Karakter Tanıtımları: Jesse Quick Kimdir?

Tarihçe

Jesse Quick karakteri ilk olarak Justice Society of America v2 No.1’de görüldü ve karakter yazar Len Strazewski ile çizer Mike Parobeck tarafından yaratıldı. JSA, The Titans, JLA ve Flash Family gibi önemli ve büyük takımların içinde yer alan karakter bugüne kadar 421 sayıda görünmüştür. Ayrıca yaratıcılarının isimleri içerisinde Geoff Johns ve Dale Eaglesham gibi isimler de olan karakterin sadece hız gücü yoktur. Annesinin güçlerinide beraberinde taşır ve bu ona birçok seride yardımcı olmuştur. Karakterin gerçek adı Jesse Chambers olmakla birlikte doğum tarihi bilinmemektedir ve Flash Family’nin önemli bir üyesidir. Flash Rebirth serisinden önce Hourman adlı bir karakter olan Rick Tyler ile evlenmiştir ve Rebirth’de Jesse Quick olarak kahramanlığa geri dönmesinin en büyük destekçisi de kocasıdır.

Hayatı

Jesse Chambers Altın Çağ’ın iki süper kahramanı olan Johnny Quick ve Liberty Belle’nin kızıdır. New York, Queens’de dünyaya geldi. Anne ve babası o henüz çok küçükken boşandılar. Jesse büyüdükçe babasına daha fazla yakınlaştı. Sonrasında babasının hazırladığı ve ona öğrettiği Speedforce’dan güç çekme formülü ile (3×2(9yz)4a) Speedforce’a nasıl erişeceğini öğrendi. Babası ona bu formülü öğretirken bir kahraman olmasını umut etti fakat Jesse kahramanlık yerine hayatını seçti. Jesse, Gotham Üniversitesinde okurken uzun zamandır aktif olmayan ilk süper kahraman topluluğu olan ve ailesinin de üye olduğu Justice Society of America uzun bir aradan sonra tekrar ortaya çıktı. Jesse bunun üzerine üniversite tezininin konusunu “Süper Kahramanların Toplumumuza Etkisi” olarak değiştirmeye karar verdi. Bu nedenle geri dönen kahramanları ve onların maceralarını araştırmaya başladı. Jesse üniversiteye devam ederken babası onu birlik için birkaç belge teslim etmeye birlik binasına gönderdi ve burada birlikten etkilenen Jesse babasının daveti üzerine takımın yeni üyesi olarak yerini aldı.

Birkaç yıl sonra tüm speedster’lar gizemli bir şekilde güçlerini kaybetti. Jesse gücünü tekrar kazanmak için sorumlu kişi olan Savitar ile karşılaştığında babası Johnny Quick kızını kurtarmak için kendi hayatını feda etti. Annesi babasının ölümü için onu suçladı. Jesse babasının ölümünden sonra onun şirketi olan Quick Start Enterprises’ı devraldı ve yönetmeye başladı. Titanlar’ın kurucu üyeleri takımı tekrar topladığında Wally takıma katılmadı ve onun yerine takımdaki Speedster olması için Jesse’yi önerdi. Nightwing, Jesse’yi takıma davet etti fakat o onu önerenin Wally olduğunu biliyordu. Bu sebeple başta takıma katılmak istemese de Nightwing’in daveti üzerine takıma katıldı fakat burada da varlığı fazla sürmedi. Jesse Titans üyesi iken bir cinayet araştırmasına dahil oldu. Annesinin yeni nişanlısı yatağında öldürüldü. Titans bu cinayeti araştırmaya başladığında annesinin nişanlısının annesini Jesse ile aldattığı anlaşıldı… Titans/Young Justice eventinden sonra iki takım ayrılmaya karar verdiğinde Jesse de takımdan ayrıldı kahraman olmaya tek başına devam etti.

 Bir yandan babasının şirketini yönetirken bir yandan da Jesse Quick olarak kahramanlığa devam ediyordu. Bir süre sonra Wally, Zoom’u durdurmak için Jesse’nin yardımını istedi ve onun yardımı sayesinde Zoom’u durdurdu fakat bu süreçte Jesse güçlerini kaybetti. Yaklaşık 1 yıl sonra Jesse annesinin güçlerini kabul etti ve Liberty Belle olarak Justice Society of America’ya tekrardan girdi, daha sonra Zoom tekrardan ortaya çıktığında Jesse süper hızını geri almak için babasının formülünü kullandı ve hem annesinin hem de babasının gücüne sahip oldu. Jesse bir süre sonra JSA’dan JLA’ya geçti ve burada Hourman adlı karakter ile evlenerek hamile k aldı.


DC’nin Convergence eventinde Jesse çocuğunu Gotham şehrinde doğurdu, daha sonra 2017 yılına kadar çizgi romanlarda görünmedi. 2017 yılında ise Supergirl serisinde Supergirl ile bir hız yarışı yaptılar fakat bu yarış hiç tamamlanmadı.

Güçleri ve Yetenekleri

  • Süper dayanıklılık
  • Süper hız
  • Speedforce’a erişim
  • Hızlı iyileşme
  • Süper fiziksel güç

Televizyon ve Sinema

Jesse Quick karakteri “The Flash” dizisinde Violett Beane tarafından canlandırılmaktadır. Kendisi Earth-2’den Harrison Wells’in kızı olarak gösterilmiştir ve Earth-2’nin Flash’ıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir