Karakter Tanıtımları: Krypto Kimdir?

Krypto, El ailesinin özel köpeğidir ve Kryptonludur. Yani diğer Kryptonlular gibi sarı güneş altında güçleri vardır. Aynı zamanda Superboy’un sidekick’i olarak da geçmektedir. Space Canine Patrol Agents ve Legion of Super-Pets takımlarının üyesidir.

YARATILIŞ:

Krypto karakteri Otto Binder, Sy Barry ve Curt Swan tarafından 1955 yılında yaratılmıştır. İlk olarak “Adventure Comics #210” çizgi romanında gözükmüştür.

KÖKENİ:

Jor-El, Kal-El’i Dünya’ya götürecek kapsülü yaptırdıktan sonra deney amaçlı Krypto’yu önden yollamıştır. Fakat kapsül hedeften sapmış ve uzayda öylesine savrulmaya başlamıştır. Kapsül, Dünya’ya varabildiğinde Kal-El, Clark adında genç bir çocuk olarak Kent ailesinin yanında kalmaktadır. Daha sonra Krypto ile karşılaşınca ilk başta ne yapacağını şaşıran Clark, Krypto’nun güçlerini kontrol edememesinden dolayı Krypto’yu Yalnızlık Kalesi’ne kapatmak zorunda kalmıştır. Superman, Krypto’yu eğitmek için fazlasıyla uğraşmış ve sonunda başardığında da Batman ile Superman’ın yanında bir çok göreve katılmıştır. Daha sonra ise Superman Krypto’yu arkadaş olsun diye Superboy ile tanıştırmıştır. Ondan sonra ikisi birlikte Kent Çiftliği’nde Martha Kent’i korumuşlardır.

KARAKTER GELİŞİMİ

Pre52:

Karakter bu zamanlarda “kökeni” kısmında anlattığım gibidir. Bembeyaz olan Krypto’nun sarı renkte tasması ve Superman logosunun olduğu kırmızı renk bir pelerini vardır. Normalde çok tatlı bir tip halinde çizilse de, birisi Kent/El ailesinden birisine saldırdığında fazlasıyla vahşi bir köpekmiş gibi çizilmiştir.

Superboy ile birlikte Superboy-Prime’a karşı savaşmış fakat savaşta Krypto ağır yaralanıp Superboy ölmüştür. Superboy ölünce Yalnızlık Kalesi’ne gitmiş ve orada Robot Superman ile birlikte yaşamıştır. Fakat daha sonra Superman dayanamamış ve Krypto’yu Jimmy Olsen’a bırakmıştır.

“Sinestro Corps War” event’i zamanı Superboy-Prime ile tekrar karşılaşmış ve onunla kapışmıştır. Daha sonra ise Superman’e Atlas’ı yenmesinde yardım etmiştir. Savaş sonrası Martha Kent’in yanına geri dönmüştür.

“Blackest Night” eventi sırasında Black Lantern Superboy ile karşılaşmış ve onu, Wonder Girl ile birlikte Black Lantern etkisinden kurtarmıştır. Daha sonra düzelmiş Superboy ile Black Lantern Kal-L (Dünya-2 Superman) ve Black Lantern Dünya-2 Lois Lane’ine karşı savaşmıştır. Aynı zamanda bu eventte Krypto’un “öfke, idare ve sevgi” duygularını yoğunlukla hissettiği gösterilmiştir.

New52

Karakter bu zamanlarda yine beyaz renktedir. Pre52’deki halinin aksine üstünde Superman logosu olan pelerin ve sarı tasma yerine Superman logosu şeklinde tasma vardır. Bu hali tatlı bir köpek değil de kurt köpeği gibi çizilmiştir.

Jor-El, Kal-El’i Dünya’ya yollamadan önce ailesini Phantom Zone’dan geçirmeye çalışmış fakat Phantom Zone’daki suçlular onlara engel olup dışarı çıkmaya çalışmışlardır. Krypto, bu sıra El ailesini korumuş fakat Phantom Zone’da tıkılı kalmıştır. Bunu bebek Kal-El hissettmiş ve Dünya’ya gidene kadar arkasından ağlamıştır.

Aradan çok uzun süre geçip Kal-El, Superman olduktan sonra Phantom King’in kaçtığını duyunca Phantom Zone’a gitmiş ve orada Krypto’yu yaralı bir halde bulmuştur. Onu Güneş’e götürmüş ve iyileştirmiştir.

Krypto daha sonra Superboy’u bulmuş ve onunla birlikte savaşmaya başlamıştır. Aynı zamanda Superboy’a ailesini bulmasında yardımcı olmuştur.

Rebirth:

Karakter bu zamanlarda önceki hali gibi bembeyazdır. Superman logosu şeklinde sarı renk tasması ve üstünde Superman logosu olan kırmızı bir pelerini vardır.

Superboy’u korurken Eradicator tarafından öldürülmüştür fakat daha sonra Superman tarafından geri döndürülmüştür ve Superman’e Eradicator’u yenmesinde yardım etmiştir.

GÜÇLERi:

-Solar Enerji Emilimi
-Gelişmiş Duyma
-Gelişmiş Görüş
-Gelişmiş Koku Alma
-Uçma
-Isı Bakışı
-Süper Nefes
-İnsan-üstü Hız
-İnsan-üstü Dayanıklılık
-İnsan-üstü Güç
-Hayvan-üstü Pençeler
-Hayvan-Üstü Isırık/Çene Dayanıklılığı
-Sonik Çığlık

ZAYIFLIĞI:

-Kryptonite
-Büyü

DİZİ VE FİLM HALLERİ:

-New Adventures of Superman (1966) animasyon dizisinde gözükmüştür.
-Superman: The Animated Series (1996) animasyon dizisinde sadece bir bölümde gözükmüştür.
-Krypto the Superdog animasyon dizisinde başrol olarak gözükmüştür.
-Batman: The Brave and the Bold animasyon dizisinde kırmızı kryptonite etkisinde olan Superman’i kurtarırken görülmüştür.
-Legion of Super-Heroes animasyon dizisinde gözükmüştür.
-DC Super-Pets! animasyon dizisinde gözükmüştür.
-DC Super Hero Girls animasyon dizisinde cameo olarak bir resim tablosunda gözükmüştür.
-Superman/Batman: Public Enemies animasyon filminde gözükmüştür.
-Superman/Batman: Apocalypse animasyon filminde gözükmüştür. Supergirl’i ilk defa gördüğünde onu sevmemiştir.
-Justice League: Flashpoint Paradox animasyon filminde fosil bir şekilde gözükmüştür (Çizgi romanda Lionel Luthor tarafından öldürülüyor)
-Smallville dizisinde Kryptonite ile güçlenmiş bir karakter olarak gözükmüştür. Rengi beyaz değil, açık kahverengidir ve Kryptonlu değildir.

OYUN HALLERİ:

-DC Universe Online video oyununda oynanmayan karakter olarak gözükmüştür. Yalnız Kalesi’ne gidildiğinde gözüküyor.
-Heroclixs kart oyununda gözükmüştür. Kendine ait bir kartı vardır.
-Injustice video oyununda oynanmayan karakter olarak gözükmüştür.
-Infinite Crisis video oyununda oynanabilir karakter olarak gözükmüştür.

NOTLAR:

-El ailesinin en kötü talihli üyesidir. Sonu hep ölüm olmuştur. Her zaman sahibini korumaya çalışırken ölmüştür.
-Krypto adında başka bir köpek daha vardır. Cadmus tarafından deneylere maruz kalmış fakat daha sonra Superman’in en büyük fanı Bibbo Bibbowski tarafından alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir