Karakter Tanıtımları: Erik Killmonger Kimdir?

Erik Killmonger, güçlü bir savaşçı ve siyaset ile ekonomide stratejik dehadır. İşletme yönetimi ve mühendislik konusunda doktorası vardır. Gerçek adı N’Jadaka’dır.

YARATILIŞ:

Erik Killmonger, Don McGregor ve Zengin Buckler tarafından 1973 yılında yaratılmıştır. İlk olarak “Jungle Action Vol2 #6” çizgi romanında gözükmüştür.

KÖKENİ:

Ulysses Klaw, Wakanda’ya saldırıp T’Chaka’yı öldürmüş fakat oğlu T’Challa tarafından durdurulmuştur. N’Jadaka’nın babası, Klaw için çalıştığından suçlanmış ve Wakanda’dan sürgün edilmiştir. N’Jadaka, o günden sonra New York’da yaşamaya başlamış ve hem Klaw’a hem de T’Challa’ya kin güderek büyümüştür.

New York’da büyüdükten sonra ismini Erik Killmonger olarak değiştirmiş ve bir iki dalda doktora alarak stratejik dehasını yükseltmiştir.

Daha sonra Wakanda’ya geri dönüp T’Challa’yı tahtından devirmeye çalışmıştır. Wakanda’nın köylerini yıkarak T’Challa’nın dikkatini çekmeyi başarmış fakat dövüşte hem leoparı Preyy hem de kendisi T’Challa tarafından öldürülmüştür.

Daha sonra Mandarin tarafından geri getirilmiştir. Geri getirildikten sonra Black Panther ile savaşmış ve onu öldürmüştür. Fakat daha sonra öldürdü sandığı kişi LMD (Android) çıkmış ve Black Panther tarafından tekrar öldürülmüştür. Fakat bu sefer de takipçileri tarafından diriltilmiş ve Klaw ile takım olarak Black Panther’a karşı savaşmıştır. Black Panther, Daredevil ile takım olarak onları yenmiştir.

Bir ara Black Panther’i yenmeyi başarıp Wakanda’nın başına geçmiş fakat “Kalp Şeklindeki Bitki”yi içince zehirlenip komaya girmiştir (Komaya girse de Black Panther ile aynı güçlere sahip olmuştur). Komadan çıktıktan sonra ise Black Panther’i tam indirecekken Monica Rambeau tarafından öldürülmüştür.

GÜÇLERİ VE YETENEKLERİ:

Güçleri:

-İnsanüstü Sivrilmiş Duyular
-Karanlıkta Görebilme
-Duyguları Kokusuna Göre Anlayabilme (Genelde insanların korktuğunu koklayarak anlamıştır)
-Zirve İnsan Kuvveti (En fazla yaklaşık 362 kilo kaldırabilir)
-Zirve İnsan Hızı (Saniyede 15 m/s koşabilir)
-Zirve İnsan Gücü (Vücudu daha az toksin ürettiğinden 1 saat boyunca en üst kapasitede savaşabilir)
-Zirve İnsan Dayanıklılığı (Hastalıklara karşı ve fiziksel saldıralara karşı daha dayanıklıdır. Aynı zamanda çok daha hızlı bir şekilde iyileşir)
-Zirve İnsan Çevikliği (En iyi jimnastikçiyi bile rahatça geçebilir)
-Zirve İnsan Refkleksleri (Tepki süresi en iyi Olimpiyat sporcusundan bile daha iyidir)

Yetenekleri:

-Dövüş Sanatları (Black Panther’i en çok zorlayan düşmanıdır)
-Liderlik Yeteneği
-Politika
-Mühendislik
-İşletme Yönetimi
-Diplomatik Bağışıklık (Wakanda lideri olduğu zamanlar)

FİLM HALİ:

-Marvel Sinematik Evreni’nde geçecek olan ve 16 Şubat 2018 tarihinde çıkacak olan Black Panther filminde Klaw ile Wakanda hükümetini devirmeye çalışan sürgün edilenlerden biri olarak gözükecektir. Aynı zamanda filmin ana kötüsü olacaktır. Michael B. Jordan tarafından canlandırılacaktır.

OYUN HALİ:

-Lego Marvel’s Avengers oyununda Black Panther DLC’si ile gelen oynanabilir karakter olarak gözükmüştür.
-Marvel Contest of Champions mobil oyununda oynanabilir karakter olarak gözükmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir