Karakter Tanıtımları: Scarlet Witch Kimdir?

Not: Bu zamana kadar Wanda ve Pietro Maximoff’un neredeyse 8 defa ana evren origini değiştirilmiştir, 4 defa da aile ve köken değiştirildi, biz size en güncelini sunacağız. Biraz kafa karıştırıcı olabilir o yüzden…

Wanda Maximoff, yani bizim Scarlet Witch’imiz bilinenin aksine Sırbistan’da bir çingene köyünde  doğmuştur. Annesi Natalya Maximoff, kardeşi Pietro Maximoff, yengesi Marya Maximoff ve dayısı Django Maximoff ile birlikte yaşıyorlardır. Kökeni aslında Roman -Çingene- kültürüne dayanır. Kandan gelen bir cadılık ve speedesterlığa sahip olan ailede Natalya eski Scarlet Witch, Django da Pietro gibi hızlı koşabilen bir türdür ama Django bu gücünü kullanmayı sevmez, Natalya’nın aksine.

Django ve Marya, ikiz çocuklarını -Ana ve Mateo Maximoff- 2. Dünya Savaşı’nda kaybettikten sonra ailecek Transia’da Wundagore dağlarına taşındılar, -Bir çok Transia’lı çingeneler Müslümandır. O yüzden Wanda’nın Müslüman yetiştirildiği de düşünülür- o zamanlar Wanda 1 yaşında bile değildi. Çok güzel bir hayat sürmediler, yine bir köyde fakir bir şekilde geçinmeye çalışırken Natalya göreve gidiyor, Django’da aileyi doyurmak için hızını kullanıp pazardan bir şeyler çalıyordu. Çok zaman geçmemişken The High Evolutionary, yüzyılın soykırımlarından birini gerçekleştirerek Wundagore’u elleri arasına aldı, Wanda ve Pietro’yu kaçırdı çünkü onlarda özel şeyler olduğunu görebiliyordu. Wanda ve Pietro’nun yerini ise bir Rahip’den öğrenmişti. Wanda ve Pietro’nun kaçırılmasından sonra Natalya çocuklarını geri almak için herkesi dağıttı, böylece T.H.E çocukları evine geri götürdü. Ama Natalya savaşmaya devam ediyordu.

T.H.E bebekleri Marya ve Django’ya geri verdi fakat Natalya gittiği savaştan geri dönmedi, bir daha haber alınamadı… Marya ve Django’da ikizlerden bu gerçeği saklayarak onları kendilerinin çocukları olduğunu söylediler. Bu şekilde büyüyen Wanda, belirli bir yaşa geldiğinde Wundagore’un Çingene Kraliçesi tarafından çağırıldı ve özel bir Coven’a davet edildi,  Wanda o zamanlar gücünün farkında değildi, ama Chthon öyleydi. Bu yüzden onu sınamak için Coven ritüeli sırasında büyük bir tehlikeye attı ve Wanda’nın gücü açığa çıktı, o saniyeden sonra, Wanda ne kadar öyle sansa da Chthon asla Wanda’nın peşini bırakmadı…

Wanda bir cadı olduğunun farkındaydı ama bu gücünü kullanmadı. Yine de Coven ona bir hoca olarak Agatha Harkness’i sunmuştu.  Agatha o zamandan itibaren uzunca yanında kalacaktı.  Bir süre sonra, Django’nun yaptığı hırsızlıklardan dolayı Wundagore’daki evleri ateşe verildi. Wanda ve Pietro oradan kaçtı ve konar-göçer bir yaşam süren çiftin yanına sığındılar. Güçlerinden dolayı genellikle kimliklerini gizlemeye çalışıyorlardı. Onlara kapısını açan adam, Wanda’ya tecavüz etmeye çalıştı, Wanda engellemek için öne atıldığında yakılmak üzere meydana atıldı, çünkü Cadılar lanetlilerdi. Fakat Magneto, oraya ulaştı ve onları himayesi altında The Brotherhood of -Evil- Mutants’a aldı.

Wanda asla bir katil olmak istemedi, ya da bir savaşın içinde olmayı ama Magneto onu ve kardeşini kurtardıktan sonra ona hayatını adayacağına söz verdi. Taa ki Pietro Magneto tarafından hapse atılana dek. Pietro ve Wanda Angel’ı öldürmeyi reddetti ve Pietro hapse koyuldu.  Wanda onu kaçırdı ve uzağa gittiler.

Kaldıkları yerde, şehirden çok uzaktayken Pietro’nun bir gazetede “yeni Avenger aranıyor” ilanını bulmasıyla ikisi de başvurdu. İkisi de kabul edildi, artık onlar öksüz iki çocuk veya Magneto’nun kuklaları değil, birer İntikamcıydılar.

Wanda, Avengers’a katılmasından sonra Vision’ın da Ultronlardan sonra katılmasıyla ona büyük ilgi duydu ve tutuldu, ona büyüsü sayesinde hissedebilme yeteneğini verdi. Vision artık sevebiliyor, mutlu olabiliyor, heyecanlanabiliyor ve ağlayabiliyordu. İnsancıl tüm duygular ona işlenmişti. Aynı şekilde o da Wanda’ya aşık oldu ve evlendiler.

Wanda, çocuklarının olmasını çok istiyordu fakat Vision ile bu mümkün değildi, onun için Wanda gerçekliği değiştirerek kendini hamile bıraktı. Ruh ve beden yarattı özenle ikiz çocuklarına, ve karnına yerleştirdi. Klasik bir anne gibi 9 ay sonra onları doğuracaktı. 9 ay sonra, William ve Thomas Maximoff dünyaya geldi.

Tam Wanda bir ev kadını olup, ailesiyle mutlu mesut hayat sürdürmek istese de bu pek mümkün olmadı, Pietro’nun da Crystalia ile evlendiği zamanlar görev yine onu çağardı ve çocukları için bakıcı tutup Avengers’a döndü. Elinden geldiğince iki hayatına da yetişmeye çalışıyordu, fakat eninde sonunda her güzel şeyin sonu olacaktı. Avengers ile uzun savaşlar sonrasında, West Coast Avengers’da bir hain çıktı… Mockingbird! Bobbi, tüm malikanelerdeki teknolojik verilerin,dosyaların ve kayıtların içine virüs yerleştirdi, öyle bir virüs ki Vision sanki hiç olmamış gibi silindi, geriden sadece kabloları kaldı, Vision’ın tüm hafızası silinmişti. Wanda, Hank Pym Vision’ı baştan yaptığında üzüntüsünden perişan olmuştu.

Vision’ı tamamiyle eski haline getirmek için Wanda çok uğraştı, Black Panther’den, Hank’den, Tony’den yardım istedi fakat ona yardım etmediler, Wanda’nın elinde de son bir çare kalmıştı, eline Mr. Random adlı birinden gelen mektuba göre Mr. Random’ın Vision’ı eski haline getirebileceği, sadece üslerine gelmeleri gerektiğini söylüyordu. Wanda elindeki bu son çareyi kullandı fakat aslında bu bir tuzaktı, Wanda’yı kapatarak zihnini ele geçirdiler ve bunu kötüye kullanıp Avengers’a saldırttılar.

İşler eninde sonunda düzeldi ve beyin yıkamaları kaldırıldı ama olanlar burada bitmiyordu, Vision yardımlarla eski haline döndüğünde ve Wanda’nın da zihni daha iyi oturduğunda Master Pandemonium bir anda çıkageldi, Wanda’nın en değer verdiği şeyler olan Thomas ve William’ın bedenlerine sahip oldu ve onları öldürdü. Wanda’nın gözü önünde. Wanda kontrolden çıkacakken Agatha bunu farkedince, Wanda’nın zihninden çocukları sildi, Wanda çocuklarının ruhlarını kurtaramadı ve iki bebek ruh öylesine saçılarak William , henüz hamile olan Rebbecca Kaplan’ın karnındaki ruhsuz bebeğin içine, Thomas ise aynı şekilde Mary  Shepherd’in bebeğinin içine girdi. Wanda William ve Thomas’a dair olan her anısını unuttu, çocuklarının varolduğunu bile. Avengers ise bundan söz etmeyeceklerine yemin ettiler.

Wanda hayatına devam ederken Chthon’un ona arada bir bulaşmasına kadar her şey normaldir. (her şey dediğim, bir Cadının hayatı ne kadar normal olabilir ki? anlayın siz…) Bu olaydan seneler sonra,Avengers Dağıldı’ya geldiğimizde Janet, ağzından Wanda’nın çocukları olduğunu kaçırır… Wanda bununla birlikte bir şeyler hissedince Agatha’nın yanına gider ve sorgular, en sonunda ona saldırarak onu öldürür ve çocuklarını hatırlar.

Çocuklarını hatırlamasıyla içinde bir yerlerde bulundurduğu aslında gerçek olmayan ruhlar onun yerine konuşmaya başlar. Thomas ve William… bu ikiz ruh -gerçek olmayan, yani aslında Wanda  o ruhları da gerçek sanıyordu ama aslında gerçekliği kendi kontrolden çıkarak manipüle ediyordu- Jack of Hearts’ın canlanıp tekrar patlamasına, bu patlamada da Scott Lang’in ölmesine, Vision’ı bozup içinden Ultronlar çıkarmasına, She-Hulk’ın beynine girip kendi takım arkadaşlarına saldırmasına, uzaylıların kahramanlara saldırıp Hawkeye’ın ölmesine ve Wasp’ın ise ağır yaralanmasına neden olmuştur. Wanda’nın kendi gerçekliğinde, çocuklar büyümüştür ve ailesiyle istediği hayattadır, ama Wanda bunu yaparken Avengers yavaş yavaş ölüyordur. Herkesin -gerçek veya gerçek değil, herkesin-  birbirine saldırmasına neden olmuştur. En sonunda duruma Doctor Strange el atarak Agamotto’nun Gözü ile Wanda’ya gerçekleri gösterir ve Magneto Wanda’yı alarak güçlerini kontrol etmesi için o zamanlar bir harabe olan Genosha’ya, Charles’ın yanına götürdü.

Wanda burada da bazen kendini kontrol edemeyip kendi gerçekliğini yaratsa da acı çeke çeke neredeyse kontrolsüzlüğünü yeniyordur. Bu, uzunca bir zaman almıştır öyle ki New Avengers kuruluyordur. X-Men ve Avengers buluşur, Charles ve X-Men Wanda’nın ölümüne karar verir.  Gerçekliği ve kendilerini korumanın tek yolunun bu olduğunu düşünürler ve onun peşine düşerler. Bu sırada Pietro, Wanda’yı gerçeği onlar için değiştirmek konusunda ikna eder, herkes istediği hayatı yaşayıp Wanda’yı bir kenara koyacaktı… ne kadar sahte hayatlar olsa da.

Wanda bunu kabul etti, denileni yaptı. Kahramanlar yaşadıkları hayatın gerçek olmadığını anlayınca saldırmaları konusunda hem fikir oldular ve Magnus Hanedanı’nın töreninde onlara saldırmak için hazırlanırlar. Bu sırada Wanda kendini astral bir evrene çocuklarıyla -gerçek değillerdi- kapatmıştır ve gerçek olmayan bir Wanda, Magnus Hanedanı’nın yanında öylece duruyordur. İsteyerek ya da istemeden de olsa Wanda, onların olanları anlaması ve Doctor Strange’in onu bulması için Layla Miller’ı gerçekliğe kendi istediği türden kazır ve işe yarar. Bu sırada Genosha eski haline gelmiş, Charles ölmüştür… X-Men ve Avengers olay yerine saldırır, sahte Wanda gerçeklikten silinirken Strange Wanda’yı bulur, X-Men ve Avengers gerçekliği değiştirme olayının asıl destekçisinin Magneto olduğunu düşünürken, Strange olanları görür ve aslında Pietro olduğunu anlar, onunla birlikte Magneto’da aslında olanları öğrenir. Wanda’nın kontrolü astral evrende de gitgide kaybolurken Magneto Pietro’yu katleder, Wanda Maximoff, gerçekliğe dönerek, bir cümle ile tüm mutantların güçlerini elinden alır.

“No More Mutants.”

Bu olay, bu event Marvel’ın en ses getirenlerinden biriydi, bir çok kişiyi etkiledi, büyüsü dünyayı etkiledi. Olanlardan sonra, Wanda Transia, Wundagore dağlarına, asıl evine kaçtı ve orada saklanmaya başladı. Bu sürede de William ve Thomas, Billy Kaplan ve Tommy Shepherd olarak dünyaya gelmiş, büyümüş, annelerinin izini sürüyorlardır.

Clint Barton, ne olduysa hayata tekrar döndü ve o da Wanda’nın izini sürdü, fakat o buldu. Wanda’nın hafızası değiştirilmiş, ailesini ölü, halasını Agatha zannediyordur. Ne bir cadı olduğunu, ne Avengers’ı ne de diğer herhangi bir şeyi hatırlamıyordur. Taze bir köylü çingene kızdır sadece, bunu Agatha’nın ona yaptığı ortaya çıktı.

Bir süre sonra Wanda bazı şeyleri hatırlayınca onunla birlikte çocuklarını ve olanları da hatırladı. Sadece ruhlarının kaybolduğunu biliyordu, ruhlarını bulmak için Doctor Doom’a başvurdu, Wanda onu içten içe seviyordu. Ama Doom da aynı şekilde Wanda’yı sevdiği halde geçmişine bakmaması için hafızasını sildi ve onu karısı ilan etti. -resmi değildi, olmak üzereydi- Evlenmek üzereyken Young Avengers ve bazı Avengers üyeleri toplandı ve onun hafızasını yerine getirdi, her şeyi hatırlamasını sağladılar. Tüm yaptıklarını. Wanda, zaman yolculuğu yaparak Scott Lang’i geri getirdiği halde Cassie Lang şehit düştü…

Wanda mutantların gücünü aldıktan sonra doğan ilk mutant, Hope Summers olmuştu, Hope Summers ile birlikte Avengers vs X-Men eventi başlarken Wanda her şeyi hatırladı, tüm olanları, kendine bir zaman ayırdıktan sonra Avengers’dan özür dileyerek tüm önyargılara rağmen geri geldi ve Avengers safında savaştı, en sonunda, Hope Summers ile birlikte Phoenix gücünü yenerek yeni mutantların oluşmasında rol oynadı.

 

“Yaşamak istiyorsan bir cadıya acı çektirmemelisin.”

Scarlet Witch’in kendi sayısı çıktığında -2016- Wanda’nın Cadılıkla olan ilgisinin daha karanlık bir yüzünü gördük, aynı zamanda da bolca polisiye içerik. Annesinin kimliği bir çok kez değiştirilse de -Magda,Marya- asıl annesi bu seride karşımıza çıkıyor. Natalya Maximoff, öyle ki Wanda’nın kız tarafından yedi ceddi Kızıl Cadı/Büyücü imiş. Ve aslında Natalya’yı Wanda’nın babası öldürmüş. Bu sırada ortalık iyice karışıp, Witchcraft’a zarar gelince ruhuyla yanında olan Agatha ve Wanda maceralara dalar ve Cadıların Tanrıçasını bile iyileştirirler. Annesinin günümüze gelen ruhu tamamiyle silinmek zorunda kalır, olanlardan sonra geri dönmeye hazır hisseden Wanda, Avengers’a tekrar katılır.

Bununla birlikte Secret Empire’da başlıyordur fakat o eventte, Wanda kendi halinde değil, içindeki Chthon’ın -evet, yine geldi tipini s…- kontrolündedir. Bir Hydra olur ve Cap’in arkasında durur. Bununla birlikte Pietro da onu bir yandan kurarmaya çalışsa da asıl kurtaran kişi Doctor Strange olur.

Chthon’dan kurtulmasıyla ve Secret Empire’ın bitmesiyle, kardeşinin yanına gidip Uncanny Avengers’a katılan Wanda, gittikçe takım arkadaşlarıyla arasını düzeltiyor, Avengers’da eski yerini almaya başlıyordur.

Aynı zamanda da Avengers serilerinde gözükmeye başlayan Wanda, Vision ile barışırlar! Her şey eskisiye dönecek gibi, hayırlısı…

Şu an devam eden serilerinden No Surrender ve Uncanny Avengers ile Scarlet Witch, tekrar bir Avenger ve bir aşık…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir