Karakter Tanıtımları: Jay Garrick Kimdir?

 

Barry yoktu Wally yoktu… İlk ve asıl Flash’ımız Jay Garrick vardı! İlk  Flash olan Jay Garrick, ünlü bir futbolcu ve kimyagerdi zamanında. Yazarlar, Batman ve Superman’den daha farklı bir origin başlığı yaratmak için, Jay’in bir üniversite öğrencisi olarak başlamasını daha uygun bulmuşlar. Üniversitede hem Fizik hem de Kimya dalında okuyan Jay, deneylerinden birinde bir gün sakarlığa sebep olur ve üzerinde çalıştığı deneyi yere düşürür. Formülün çıkardığı gaz ile zehirlenerek hastanelik olur…

Bir kaç hafta komada kaldıktan sonra bir bakmışsınız dünyadaki en hızlı adam olmuş… Fakat buna rağmen anında bir Süper kahraman olmayı seçmemiş, önce futbolda iyice gelişip takımına ödüller kazandırmış, sonra ise okulundan mezun olmuştur. Kostümünü kendisi tasarlamış ve kendisine Flash ismini takmıştır.

Not: Karakteri oluşturanlar Jay’in kaskını aslında çok hızlı koşabilen Merkül’den esinlenerek yapmışlardır. Öyle ki aslında çizgi romanda kask, Jay’in I. Dünya Savaşı’ndan sonra babasından kaldığını işlemiştir.

İlk kahramanlığını, sevdiği kadın olan Joan’ın babasını kurtarmakla yapan Jay, kimliğinin gizli kalmasında karar kılmış ve koşmak hariç bazı diğer güçlerini de keşfetmiştir. Özellikle titreşim özelliğini.

Jay’e genellikle Hawkman ve Hawkgirl eşlik etmiş, 102. sayılardan sonra Jay daha da oturtulmuş, şakaklarına hafif aklar düşmüş, daha bilge ve tecrübeli olarak karşımıza çıkmıştır.

Bunların yanında, Jay Garrick, Justice Society of America’nın da kurucularındandır. Uzun yıllar boyunca orada başkanlık yapıp suçla savaşmıştır, emeklilik yaşının geldiğini düşünürken bir yandan da Amerika hükumeti JSA’yı komünist bir eylem olduğu hakkında sorguluyordur. America başbakanı onlardan gerçek kimliklerini açıklamalarını istemiştir ama onlar reddetmiştir. Bununla birlikte Jay süper kahramanlıktan emekli olmuş, Garrick Laboratuvar’larını açmış, sevdiği kadın olan Joan Williams ile evlenmiştir.

Hayatını tamamiyle düzene soktuktan sonra JSA’ya geri dönmüş, Crisis on Infinite Earths’dan sonra New Earth oluşmuş, bununla birlikte Earth-2 de olan Flash, Earth-1 de olan Flash ile bir araya gelmiştir.

Jay ilk Speedforce’unu JSA olarak Justice League of America’ya yardım ederken Johnny Sorrow’u içinde tuzağa düşürmekte kullanmış, fakat işler ters gitmiş ve Jay kendini eski Mısır’da bulmuştur. Claw of Horus sayesinde geri dönmüştür. Bir süre sonra, Joan ve Jay çocuk yapamayınca  Jakeem Thunder’ı alıyor ve yetiştiriyor -Tabii Jakeem’in Thunderbolt olmasının sebebi de yine Jay’in sakarlığı…

Griffin Grey Jay’i öldürmek için S.T.A.R Laboratuvarlarından çok yoğun radyasyon üreten bir makineyi çaldı, Jay’in kalbini durdurduğunda Bart Grey’i üstesinden gelerek Jay’i tekrar hayata döndürdü. Bu olaydan sonra, Jay ve Bart oldukça yakınlaştılar ve öğretmen ve öğrenci gibi oldular.

Jay Garrick, The Flash’ın (2016) 22. sayısında Wally ile aynı Speedforce durumuna düşer, Batman ve Flash’ı (Barry Allen) kurtarır fakat kendisi hatırlanmaması yüzünden güç içinde kaybolarak ölür…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir