Karakter Tanıtımları: John Constantine Kimdir?

Tarihçe

John Constantine, Hellblazer. Bir büyücü, gizli dedektif ve kesinlikle çok iyi bir dolandırıcı… Genel olarak kıvrak zekası, sonsuz derecede olan alaycılığı, acımasızlığı, kurnazlığı, ne pahasına olursa olsun elindeki işi bitirmesi ve son olarak da ağzından düşürmediği Silk Cut marka sigarası ile bilinen ve bir anti kahraman olan karakter kendini insanlığı şeytani güçlere karşı savunmak için adamış ve bunun için bir bedel de beklemiyor. Ona göre bu birinin yapmak zorunda olduğu bir şey ve o kişi de kendisi. Karakterin soyu Laughing Magicians adıyla bilinen ve tanrıları kandırdığı iddia edilen ünlü bir büyücü soyundan gelmekte. Çizgiroman sayfalarındaki ilk görünüşü 1984 Haziran’ına kadar dayanan karakterimiz ilk olarak İngiliz bir yazar olan Alan Moore tarafından yazılan Saga of the Swamp Thing serisinde hayatımıza girdi. Swamp Thing No.25’te isimsiz bir karakter olarak karşımıza çıkan Constantine’in macerası orada son bulabilirdi fakat Moore karakterdeki potansiyeli görüp “Bundan daha fazlası olmalı.” dediği anda büyük ve yıllarca sürecek farklı bir evrenin kapılarını bize aralamış oldu. Karakter karşımıza ilk olarak giymiş olduğu bir trençkot ve suratına oturttuğu pis bir sırıtış ile çıktı. Sonraki birkaç sayıda, Constantine karakteri Swamp Thing için bir odak noktası oldu ve ona onun sadece bir canavar olmadığını, içinde hala bir insandan kalıntılar kaldığını gösterdi.

Birkaç yıl sonrasında, karakterin kendi serisini ortaya çıkarmak için öneriler ortaya atılmaya başlandı. O sıralar yazarlar için en zor şey bu yeni seri için bir başlık seçimi idi… Çünkü herkesin kafasında farklı öneriler vardı. Hellraiser, Hell-bent ve Hellblazer gibi isim önerilerinin içinden hepimizin bildiği gibi Hellblazer sıyrılarak Ocak 1988’de 1 No’lu sayısı ile bu karakter çizgiroman standlarında yerini almış oldu.

Karakter yaratılırken tipik bir İngiliz beyefendisi olarak düşünülmüştür. Bunu sağlayabilmek için de dış görünüş olarak ünlü bir İngiliz şarkıcı ve bir punk olan Sting’den ilham alınmıştır.

Constantine Alan Moore tarafından Swamp Thing serisi için Sting’in punk döneminden esinlenip yaratılmış, sonra Jamie Delano’nun kalemiyle kendi serisi Hellblazer’ a kavuşmuştur. Delano Hellblazer’ı dönemin İngiltere’sine karşı eleştirilerle donatır. Karakterin asıl yaratıcısı Alan Moore olsa da efsane haline getiren ve daha sonra gelişimini sağlayan kişiler Jaime Delano ve Garth Ennis’tir. Constantine, Sandman’in de ilk cildinde kendine yer bulmaktadır. Hellblazer, Vertigo için bir dönüm noktası olmuş ve 300 sayılık hikayesi ile Vertigo Comics’in en uzun süreli yapımlarından biri olmuştur. Hellblazer serisi 1988’den beri devam etmekte ve Constantine’i Vertigo akımındaki çoğu önemli yazar ele aldı: Warren Ellis (Transmetropolitan), Garth Ennis (Preacher), Neil Gaiman (Sandman), Peter Milligan (Enigma), Grant Morrison (Invisibles) ve Brian Azzarello (100 Bullets). Seri, bu kadar farklı yazarın elinden geçmiş olmasına rağmen şaşırtıcı olan şey bunca zaman sonra çizgisini koruyor olması. Değişmeyen neredeyse tek şey ise sigara alışkanlığı…

Hayatı

John Constantine 10 Mayıs 1953’te Liverpool’da dünyaya geldi. Anne rahminde gelişimi engellenmiş bir ikiz olarak dünyaya gelen John’un şanssızlıkları o saniyede başladı ve annesi hayatını kaybetti. Babası daha küçük bir çocukken bile annesinin ölümü için onu suçluyor ve kendisini suçlu hissetmesini sağlıyordu. Babası ile aralarındaki kavga bu şekilde başlayıp süregelirken John evden kaçamadığı zamanlarda ablası Cheryl Masters tarafından büyütüldü. Liverpool’da doğan John’un çocukluğunun büyük bir bölümü Londra’da geçti. John daha iki basamaklı yaşlarına yeni bastığı sırada babasının sırtındaki soğuk nefesinden kaçabilmek için kendini büyüye adadı. Büyüyle yaptığı ilk büyük şeylerden birisi, çocukluğundaki tüm masumiyet ve kırılganlığı bir kutuya hapsederek onlardan kurtulmak oldu. Sonrasında John evden kaçarak 1969 yılında en yakın arkadaşı Chas ile birlikte Londra’da bir eve çıktı. (Burada Chas’i önemli kılan şey John’un tanıdığı en uzun süre hayatta kalan insanlardan birisi olması… Şaka değil!) Sonrasında John Londra’daki sihir çemberlerini takip ederek, zamanla büyücülük ve iblis kandırma gibi konularda ustalaşmaya başladı. Eski punk bir karakter olması onu her daim eski bir İngiliz punk grubu tişörtlerinden biriyle görebilmemize yol açıyor tabii ki. Sonrasında karakterimiz diğer ülkelere ziyaret ederek büyünün inceliklerini ve daha fazla şeyi öğrenmek için seyahat etmeye başladı. San Francisco’da Zatanna Zatara ile tanışarak duygusal ve uzun bir yakınlaşmanın kapısını bizlere araladı. Kahramanlık durumlarında kendini tehlikeye atmaktan hiçbir zaman korkmadı, fakat hiçbir zaman diğer insanların gözünde bir kahraman olamadı. Büyücülüğünden ziyade olayları her zaman zekasıyla çözmeyi tercih etti. (Daha doğrusu denedi…) Hazırlıklı olmayı hiçbir zaman sevmedi, dövüşmekten başka çaresi olmadığı zamanlarda ise kirli ve şaibeli bir şekilde dövüştü. Şartlar bunu gerektiriyorsa düşünmeden en yakınını bile satabilen bir karakter olan John’un etrafındaki herkes öldü ve sevdiği herkesi bir şekilde kaybetti. Öyle ki, Hellblazer sayı 69’da Vampirler Kralı, John’un önünde bir adam öldürür ve bu adamı tanıyıp tanımadığını sorar. John cevap verir ”O öldü. Mutlaka tanıyorumdur.” Sevdiklerinin hayaletleri peşinden gelirken o her zaman üstlerine gitti. Kendisine her zaman bir zarar verme eğilimi olduğunu, ağzından düşmeyen sigarası ie anlıyoruz tabii ki. Fakat Constantine hiçbir zaman uyuşturucu kullanmadı ve kullanan arkadaşlarına da en ağır hakaretleri etti. Ayrıca Constantine kendini her zaman bir piç olarak tanımladı, fazlası ya da azı hiçbir zaman değildi.

Karakterle ilgili en etkileyici olan şey ise serisinde gerçek zaman yaşlanmasına sahip olması. Solo serisinin ilk yılında 35. yaşını kutladı ve bundan 5 yıl sonra 1993 yılında karakter 40 yaşındaydı. 2011’de karakterin 60’lı yaşlarında olduğu açıklandı fakat 2013 yılında asıl serisi iptal edildi. Yeni başlayan New52 serisi ile karakter çok daha genç bir yaşa getirildi. Karakterin şanssızlığı çizgi romanlardaki olay örgüsünde peşini bırakmazken gerçek hayatta da bırakmadı ve çoğu insana göre kötü bir film ve iptal edilen bir dizi elde etti. Daha sonra New52 serisi de yarıda kesilip iptal edildi. Sonrasında karakter Constantine the Hellblazer adı altındaki Rebirth’e kadar sürecek olan yeni serisini elde etti.  Daha da gençleşen karakterimiz aslında bu seride kimsenin pek hoşuna gitmiyor. Karakter DC’nin Rebirth akımında daha oturaklı bir hal aldı, karakter yapısı eski serisine benzetildi ve daha fazla ön plana çıkarılmaya başlandı ve yavaş yavaş kahramanların içine girişini yaptı. Öyle ki DC’nin Noel özel bölümlerinde iki yıldır kendine özel bir bölüm kapmayı başarıyor.


Güçleri ve Yetenekleri

Çoğu büyücünün aksine Constantine güçlerini nadiren kullanır, işleri genellikle kıvrak zekası ile halletmeyi tercih eder. Çok iyi rol yapar ve insanları kolayca manipüle ederek istediği şeyleri yaptırabilir, açıkçası bu en işe yarayan özelliğidir onun için. Hatta Batman’i, Superman’i İlk Düşen’i ve hatta Tanrı’nın kendisini bile manipüle ederek istediğini yaptırdığı görülmüştür. Injustice serisinde ise Wonder Woman’ı ve Superman’i bir şekilde uyuttu ve bu büyüyü sadece Ares çözebildi. Karakterin sahip olduğu güçler arasında çok ufak seviyede de bir gerçekliği değiştirme durumu vardır ve bu sayede en imkansız durumlardan bile sağ çıkabilir. Kullandığı büyüler ve güç seviyesi yazardan yazara değişir, fakat genel olarak güçleri şöyledir:

 • Astral Seyahat (Hellblazer: Joyride)
 • Kehanet (Hellblazer issues four and 182)
 • Şeytan çağırma (Hellblazer issue 11) (Ayrıca kendi şeytanlarını da oluşturabilir… Hellblazer: Critical Mass)
 • Şeytan Çıkarma
 • Kara büyü lanetleri (Aldığı fiziksel hasarı karşısındaki düşmanına yansıtma tarzında bir laneti bile var… Aman dikkat. (Ashes and Dust in the City of Angels))
 • Koruma ve hapsetmek için büyü çemberleri
 • Farklı boyutlara seyahat
 • Zihinbend (Ufak derecede akıl kontrolü ve duyguların bastırılarak zihnin mühürlenmesi)
 • Ölüleri hayalet olarak diriltebilme (Hellblazer issue 230, Hellblazer issue 42, 176, and 181 )
 • İlüzyon, El çabukluğu
 • Hipnoz
 • Ölümü aldatabilme ve ölümden geri dönebilme
 • Görünmezlik (Hellblazer issue 174 and 258 )
 • Görünmez noktalar yaratabilme (City of Demons).
 • Zaman Yolculuğu (Hellblazer issue 273). Bu sayıda kendisi geçmişe giderek karısını genç halinin elinden alıyor ve genç Constantine’e bir de yumruk çakıyor karısını ayarttığı için…
 • Cehennem ateşini kontrol etme ve yaratabilme
 • Kanı şeytan kanı ile karışıktır bu sayede geç yaşlanır ve hızlı iyileşebilir, bu özelliği ona özellikle vampirler ile savaşırken yardımcı olur.
 • Birebir fiziksel dövüş, kendisi oldukça iyi dövüşür.
 • Liderlik
 • Strateji
 • Dedektiflik

Ayrıca kendisi yanında silah olarak bir 357 Magnum taşır ve oldukça iyi bir nişancıdır.

Karakterin yaratıcısı olan Alan Moore, gerçek hayatta Constantine ile üç farklı yerde karşılaştığını iddia etmektedir. İlkinde bir burger dükkanındadır ve merdivenlerden trençkotlu, kısa saç kesimli ve tam olarak John Constantine görünümlü biri iner, göz göze gelirler ve Constantine ona gülümser fakat Moore korkarak bakmaya cesaret edemez, ve sandviçini bitirerek gider… İkincisinde ise John karanlık bir sokaktan aniden önüne çıkarak konuşur, “Büyünün en büyük sırrı ne biliyor musun? Herhangi bir **cık büyü yapabilir.” Üçüncü seferde ise Hellblazer No.120’yi yazarken barda onun silüetini gördüğünü iddia eder. Bu anılar ne kadar doğru bilemeyiz çünkü hepimiz biliyoruz ki Alan Moore bu büyü işleriyle çok içli dışlı, ama böyle bir karakter kesinlikle yaratıcısını taciz edebilecek kişiliğe sahip onu biliyoruz… Ayrıca yazarlar Jamie Delano, Peter Milligan ve Brian Azzarello da onu gerçekten gördüğüne yemin eden kişiler arasındadır.

Televizyon ve Sinema

Constantine’in 2005 yapımı başrolünde Keanu Revees’in olduğu “Constantine” isimli bir filmi ve aynı isimle 2014’te yayınlanan bir sezon sürüp sonunda iptal edilen başrolünde Matt Ryan’ın olduğu bir diziye sahiptir. Ayrıca DC’nin Justice League Dark adlı animasyonunda başrollerden biridir ve bu yapımda da Matt Ryan tarafından seslendirilir. Yakında CW kanalında yayınlanacak olan “Constantine” isimli bir animasyon dizisi çıkacak ve karakteri burada da Matt Ryan seslendirecek. Ayrıca karakter Justice League Action isimli genelde ufak yaş kitlesine hitap eden bir animasyon dizisinde de birkaç bölüm rol almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir