryptonite, zihin kontrolü özelliğine sahiptir.

 

Menekşe Rengi Kryptonite (Periwinkle Kryptonite):

Lex Luthor tarafından üretilen ve Brainiac tarafından kullanılan bu kryptonite, Superman’in tüm çekingenliğini yok etme özelliğine sahiptir ve bu kryptonite’ın etkisinde kaldığında ten rengi menekşe rengine dönüşmektedir. İlk olarak 2013 yılında “Superman Family Adventures #9” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Sarı Kryptonite (Yellow Kryptonite):

Bu kryptonite, Lex Luthor tarafından Superman’i kandırmak için yapılan kryptonite’dır. Superman beklerken Superman’in robotu ile karşılaştığı için planı başarısız olmuştur. İlk ve tek olarak 1965 yılında “80 Page Giant #11” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Turuncu Kryptonite (Orange Kryptonite):

Bu krytonite, temsta bulunduğu hayvana 24 saat özel güçler verme özelliğine sahiptir. İlk olarak 2007 yılında “Krypto the Superdog #4” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Beyaz Kryptonite (White Kryptonite):

Virüs-X’i yok etmek için kullanılan bu kryptonite, dünya dışı ya da dünyalı 25 metre menzildeki bütün bitki yaşamı öldürme özelliğine sahiptir. İlk olarak 1968 yılında “Action Comics #362” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Gümüş Kryptonite (Silver Kryptonite):

1963 yılında “Superman’s Pal, Jimmy Olsen #70” çizgi romanında gözüken bu kryptonite, ilk başta sahte bir kryptonite diye geçse de Smallville (2001-2011) dizisi ile Kryptonlulara korkunç halisünasyonlar gösterme ve paranoya yapma özelliklerine sahiptir.

 

Pembe Kryptonite (Pink Kryptonite):

Bu kryptonite, kryptonluları eşcinsel yapma özelliğine sahiptir. İlk olarak 2003 yılında “Supergirl #79” çizgi romanında ismi geçmiştir.

Justice League Action (2017-?) animasyon dizisinde ise pembe kryptonite, Kryptonluların cinsiyetini değiştirme sahip olan bir kryptonite’mış gibi gösterilmiştir.

 

Siyah Kryptonite (Black Kryptonite):

İlk olarak Smallville (2001-2011) dizisinin dördüncü sezonunda gözüken bu kryptonite, Kryptonluları kötü ve iyi hallerini ayırma özelliğine sahiptir. Çizgi romanda ise ilk olarak 2005 yılında “Supergirl Vol.5 #2” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Mavi Kryptonite (Blue Kryptonite):

Bu kryptonite, Bizarro’lara “yeşil kryptonite” etkisi göstermektedir ve kırmızı kryptonite’ın panzehiridir. İlk olarak 1960 yılında “Superman #140” çizgi romanında gözükmüştür.

Smallville (2001-2011) dizisinde ayrıca yakınındaki Kryptonluların gücünü etkisiz hale getirme gücü de vardır. Crisis On Two Earths (2010) animasyon filminde de Ultraman’in bu kryptonite’a karşı zayıflığı olduğu söylenmiştir.

 

Altın Kryptonite (Gold Kryptonite):

Bu kryptonite, Kryptonluların gücünü tamamen yok etme özelliğine sahiptir. İlk olarak 1962 yılında “Adventure Comics #299” çizgi romanında gözükmüştür.

Smallville (2001-2011) dizisinde ayrıca bu kryptonite’ın kalıcı hasar verdiği gösterilmiştir. Ultraman’in Dünya’sındaki Lex Luthor’un, Ultraman’in koluna altın kryptonite ile “L” işareti yaptığı söylenmişti.

 

Kırmızı Kryptonite (Red Kryptonite):

Bu kryptonite, ilk başta “yeşil kryptonite”dan daha güçlü etki veren bir kryptonite olarak gösterilse de daha sonra Kryptonlularun öfkeli davranışlara, kontrolsüz davranışlara ve acımasız olup kötü olmalarına neden olma özelliklerine sahip olduğu gösterilmiştir. İlk olarak 1958 yılında “Adventure Comics #252” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Yeşil Kryptonite (Green Kryptonite):

İlk gözüken kryptonite’dır ve orjinal olandır. Bu kryptonite, Kryptonluları zayıflatmaya nede olur ve fazlası da öldürebilir. Kryptonite’a maruz kalan Kryptonlular, şiddetli kas güçsüzlüğü, giderek artan acıyı hissederler ve daha fazlasında da bilinçlerini kaybederler. Ayrıca kryptonite’a maruz kalan Kryptonluların kanı yeşile döner ve ciltleri yavaş yavaş yeşil renk olmaya başlar. Bu kryptonite, Superman’i zayıflatsa da güçlerini ortadan kaldırmaz ve insanlar için de zararlıdır (Lex Luthor’un kanser olup saçlarının dökülmesi gibi). İlk olarak 1949 yılında “Superman #61” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Kırmızı-Yeşil-Mavi-Altın Kryptonite (Red-Green-Blue-Gold Kryptonite):

Dört kryptonite’ın birleşiminden oluşan bu kryptonite, Superman-Blue ve Superman-Red’in oluşmasına neden olmuştur. İlk olarak 1963 yılında “Superman #162” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Kırmızı-Yeşil-Altın Kryptonite (Red-Green-Gold Kryptonite):

Üç kryptonite’ın birleşiminden oluşan bu kryptonite, hayali bir hikayede Superman’in gücünü ve anılarını kalıcı olarak ortadan kaldırma özelliğine sahiptir. İlk olarak 1967 yılında “Superman #192” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Kırmızı-Altın Kryptonite (Red-Gold Kryptonite):

İki kryptonite’ın birleşiminden oluşan bu kryptonite, Kryptonluların anılarını geçici olarak silme özelliğine sahiptir. İlk olarak 1965 yılında “Superman #178” çizgi romanında gözükmüştür.

 

Kırmızı-Yeşil Kryptonite (Red-Green Kryptonite):

İki kryptonite’ın birleşiminden oluşan bu kryptonite, ilk olarak Superman’in mutasyana uğrayıp başının arkasında üçüncü gözün başının arkasında çıkma özelliğine sahipken daha sonradan Superboy’un güçlerinin yok olmasına neden olmuştur. İlk olarak 1961 yılında “Action Comics #275” çizgi romanında gözükmüştür.

 

BONUS: Kryptomite:

Kryptomitelar, Lena Luthor tarafından Krypton toprağı ve uzaylı teknolojisi ile yaratılan küçük yaşam formlarıdır. Tıpkı kryptonitelar gibi Kryptomiteların da değişik renkleri vardır. İlk olarak DC Super Hero Girls (2015 – ?) animasyon dizisinin “Tales from the Kryptomites (03×04)” bölümünde gözükmüştür.

*Mor Kryptomite = Yakınındakinin zihnini kontrol edebilir
*Sarı Kryptomite = Karşı tarafa korku salar
*Yeşil Kryptomite = Kryptonluları zayıflatır/güçsüzleştirir
*Mavi Kryptomite = Yakındakilerin kafalarını karıştırabilir
*Kırmızı Kryptomite = Etrafındakileren öfkesini açığa çıkarır
*Turuncu Kryptomite = İnsanları paranoyak yapar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir