Karakter Tanıtımları: Enchantress Kimdir?

Tarihçe

Enchantress, June Moon. İlk kez 1966 yılının Nisan ayında Strange Comics #187’de gördüğümüz Enchantress karakteri yazar Bob Haney tarafından yazılmıştır ve Howard Purcell tarafından çizilmiştir. Başta iyi bir karakter olan ve kahramanlık yapmaya çalışan karakterimiz özünde güçlü bir büyücüdür. Aslında kendisine kötü bir karakter veya iyi bir karakter yerine anti kahraman demek daha doğru olacaktır. İlk göründüğü çizgi romandan sonra kendisine 1980 yılına kadar önemli bir yer verilmemiştir. 1980 yılında Supergirl ile yaptığı crossover’da karakterin yol haritası çizilir. Genel olarak karakterin bundan sonraki hikayesi başlar ve farklı takımlarda yer alır. Bu güne kadar 268 çizgi roman sayısında görünmüştür. Fazla önem verilmese de DC evreninin en güçlü büyücülerinden birisidir. Bugüne kadar Suicide Squad, Sentinels of Magic, Shadowpact, Secret Seven gibi hem kahramanları hem kötü adamları barındıran önemli takımların içinde bulunmuştur.

Hayatı

Doğum tarihi ve yeri bilinmiyor. June serbest çalışan bir ressamdır. Bir gün arkadaşları tarafından “Terror Castle” adlı bir kulede düzenlenen bir kostüm partisine davet edilir. Partide tek başına gezinirken gizli bir geçit keşfeder ve içine düşer. Burada Dzamor adında bir şeytan ile karşılaşır. Bu şeytan ona kaledeki güçlü ve kötü bir varlığı yok etmesi için büyülü güçler bahşeder. Artık June “Enchantress” kelimesini söyleyerek büyülü ve güçlü bir varlığa dönüşebilmektedir. Dzamor bu güçleri ona kötülükle savaşması için vermiştir. Fakat June her Enchantress’e dönüştüğünde kontrolü biraz daha kaybeder ve sonunda aklını kaçırarak kötü biri haline gelir.

Enchantress 1980 yılında süper güçlü kötü kadın karakter portresi çizmek amacı ile Supergirl’ün karşısına çıkarılır, daha fazla güçlenmek ve dünyayı daha iyi korumak isteyen Enchantress bunu Supergirl’ün yaşadığı şehri tehlikeye atmakla elde edeceğini düşünür fakat Supergirl onu durdurur ve ay’ı yörüngeden çıkarır ve yerini değiştirir, daha sonra Enchantress ondan intikam alacağına yemin ederek ay’ı tekrar eski yerine getirir ve gücünü kazanır. Bu sırada Supergirl Enchantress’in kimliğini öğrenir fakat Enchantress büyü gücünü kullanarak bunu onun aklından siler. Daha sonra Enchantress yakalanarak hapise atılır. Hapiste ona Suicide Squad’a katılması için bir şans verilir. Amanda Waller onu şeytani kişiliğini kontrol etmesine yardım edeceğini söyleyerek yalan söyler ve June’u ikna eder. June, Suicide Squad ile kalmaya karar verir. Burada ona şizofreni teşhisi koyulan June görevlere çıkmaya başlar ve görevlerde şeytani yönleri ortaya çıkmaya başlar, bir görev sırasında aşırı sinirlenerek Deadshot’u öldürmeye kalkar ve Captain Boomerang tarafından bayıltılır. Daha sonra Bronze Tiger onu Madame Xanadu ile görüştürmeye götürür. Xanadu ona onun büyü yapmak için eğitilmediğini, yapmasının büyük sonuçlara yol açacağını ve içindeki büyücünün giderek şeytanlaşacağını söyler ve bunu kontrol etmesi için ona bir yüzük ve kolye verir, fakat eğer Enchantress bir şekilde çıkarsa bu sefer eskisinden daha da güçlü olacağını ekler. Daha sonra bir görevde June ile Enchantress bir şekilde birbirinden ayrılır ve June Moone 11 yıl boyunca ortadan kaybolur.

Flashpoint’ten sonra gerçekleşen New52 evreninde Enchantress’in içinden bir şekilde çıkmayı başaran June sokaklarda gezmeye başlar fakat bu Enchantress’in kopyalar yaratmasına ve June’u ararken dünyayı birbirine katmalarına sebep olur. Dünyayı bir kaos haline sokan Enchantress sayesinde her yerde karmaşa ve kavga vardır. Justice League, Enchantress’i durdurmaya çalışır fakat hepsi onun tarafından etkisiz hale getirilerek mağlup edilir sonunda Madame Xanadu bunu durdurmak için bir takım toplamaya karar verir.Bunun için Deadman, Shade, Zatanna ve John Constantine’i seçen Xanadu, June ile Enchantress birbirinden ayrıldıktan sonra ortaya çıkan kötülüğü yok etmek istediğini belirtir. Daha sonra Justice League Dark olarak adlandırılan bu takım Enchantress’i aramaya başlar. June sonunda ona yardım etmek isteyen Deadman ile karşılaştığında bir gaz istasyonunda onu geri getirmek isteyen kötü kopyaları ile karşı karşıya kalırlar, taa ki Shade bir geçit açıp yanlarına gelene kadar. Deadman geçitten geçer fakat June geçit tam olarak Deadman için tasarlandığından dolayı June geçemez. Daha sonra June, John Constantine ile karşılaşır ve Enchantress ile June’u ayıran kişinin Madame Xanadu olduğu anlaşılır. John onun Enchantress’ten ayrılması için yapılan büyüyü tersten tekrarlayarak onu Enchantress’in içine zorlu bir şekilde geri sokar ve dünyadaki karmaşa sona erer. June Rebirth evreninde ise Suicide Squad takımındadır ve Killer Croc ile bir ilişki içerisindedir.

 

Güçleri ve Yetenekleri

June Moone, Billy Batson’un “Shazam!” kelimesini kullanarak kahraman Shazam’a dönüşebilmesi gibi “Enchantress” diyerek güçlü bir büyücüye dönüşebilen bir karakterdir. Fakat bu haline dönüştüğünde kişiliği kelimenin tam anlamı ile farklı birine dönüşmektedir. Enchantress çok güçlü bir büyücüdür, büyü gücünün Zatanna’nın büyü gücünden bile yüksek olduğu karakter (New52) DC’nin mistik tarihinde önemli bir güce sahiptir. Spectre’yi bile hapsedebilmiştir, ve diğer büyü gücü olan insanlarla da iletişim kurarak onların büyülerini yönlendirebilir.

 • Elementleri kontrol edebilme
 • Enerji yapıları oluşturmak
 • Gerçekliği değiştirebilme
 • Kendini kopyalayabilme
 • Enerji kalkanı
 • Uçabilme
 • İyileşme
 • İllüzyon
 • Telepati
 • Nesnelerin içinden geçebilme
 • Işınlanmak
 • Şekil değiştirmek
 • Ölüm dokunuşu

Televizyon ve Sinema

June Moon “DC Super Hero Girls” isimli animasyonda bir resim öğretmenini canlandırmaktadır. Ayrıca Enchantress 2016’da vizyona giren ve David Ayer tarafından yönetilen “Suicide Squad” filminde Care Delevingne tarafından canlandırılmıştır. Karakter filmde Suicide Squad’ı komuta eden Rick Flag ile sevgilidir. Bunlar dışında televizyon ve sinemada bir görüşünü olmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir