Kötüden İyiye Doğru Sıralanmış Avengers Filmleri!

Avengers: Endgame’in vizyona girmesine az kaldı. Biz de bu sırada önceki üç filmin sıralamasına bakalım. 2008’de Nick Fury, Iron Man filminin post-credits sahnesinde Tony Stark’ın konağına girdiğinden beri izleyiciler olarak Marvel Stüdyoları’nın bu evren için çok büyük bir şey üzerinde çalıştığını anlamıştık. 4 yıl ve 4 film sonra The Avengers’da Iron Man’in Captain America, Thor, Hulk, Black Widow ve Hawkeye ile Dünya’yı kurtarmak için birlik olduğunu gördük ama bu sevilen film onların son macerası olmayacaktı. Birkaç solo filmden sonra The Avengers’ı 2015’te Avengers: Age of Ultron ve 2018’de Avengers: Infinity War izledi.
Bu sırada Marvel Sinematik Evreni de oldukça genişledi. Iron Man ve Captain America filmlerinin yanında Spider-Man, Black Panther ve Ant-Man’in de solo filmleri çıktı. Ancak Avengers serisi Marvel’ın eşi benzeri görülmemiş sinematik evreninin her yönünü ele alarak MCU’nun belkemiğini oluşturmayı sürdürdü.

İşte bu 3 Avengers filminin kötüden iyiye doğu sıralaması.
3. AVENGERS: Age of Ultron
Avengers of ultron ile ilgili görsel sonucu
Savaşçılardan oluşan bir grup kurup yeni bulunan bu arkadaşlığın tadını çıkaran Avengers, iyi bir durumdadır ancak Stark ,yanlışlıkla, kötü yapay zeka yaratınca Ultron ve uşaklarının (Elizabeth Olsen ve Aaron Taylor Johnson) tehdidi tüm kahramanların inancını ve birbirlerine olan güvenini sınar. Captain Marvel’ın anlaşılmazlık çıkaran uyanışı bile Age of Ultron kadar yankı uyandırmadı. Hulk/ Black Widow aşkının başarısızlığı ve filmin dengesiz villain’ı hala çok tartışılan konular arasında. Bu sıralamadaki en kötü film olması Age of Ultron’un berbat bir film olduğu anlamına gelmez.

Age of Ultron’u izlerken sanki kesilmemesi gereken bir sürü görüntü kesilmiş gibi bir his oluşuyor. Aksine, kaldırılması ya da düzeltilmesi gereken bazı sahneler var. Mesela ilk kez Age of Ultron’da gözüken yeni karakterlerin sürekli acı çekmesi gibi. Bu yönetmenin iyi belgelenmiş yaratıcılığının sayesinde gerçekleşti. Yine de, Vision gibi büyüleyici karakterlerin MCU’nun en iyi sahnelerinden birinde önemli bir rol oynamak yerine arka planda kalması izleyiciler için biraz sinir bozucu bir durum.
2. AVENGERS: INFINITY WAR
Ä°lgili resim
Age of Ultron’un post-credit sahnesinde Thanos’un Sonsuzluk Taşları arayışında evrene karşı hızlı ve vahşi bir savaş ilan ettiğini gördük. Doğal olarak bu, onu dağılmış ve cesareti kırılmış olan Avengers’la karşı karşıya getirecekti. Ancak Avengers, Doctor Strange ve Guardians of the Galaxy’nin desteğiyle Mad Titan’ı alt etmek için hazırlıklı olabilirdi.

Infinity War’un diğer Avengers filmleri gibi anlatacak çok şeyi olmasa da en iyi sırayı da kolaylıkla kapabilirdi. Bu filmin hayranların yüksek beklentisini böyle büyük ve epik bir tarzda karşılaması çok şaşırtıcı. Guardians of the Galaxy ikilemesinde, izleyicilere egzotik yeni gezegenler gösterilmesi ve Russo Kardeşler’in Vormir ve Nidavellir gibi alemleri zengin renkler ve güçlü bileşimle yorumlaması da oldukça pahalı ve olağanüstü gözüküyordu. Infinity War’un efektlerini övmeden geçemeyiz. Şimdiye kadarki hiçbir Marvel villain’ına benzemeyen Thanos’un mor ve 2.4 metre olması bir yana hareket yakalama teknolojisiyle gerçekçi yapılması çok etkileyici. Josh Brolin’in bu acılara katlanan, aldatıcı varlığı bu kadar iyi canlandırması da Thanos’un zekasının ve gücünün kahramanlarımız için çok endişe verici olduğunu yansıtıyor.

Dahası, filmseverler yıllardır belli karakterleri görmek istemişti ve bu filmde Stark ve Doctor Strange’in egosunun çarpışmasına şahit olmak çok eğlenceliydi. Ayrıca Infinity War’da hiç beklenmedik ekipler de gördük; Thor ve ‘tavşan’ı arasındaki ortaklık ilişkisi MCU’nun hem en eğlenceli hem de en üzücü sahnelerindendi. Uzay gemisindeki yolculuk sırasındaki konuşma anı Marvel’ın ekrandaki karakterleri ne kadar ustaca işlediğinin de bir göstergesi. Filmin şaşırtıcı sonunun bu kadar etkileyici olmasının sebebi de bu. Russolar çizgi roman hikayesine daha dramatik bir şekilde yaklaşmış olabilir ama bu sevilen sinematik ikonlar olmasaydı Infinity War’un devam filmi pop-kültür fenomeni olamazdı.
1. THE AVENGERS
The Avengers ile ilgili görsel sonucu

Thor demişken, Loki’nin bir uzaylı ordusuyla Dünya’yı fethetme girişiminden söz edelim. Buna cevaben, S.H.I.E.L.D. yöneticisi Nick Fury bu planları bozmak için pek mümkün olmayan bir takım kurar ve ,anlaşabilirlerse, başarılı olurlar. Bu noktada, The Avengers hakkında söylenmeyen çok da bir şey kalmadı. Infinity War gibi bu filmin de kendi ağırlığında çok kolay bir şekilde çökebilecekken çok iyi bir başarı elde etmesi dikkate değer bir şey. Bu başarı, yıldızların ve karakterlerinin karizmasına atfedilebilir ama daha çok senarist ve yönetmen Joss Whedon’un yeteneklerine dayandırılması gerekiyor. Evet, The Avengers filmi MCU’nun en iyi sinemacılığını sunmuyor ama bu filmin asıl gücü senaryosuna ve ilerleme hızında.

Filmin hikaye anlatışında inanılmaz bir denge söz konusu. Mizahın yanı sıra birkaç ciddi olay da yer alıyor, Black Widow’un Loki’yle tartışması ve Helicarrier’da Iron Man ile Captain America’nın anlaşmazlığı gibi. Birçok aksiyon sahnesi var ,bir süperkahraman filminde olması gerektiği gibi, ama Whedon bizim onlarla bağ kurabilmemiz için her karakterin parlamasını sağlıyor. Aynı zamanda The Avengers, seri, aksiyonun orta yerinde söylenen tek kelimelik ‘slogan’ları da içeriyor ve bunlar yeni filmlerde de kullanılıyor. Bir de temiz koreografiyle birleşince, The Avengers tam da izleyicilerin istediği gibi onlara biraz komik ve neşelendirici bir deneyim sunuyor.

Ayrıca, The Avengers’ın sonlarına doğru, Gideon Malick (Powers Boothe) Fury’nin evrene karşı duruşunu gösteren bir takım oluşturup oluşturmadığını merak ediyor. Yıllar sonra, bunun Marvel’ın kendisini anlatmak için kullandığı mükemmel bir metafor olduğunu anlayabiliyoruz. Marvel filmlerinin sayısı artmaya devam ettikçe, The Avengers sadece süperkahraman filmlerini etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda Hollywood filmlerini de etkiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir