Karakter Tanıtımları: Owlman Kimdir?

Owlman, Batman’in Dünya-3 kötü halidir. Asıl adı Thomas Wayne Jr olan Owlman, Justice League’in Dünya-3 hali olan Crime Syndicate takımının üyesidir.

YARATILIŞ:

Thomas Wayne Jr, yani Owlman, Gardner Fox ve Mike Sekowsky tarafından 1964 yılında yaratılmıştır. İlk olarak “Justice League of America #29” çizgi romanında gözükmüştür. 

KÖKENİ:

Thomas Wayne Jr, küçük kardeşi Bruce Wayne ile ebeveyinlerini öldürmesi için plan yaparlar. Çünkü Martha ve Thomas Wayne asıl dünya’daki kadar da ilgili ve güzel ebeveyin değillerdir. Martha Wayne güzelliğinden, Thomas Wayne de parasından başka bir şey düşünmeyen biridir. Tiyatrodan sonra gittikleri ara sokakta (Dünya-0’da Wayne’lerin öldüğü yer) Thomas Jr, silahı ebeveyinlerine tutunca Bruce öldürmekten vazgeçer ve Thomas’a saldırır. Martha tam silahı alacak iken uşakları Alfred Pennyworth tarafından öldürülür. İlk önce Martha Wayne (ölünce boynunda inci kolyeler yere saçılır), sonra Thomas Wayne ve en son olarak da Bruce Wayne ölür. Thomas o sıra ağaç dalında bir tane baykuş görür ve hayatı o günden sonra değişir. Gündüzleri Gotham’ın en zengin çocuğu, geceleri de Owlman olur.En büyük düşmanı Gotham’ın palyaço kahramanı Jokester’dir (Dünya-3 Joker’i) ve Talon (Dünya-3 Robin’i) adlı sidekicki vardır. Batman en büyük kuralı olan “silah taşımama” kuralı Owlman için geçerli değildir.

 KARAKTER GELİŞİMİ:

***Pre52:

Pre52 Owlman’inin kıyafeti tüylere benzer pelerinden oluşur ve üzerinde iki tane baykuş yüzü olan tokası (pelerinin ve kemerinin tokası) vardır. Maskesi Batman’in maskesinin aksine baykuş şeklindedir ve kıyafetinin rengi gri renktedir. Ayrıca Batarang’i de baykuş şeklindedir. Kısaca Batman’in baykuş ve kötü halidir. Crime Sydincate üyesinin en zeki üyesidir ve takımda diğerlerinin aksine intikam almak peşinde olmayan tek kişidir. Dünya-1 ve Dünya-2 ile savaşmış ve bu savaşta yenilip iki dünya arasında hapis kalmıştır. Daha sonra “Crisis On Infinite Earths” çizgi roman eventinde Dünya-3’e gitmiş ve dünyası için savaşırken Johnny Quick (Dünya-3 Flash’ı) ile birlikte ölmüştür.

 ***New52:

New52 Owlman’inin kıyafeti Pre52’dekine göre daha moderndir ve daha cooldur. Maskesi yine baykuş şeklindedir fakat bu sefer kıyafetinin rengi laciverttir. En büyük düşmanı Mazahs (Dünya-3 Shazam’ı) ve Jokester’dir.

Outsider (Dünya-3 Alfred’i) ve Pandora’nın Kutusu sayesinde Dünya-0’a gelirler ve takımı Crime Sydincate ile birlikte taktiksel bir şekilde Justice League’i yenerler. Fakat Dünya-0 kötüleri başka dünyadan gelen bu yabancıları kabul etmezler ve Batman ile birlikte olup Sinestro’nun liderliğinde bütün takımı yenmeye çalışırlar. Bu sırada farkında olmadan Mazahs’ı serbest bırakırlar ve Mazahs, Owlman ve Superwoman hariç bütün takımı öldürüp Ultraman’i mağlup eder. En sonda da takımın geri kalanı Justice League tarafından hapsedilir. Bu savaş sırasında Superwoman ile gizli bir ilişkisi ortaya çıkar ve ilk başta Superwoman’ın karnındaki çocuğu kendisinin olduğunu sansa da daha sonra çocuğun Mazahs’dan olduğunu öğrenir.

“Darkseid War” eventinde Mobius Sandalyesi’ne oturur ve bir şeyler görür. “O burada,” dedikten sonra sandalye tarafından öldürülür.

 GÜÇLERİ VE YETENEKLERİ:

Batman gibi Owlman’in de güçleri yoktur. Aşırı zengin olmasi ve dövüş yetenekleri onu kostümlü bir kötü yapmıştır.

***Yetenekleri:

-Çeviklik
-İsabet Yeteneği
-127 Dövüş Sanatında Ustalık
-Üstün Zeka
-Silah Uzmanlığı
-Ninja Yetenekleri***Ekipmanları:

-Baykuş Şeklinde Batarang
-Zırhlı Kostüm                                                                                                                                                                                                                                    -Gece Görüş Gözlüğü                                                                                                                                                                                                                      -Her Türlü Silah (Genellikle Pistol)

DİZİ VE FİLM HALLERİ:

-Batman: The Brave and the Bold animasyon dizisinde iki bölümde Injustice Syndicate takımının lideri olarak gözükmüştür. Diedrich Bader tarafından seslendirilmiştir.
-Justice League: Crisis on Two Earths animasyon filminde gözükmüştür. Bütün dünyaları yok etmeyi amaçlamış fakat Batman tarafından durdurulmuştur. Superwoman ile ilişkisi vardır. James Woods tarafından seslendirilmiştir.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir