Karakter Tanıtımları: Deadman Kimdir?

Tarihçe

Deadman. Boston Brand. Kendisi çok iyi ve tanınan bir trapez sanatçısıdır. 1967 yılında yazar Arnold Drake ve çizer Carmine Infantino tarafından yaratılmıştır. Karşımıza ilk olarak Strange Adventures adlı serinin 1967 yılında yayınlanan #205 No’lu sayısında çıkmıştır. Göründüğü ilk sayı ile çizerine Alley Awards’da en iyi çizilen çizgi roman ödülünü kazandırmıştır. 1986’ya kadar farklı serilerde yardımcı karakter olarak yer alan karekterimiz 1986’da 4 sayılık kendi serisini elde etmiştir. Daha sonra ise Action Comics’te görünmeye başlayan karakterin asıl ünü bu seriden gelmektedir. Ayrıca Neil Gaiman’ın The Books of Magic ve Alan Moore’un Swamp Thing serilerinde de görünmüştür. Doğum tarihi bilinmemektedir. Bu güne kadar 665 sayıda karşımıza çıkan karakter yaratıldığı zamanda DC Comics’i toparlayan önemli karakterlerden birisidir.

Hayatı

Boston Brand, Gary ve Barbara Brand’in tek çocuğu olarak dünyaya geldi, çocukluğunda şiddete kalan Brand’in ailesi birbirleriyle kavga etmediği zamanlarında sinirini ondan çıkarırlardı. 16 yaşına geldiğinde Boston evden kaçtı ve bir sirke katılarak burada bir trapez sanatçısı oldu. Kırmızı bir kostüm ve suratında beyaz bir ölü makyajı kullanmaya başlayarak Deadman adını aldı. Bir gün sirkteki bir performansı sırasında League of Assassins’e yeni katılmış bir üye olan Hook tarafından suikaste uğradı. Bu sırada ruhu bedeninden ayrıldı ve Hint denge tanrıçası olan Rama Kushna’nın yanına gitti. Rama Kushna ona katilini bulabilmesi için yaşayan herhangi bir canlıyı ele geçirebilme gücünü verdi. Böylece Deadman’in arayışları başlamış oldu. Bildiği tek şey ise onu öldüren adamın bir kanca kullandığı idi. Arayışı sırasında Gotham’a yolu düştü ve burada Batman ile tanıştı, Batman ona katilini bulmasında yardımcı olmaya başladı. Arayışı sırasında insanlara yapılan adaletsizliklere kayıtsız kalamayan Deadman bu esnada onlara yardımcı oldu ve intikamlarını almalarını sağladı. Deadman, League of Assassins’te, Hook adında bir üyenin olduğunu duyduğunda bunun kendi katili olduğuna kesinlikle emin olmuştu, böylece onu takip etmeye başladı ve onu ele geçirip kendi ustasına öldürttü. Daha sonra Deadman insanlara yardım etmek istediği için Rama Kushna’nın yanında kalmaya ve zamanını Nanda Parbat’ta geçirmeye karar verdi.

DC’nin Blackest Night eventi sırasında Boston Brand’in bedeni siyah bir güç yüzüğü tarafından tekrar hayata getirildi ve Deadman yardım için Batman’in yanına gitti, daha sonra bu event boyunca Deadman birçok Black Lantern’i ele geçirdi ve siyah güç yüzükleri hakkında ve Black Lantern’ler hakkında bilgi topladı. Sonunda Nekron’u ve Blackest Night’ı nasıl durduracağını öğrenip bu öğrendiklerini Guy Gardner ile paylaştı. Nekron durdurulduktan sonra Blackest Night eventinin sonunda Deadman beyaz bir güç yüzüğü tarafından hayata geri döndürüldü ve Boston Brand artık hayattaydı. Brightest Day eventinde bir süre beyaz güç yüzüğünü kullandı, bu sırada Anti-Monitör ile savaştı ve yüzüğünü Batman’e devretmeye çalışırken Mr.Freeze ve çetesi tarafından yapılan bir soygunun ortasında   vuruldu, fakat güç yüzüğü onu tekrar iyileştirdi. Daha sonra Boston yüzüğünü Alec Holland’ı hayata getirmek için ona devretti ve böylece Swamp Thing yeşili korumak amacıyla hayata geri dönmüş oldu. Fakat böylece Boston tekrardan öldü ve Deadman olarak geri döndü. Sevdiği kadın olan Dove’u tek başına bırakmak zorunda kaldı ve onunla olan şansını kaybetti.

New 52 eventine başlandığında Hawk and Dove serisinde geri dönen Deadman bu seride görülebiliyor ve duyulabiliyordu, bu sayede Dove ile ilişkisine tekrardan başlama fırsatı buldu. Fakat iki kötü tarafından yakalanarak gücü emildi ve bu onu tekrardan geçiçi bir hayalet yaptı. Bu olaydan sonra Dove ile ayrıldılar. Daha sonra ise Deadman, Justice League Dark’a katılarak takımın bir üyesi oldu.

Güçleri ve Yetenekleri

  • Yaşayan herhangi bir canlıyı ele geçirip kontrol edebilir
  • Görünmezlik (Kontrol edemiyor. Sadece büyü gücüne sahip insanlar görebilir.)
  • Her şeyin içinden geçebilir (Kontrol edemiyor.)
  • Uçma
  • Ölümsüzlük
  • Akrobasi

deadman justice league dark ile ilgili görsel sonucu

Televizyon ve Sinema

Deadman “Justice League Unlimited” ve “Batman: The Brave and The Bold” adlı animasyon dizilerinde birer bölüm yer almıştır. Ayrıca “Justice League Dark” adlı animasyonda başrollerden biridir ve Nicholas Turturro tarafından seslendirilmektedir. Ayrıca karakter için 2 kez televizyon dizisi yapılması istense de ve Guillermo Del Toro tarafından bir filmi yönetilmek istese de bu projeler hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Sitemize destek olmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz!

https://www.patreon.com/geekkafe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir