Karakter Tanıtımları: Crystal Kimdir?

Crystal, Inhumanların kraliçesi olan Medusa’nın kardeşidir ve kendisi de Inhuman’dır. Dört elementi (Ateş, su, toprak ve hava) kontrol edebilir.

YARATILIŞ:

Crystalia Amaquelin, Stan Lee ve Jack Kirby tarafından 1965 yılında yaratılmıştır. İlk olarak “Fantastic Four #45” çizgi romanında gözükmüştür.

KÖKENİ:

Crystalia Amaquelin (Genelde bilinen ismi ile Crystal), Atillan’da ikisi de Inhuman olan Quelin ve Ambur’un ikinci kızı olarak dünyaya gelmiştir. Halası Kral Agon’un karısı Ryanda Boltagon’dur. Bu kan bağı sayesinde Kraliyet Ailesi üyesi sayılır.

Terrigen sisine, tıpkı diğer Inhumanlar gibi küçük yaşta maruz kalmıştır ve maruz kaldığı duman sayesinde dört elementi de kontrol edebilme gücüne sahip olmuştur.

İLİŞKİLERİ:

***Human Torch (Johnny Storm):

Crystalia, yetişkin olduğunda kayıp kız kardeşini aramaya çıkmış ve onu New York’da bulmuştur. Kardeşini kurtarıp zihnini düzeltmiş ve orada Johnny Storm ile tanışmıştır. Johnny Storm ile tanışan Crystal ona aşık olmuş ve onunla birlikte kalmayı istemiştir. İlk başta Johnny istemese de daha sonra ikna olmuş ve Crystal, gruptan çocuğu için ayrılmak zorunda olan Sue Storm’un yerine geçmiştir.

Fantastic Four’da fazlasıyla etkili şeyler yapsa da Maximus’un Black Bolt’un tahtına geçmesiyle Atillan’a geri dönmüş ve Black Bolt’un yanında kalmak zorunda kalmıştır. Daha sonra tekrar Fantastic Four’a dönse de Dünya atmosferindeki kirleticilerin Crystal’i öldürdüğü anlaşılır ve Crystal, istemsizce Atillan’a geri döner.

***Quicksilver (Pietro Maximoff):

Atillan’a geri dönerken yaralı Quicksilver ile karşılaşmış ve onu Atillana götürerek sağlığını geri kavuşturmuştur. Bu sırada da Quicksilver ile aralarında bir romantizim olmuştur. Johnny Storm bunu öğrendiğinde Quicksilver ile kavga etmiş ve Crystal’ı terk etmiştir.

Quicksilver ile ilişkileri ilerleyen Crystal, Pietro ile evlenir ve ilk Inhuman-Inhuman-olmayan ilişkiyi gerçekleştirir. Bu evlilikten Luna adında çocuğu olur fakat Scarlet Witch ile iyi geçinemeyen Crystal, Quicksilver ile Luna’yı terk ederek Fantastic Four’a geri dönmüştür. Johnny Storm ile yeniden barışmayı denese de olmamış ve Atillan’a geri döndüğünde Quicksilver ile tekrar barışmıştır.

Onslaught olayında ilişkileri iyice gerilmiş ve Quicksilver’ın kızı ile Terrigen kristalini çalmasıyla evliliği Inhuman kuralınca bitmiştir.

***Black Knight (Dane Garrett Whitman):

Magneto’nun Avengers Evi’ne saldırdığı sırada Black Knight ile birlikte savaşmıştır. Bu esnada Quicksilver ile ilişkileri yeni düzelse de Black Knight’dan hoşlanmış fakat bunu ona söylememiştir.

***Ronan:

Inhumanlar, Skrullar ile savaşırken büyük hasar almışlar ve en büyük düşmanları Ronan’ın yanına sığınmak zorunda kalmışlardır. Ronan onları, sadece Crystal karısı olursa kabul edeceğini söyleyince Crystal bu teklifi kabul etmiştir.

İlk başta buna ısınmasa da daha sonra Crystal, Ronan’a ısınmış hatta aşık olmuştur. Black Bolt, Fault denilen yerde sözde ölüp geri dönene kadar bile evli kalmıştır. Daha sonra Kreeler ve Inhumanlar ile imzalanan antlaşma yüzünden Crystal ile Ronan istemeyerek ayrılmak zorunda kalırlar. Çünkü ikisinin arasındaki ilişki iyice derin aşka dönmüştü.

GÜÇLERİ VE YETENEKLERİ:

***Güçleri:

-Gelişmiş Refleksler (Captain America’dan biraz yüksek)
-Gelişmiş Dayanıklık (Captain America’dan biraz yüksek)
-Elementleri Kontrol Edebilme
-Aerokinezi (Oksijen atomlarını kontrol edebilir. Hava ile yeryüzünü karıştırarak toz fırtınası, suyu karıştırarak kasırga, yangını karıştırarak da fırtına yaratabilir)
*Uçma
*Havadan Kuvvet Kalkanı Oluşturabilme
-Geokinesis (6-7 şiddetinde sismik titremeler yaratabilir hatta Dünya’da kayma bile yaratabilir)
*Ferrokinesis (Metallerin içinde toprak parçası da bulunduğundan bir çok metali de kontrol edebilir)
*Kum Kontrolü
-Hidrokinezis (Suları kontrol ederek, istediği gibi hareket ettirebilir ve kasırga yaratabilir)
*Kriyokenezis (Buz gibi suyun evrelerini kontrol edebilir ve buz patlamaları yapabilir)
-Pirokinesis (Yangınları kontrol edebilir ve istediği maddeyi oksitleyerek yakabilir)
*Elektrik Kontrolü
-Atomik Manipülasyon (Kontrol ettiği elementlerin atomlarını çeşitli efektlere göre yeniden düzenleyebilir ve manipüle edebilir)
*Elektrojenez (Kontrol ettiği elementleri atom seviyesinde etkileyerek onlara elektrik yükü kazandırabilir)
-Magnetokinesis (Psionik olarak kontrol edebildiği metallerin manyetik polaritesini değiştirebilir fakat bu gücü pek kullanamaz)
-Termokinezi (Kontrol ettiği elementleri anında ısıtabilir ya da soğutmasını sağlayabilir. Çevresini ısıtarak veya soğutarak aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda hayatta kalabilir)
*Kriyogenez (Su moleküllerinin hareketini yavaşlatarak anında suyun dondurulmasını sağlayabilir)
*Pirojenez (Oksijen moleküllerini hızlandırarak, ateşin kendiliğinden tutuşmasına neden olabilir)

***Yeteneği:

-Silahsız Dövüşebilme

***Zayıflığı:

-Gücünü çok fazla kullanırsa dinlenmek zorunda kalır.

DİZİ VE FİLM HALLERİ:

-Fantastic Four (1978) animasyon dizisinde bir bölümde diğer Inhumanlar ile birlikte gözükmüştür. Nancy Wible tarafından seslendirilmiştir.
-Fantastic Four (1994-1996) animasyon dizisinde Johnny Storm’un kız arkadaşı olarak gözükmüştür. Kathy Ireland tarafından seslendirilmiştir.
-Iron Man: The Animated Series (1990) animasyon dizisinde gözükmüştür.
-Hulk and the Agents of S.M.A.S.H. animasyon dizisinde Maximus’a karşı savaşırken gözükmüştür ve A-Bomb, Crystal’dan hoşlanmıştır. Mary Faber tarafından seslendirilmiştir.
-Ultimate Spider-Man animasyon dizisinde Kraliyet Alesi’nin yanında gözükmüştür.
-Marvel’s Guardians of the Galaxy animasyon dizisinde iki bölümde gözükmüştür. Normalinin aksine bu sefer üstünde beyaz bir kostüm olmuştur. Vanessa Marshall tarafından seslendirilmiştir.
-Avengers Assemble animasyon dizisinde Ultron tarafından kontrol edilen Inhumanlar arasında gözükmüştür.
-Yakın zamanda çıkacak olan ve Marvel Sinematik Evren’de geçecek olan Inhuman dizisinde başrol olarak gözükecektir. Karakter, Isabelle Cornish tarafından canlandırılacak.

OYUN HALLERİ:

-Japon yapımı olan Avengers: Galactic Storm oyununda oynanabilir karakter olarak gözükmüştür.
-Marvel: Ultimate Alliance oyununda NPC karakter olarak gözükmüştür. Kim Mai Guest tarafından seslendirilmiştir.
-Marvel: War of Heroes mobil kart oyununda gözükmüştür. Karakterin 2 kartı vardır.
-Marvel Avengers Alliance oyununda oynanabilir karakter olarak gözükmüştür. 200 Command Point’e alınır.
-LEGO Marvel’s Avengers oyununda oynanabilir karakter olarak gözükmüştür. Gwendoline Yeo tarafından seslendirilmiştir.
-Marvel Future Fight mobil oyununda gözükmüştür.

NOTLAR:

-Mav, gözleri ve çilek sarısı saçları vardır. 50 kilodur ve boyu 1.67 santimetredir.
-Diğer Kraliyet Ailesi üyeleri: Gorgon Petragon (kuzen), Karnak Mander-Azur (kuzen), Triton (kuzen), Medusalith Amaquelin-Boltagon (kız kardeş), Blackagar Boltagon (kuzen), Maximus Boltagon (kuzen), Ahura Boltagon (yeğen), Luna Maximoff (kızı)
-Quicksilver (Pietro Maximoff) ile evliliğinden dolayı Magneto (Erik Lehnsherr) kayınbabası, Scarlet Witch (Wanda Maximoff) ve Polaris (Lorna Sally Dane) de görümceleri sayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir