Justice League Fragman İncelemesi

Justice League son zamanlarda en beklediğim filmlerden birisi. Uzun yıllar bekledik. Filmin çıkmasına yaklaşık 1.5 ay kaldı. Ayrıca çıkış zamanı da efsanevi JL animasyonu ile ayni tarihe denk gelmesi ayrı bir güzel.

Fakat söyle bir sorun var. NYCC fragmanı filmden beklentimi çok düşürdü, yerlere çekti. Fragman incelemesinin de geçikmesinin sebebi bu. Düşüncelerimi toparlamam ve size düzgünce anlatmam lazım yoksa beni taşlayacaksınız.

İlk önce olayları sıralayalım. İlk olarak bize 2016’da “Footoge” olarak gösterildi. Hepimiz aşırı gazlanmıştık. Dawn of Justice sonrasında kürekle gömenler bile beğenmişti. Çünkü filmin havası açılmıştı.  Siyah lacivert bir tona bürünmüş. Karanlık simsiyah tonunu atmıştı.

Batman üstünde ki buhranını atmış, sevdiğimiz Bruce Wayne olmuştu. İnce espriler yapan kararlı ve çizgi romandan tanıdığımız Batman vardı.  Flash her ne kadar Wally West gibi dursa da “arkadaşa ihtiyacım var ” gibi diyaloglar ile Barry olduğunu belli ediyordu. Aquaman ise tip olarak alakası olmasa da karakter olarak aynı çizgi romandan firlıyordu. Hem bad-ass hem de bakınca “Ulan bu adam bi yerin ya kralı ya da reisi” diyorduk. Yıllarca yapılan balık adam esprileri bitecek demişti herkes.

Bu fragmandan sonra Zack Snyder’in çıkardığı son fragman olan Mart ayında ki ‘First Trailer”a bakalım.
Fragman ne epik olmaya kasıyor, ne de sıradan kalıyor. Bruce amaç kazanmış ve bir şeylere çabalıyor. Diana ile çalışıyorlar. Kahraman olduklarını hissediyoruz. Aquaman’in karakterini tanıyoruz. Her ne kadar korkutucu bir herifte olsa arada ince laflar ettiğini görüyoruz. Ama kesinlikle Cıvık değil. Yeterli seviyede. Batman – Gordon- Aquaman arasında ki diyalog harikaydı.

Herhangi bir Justice League çizgi romanı okuyun. New 52 cilt 1’i tavsiye ederim. Renk paleti, mizah, diyaloglar aynı ordan çıkma.  Fragmanda ki tek eleştirim I’m Rich diyaloğuydu.

Burdan sonra işler hafiften bozuyor. Zack Snyder’in kızının intihar etmesi ile projeden ayrılması sonucu Whedon filmin kalanını yapması için ise alınıyor.

Comic Con 2017 fragmanı harikaydı. Ona lafım yok. Tek sevmediğim kısım son dövüşün olacağı mekanda Efektler kötüydü. Bunun sebebi filmin çıkmasına 5 ay olmasına verdim.

Ama pazar günü gelen fragman bir noktadan sonra “Abi noluyor?” diye çıldırmama sebep oldu. Beklentim yerlere düştü.

Fragman ortasına kadar güzeldi.  Hakkını yemeyelim. Ama belli noktalar çok canımı sıktı.  Josh Whedon işe alındığında “Karakterler arası diyalog iyileştirilmesi” yapacağını söylemişti. Bunun yanında Efektleri de o yönetiyor. Şimdi Whedon kesinlikle Snyder’den daha iyi senaryo yazar. Ama iş kahraman filmine gelince yaptığı iş 12 yaşında ki bir çocuğun eğlenmesi için yapıyor resmen. O seviyede cıvık mizah unsurlarina ve diyaloglara sahip. Aquaman resmen Thor olmuş bu fragmanda. Barry ise ortadan kalkmış Wally West olmuş tamamen. Ben fragmanın ortasından sonra  bakarken Avengers 2 izlediğimi sandım.

Bir sorunda Efektler.  Film Zack Snyder gibi harika bir görüntü yönetmenini kaybetti. Çernobil sahnelerinde ki turuncu hava o kadar açılmış ki çok kötü duruyordu. Bunun yanında cgi hatalarıda barizdi. Bunlar düzeltilir mi göreceğiz.

İyi şeyler var miydi? Evet vardı. İlk yarısı harikaydı fragmanın. Superman yerine Clark Kent göstermeleri, Wonder Woman ve Batman harikaydı. Benim düşünceme göre filmin son 30 dakikasi sıkıntılı olacak. Bunun en büyük sebebi Snyder ve Whedon’un çok farklı tarzları olması. Sahneler her ne kadar Snyder tarafından yazıldı dense de ben pek sanmıyorum. Umarım dünya işgal edilirken cıvık cıvık espriler olmaz.

Her türlü Justice League’e gideceğim. Umarım film beni şaşırtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir