Kriptonlular Hakkında 5 İlginç Bilgi

Superman’in memleketi olan Kripton gezegeni bilim kurgusal olarak hep ilgimi çekmiştir bende Kriptonlular hakkında bilgi sahibi olacağınız bir liste yaptım.5. Sosyal Yapı

Kriptonluların sosyal yapılanması Ütopyadan çok distopya gibi. Birbirine bağlı 5 loncadan oluşmakta. Bunlar Savaşçı Loncasi, Bilim Loncası, Sanatçı Loncası, İşçi Loncası ve Mediator denilen dini lonca. Her Kriptonlu kendi Loncasını belli bir yaşa gelince seçmek zorunda. Eğer seçmez ise zorla bir loncaya devlet tarafından giriliyor.

Evlilikler ise aşkla olmuyor. Aileler birbirleri içinde bağ kuruyor ve çocukları bildiğiniz gibi bir sistem tarafından üretiliyor. Kız çocuklar ise soyadlarının öncesine babasının adlarını da alıyor. Kara Zor-El  ve Lara Lor-Van gibi. Yetenekleri görevi yaşantısı daha onlar doğmadan belli oluyor. Genlerine kodlanan şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar. Böyle düşününce aslında Man of Steel de General Zod sadece kendine kodlanan görevi yerine getiren bi Kriptonlu olarak düşünebiliriz. Yegane amacı ise Kripton’u kurtarmak.4. Dinleri

Kriptonlularin loncalarına göre dinleri var. Fakat hepsinden üstün olan Rao var. Eğer Orta Dünya kültürüne hakimseniz Eru Iluvatar gibi düşünebilirsiniz onu. Bilim Loncası  Bilgelik Tanrısı Telle’ye. Savaşçı Loncası Güç Tanrısı Mordoya tapmaktadır. Mediatorlar ise Rao’ya tapmaktadır. Ama hepsinin ortak yönü Rao’dur

DC’nin bir hikayesinde Rao’nun Dünyaya geldiği bir Justice League hikayesi var. 2011 senesinde ki Justice League of America hikayesinde işlemiş olduğunu hatırlıyorum ben.

3. Daxamitelar

Kriptonlular zaman içinde evreni keşfetmeye giderken bir sürü koloni gemileri yolladılar. Kripton’un uydusu olan Dexam’a da gittiler. Bunların bir çoğu orada yerel hakla kaynaştı ve tanıdı. Bu gezegenin yerel halkı ile olan çiftleşmeler sonucu Daxamite ırkı oluyor. Bu ırk Kriptonlular gibi olsa da kendilerine has zayıflıkları var. Kripton gezegeni patlayınca Daxam gezegeni de yok oluyor.

2. Tarih Öncesi Kriptonlu Deneyleri

Kripton gezegeni patlamadan milyonlarca sene önce uzaylı bir bilim adamı Bertron gezegene geliyor ve kendince yok edilemez bir canlı yaratmak istemesi sebebi ile bir tane Kriptonlu bebeği ele geçirir ve üstünde deneyler yapar. Bu deneyler sonucu o bebek her öldüğünde ölüm şekline dayanıklı halde geri dönmeye başladı. Bu şekilde Doomsday ortaya çıktı.

Batman v Superman’de ise bu yöntemin Kripton Konseyi tarafından yasaklandığı ortaya çıkmıştı. Aceba orjinal Doomsday şu anda evrende bir yerlerde var mı DC evreninde?

1. Solar Radyasyon Rengi Farkları

Hepimiz Kriptonluların sarı güneş altında nasıl güçlere sahip olduklarını hepimiz Supermanden biliyoruz. Kırmızı güneşte ise herhangi bir güçleri olmuyor. Fakat Mavi güneş altında Superman’in çok farklı bir gücü oluyor. Yeni bir güç kazanıyor ve gözünden çıkan ışınları ile birini vurunca kısa süreliğine o kişiye gücünü verebiliyor.  Kendi gücü gitmiyor ama başkaları da Superman kadar gücü oluyor. Bir hikayede Mavi Güneş olan gezegende Bizarro ile dövüşürken babasını vuruyor ve Baba Kent de güçlere sahip oluyor.

İçeriği beğendiyseniz reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir