Karakter Tanıtımları: Ulysses Klaw Kimdir?

Ulysses Klaw, Hollandalı bilim adamı ve Black Panther’in baş düşmanıdır. Sağ kolunun yerine, sesi gerçeğe dönüştüren ve sesi kontrol edebilen bir silah vardır. Elindeki silah ile iki tane She Hulk’u ve Invisible Woman’ı yenebilmiştir. Masters of Evil takımının üyesidir. Bir keresinde dönüştürüxcü makinesinin içine girdiğinde vücudu saf sese dönüşmüştür.

YARATILIŞ:

Ulysses Klaw, Stan Lee ve Jack Kirby tarafından 1966 yılında yaratılmıştır. İlk olarak “Fantastic Four #53” çizgi romanında gözükmüştür.

KÖKENİ:

Ulysses Klaw, askeri bir aileden gelmektedir. Babası Fritz Klaue, 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nda çalışan bir öperatördür. Fritz, Wakanda’ya inerek nadir metal olan vibranyumu elde etmeye çalışmış fakat başarısız olmuştur.

Ulysses büyüdükten sonra Rotterdam ve Belçika’da sonik çalışmaları üzerine fizikçi olmuş ve ses dönüştürücü geliştirmiştir. Bu teknolojiyi çalıştırmak için vibranyum lazım olduğundan Ulysses, teslim etmedikleri için babasının yolunu izleyip Wakanda’ya gitmiştir. T’Challa ile savaşmış fakat bu savaşta T’Challa, Klaw’un ses silahlarından biri ile Klaw’ın seğ elini patlatmıştır.

Sağ elini kaybeden Klaw, sağ eli yerine ses dönüştürücü takıp Wakanda’ya geri dönmüş ve teknolojiyi vibranyum ile birleştirmiştir. Bu makine ile Fantastic Four’a saldırmış ve hızını alamayarak dönüştürücü makinesi oluşturup tekrardan Wakanda’ya saldırmıştır. Fakat işler Klaw için iyi gitmemiş ve makine Black Panther yüzünden aşırı yüklenip patlayacakken, Klaw makineye atlayıp vücudu tamamen sese dönüşmüştür.

Daha sonra Reginald Hudlin tarafından değiştirilen Ulysses’in geçmişi bir miktar değişmiştir. Ulysses’in büyük büyük büyük dedesi, Güney Afrika’nun kurucularından biridir ve T’Chaka tarafından öldürülmüştür. Bu yüzden Ulysses büyüyüp, suikastçı olarak T’Chaka’yı öldürmüş fakat T’Chaka’nın oğlu T’Challa tarafından sağ kolu, kendi icadı olan ses dönüştürücü ile patlatılmıştır. Devamı yukarıda anlattığım gibi.

GÜÇLERİ VE YETENEKLERİ:

Güçleri:

-Ses Manipülasyonu / Ses Kontrolü
-İnsanüstü Kuvvet (Tamamen ses iken)
-İnsanüstü Dayanıklılık (Tamamen ses iken)
-Süper Hız (Tamamen ses hızı)
-Patlatıcı Kuvvet
-Kopya Oluşturabilme
-Uçma
-Koruma Kalkanı Oluşturabilme
-Hipnoz
-Şekil Değiştirebilme (Tamamen ses olduğunda)
-Boyut Kontrolü (Tamamen ses olduğunda)
-Sonik Çığlık
-Titreşim Dalgaları Oluşturabilme
-Enerji Bazlı Yapılar Oluşturabilme

Yetenekleri:

-Çeviklik
-Dövüş Sanatları
-Üstün Zeka
-Fizik Konusunda Bilgelik

DİZİ VE FİLM HALLERİ:

-Fantastic Four (1967-1968) animasyon dizisinde gözükmüştür. Hal Smith tarafından seslendirilmiştir.
-Spider-Man and His Amazing Friends (1983) animasyon dizisinin “Attack of the Arachnoid” bölümünde gözükmüştür.
-Fantastic Four: The Animated Series (1994-1996) animasyon dizisinde gözükmüştür. Charles Howerton tarafından seslendirilmiştir.
-Fantastic Four: World’s Greatest Heroes animasyon dizisinde Frightful Four takımının üyesi olarak gözükmüştür.
-Black Panther (2010) mini animasyon dizisinde Wakanda’yı ele geçirmek isteyen biri olarak gözükmüştür. Stephen Stanton tarafından seslendirilmiştir.
-Avengers: Earth’s Mightiest Heroes animasyon dizisinde HYDRA’ya yardım eden biri olarak gözükmüştür. Mark Hamill tarafından seslendirilmiştir.
-Super Hero Squad Show (2009-2011) animasyon dizisinde gözükmüştür.
-Ultimate Spider-Man animasyon dizisinde Frightful Four takımının üyesi olarak gözükmüştür. Matt Lanter tarafından seslendirilmiştir.
-Avengers Assemble animasyon dizisinde gözükmüştür. Tamamen sese dönüşüp Avengers’a karşı savaşmış fakat Avengers tarafından mağlup edilmiştir. David Shaughnessy tarafından seslendirilmiştir.
-Marvel Sinematik Evreni’nde (MCU’da) şimdilik Avengers 2: Age of Ultron filminde gözükmüştür ve 16 Şubat 2018 tarihinde çıkacak olan Black Panther filminde gözükecektir. Andy Serkis tarafından canlandırılmıştır.

OYUN HALLERİ:

-Captain America and The Avengers arcade oyununda gözükmüştür.
-Marvel Ultimate Alliance oyununda adı geçmiştir.
-Marvel Avengers Alliance facebook oyununda gözükmüştür. “Taktikçi” olarak gözükmüştür.
-LEGO Marvel Super Heroes video oyununda oynanabilir (Güney Afrika bölümü tamamlanınca) karakter olarak gözükmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir