Joker’in The Justice League İle Kapışıp Kazandığı 9 An!

The Joker, Batman’in tarafındaki bir dikenden daha fazlası. The Clown Prince of Crime, Justice League’in çeşitli üyelerini alt edip başka bir gün daha gülebilmek için yaşadı. Adice yaptığı planlar herkes için tehlikeli ve bazen onu Batman’in tanıdığı kadar tanımayan başka rakiplerle savaşmak istiyor. Bütün süper kahraman birliğinin arasından Batman, açıkça Joker’i en iyi tanıyan kişi bu yüzden bazen yaratıcı kaslarını başka kahramanları alt etmeye çalışarak esnetmek istemesi mantıklı.Bu karakter fiziksel olarak sadece bir insan evladı olabilir ama yine de Superman ve Wonder Woman gibi god-like figürler için bir tehdit unsuru oluştruyor. Direkt olarak The Last Son of Krypton’u yumruklarsa elini incitebilir ama bu onun diğer herkesi incittiği gibi onu da incitemeyeceği anlamına gelmiyor. Ne kadar kafa karıştırıcı olursa olsun Joker istediği herhangi birine güle oynaya sataşabilecek olan zeki ve acımasız bir villain.
İşte o anlar;

9. Atom’u Tuzağa Düşürür
Joker The Atom
Joker’i bu kadar eşsiz bir figür yapan şey kıvrık zekası. Onu korkunç bir hastalıktan kurtarmaya yardım etmek için DC Evreni’ndeki en iyi sistematik zekalardan bazıları The Atom’u , Dr. Ray Palmer, bu katilin kafasına bir yolculuğa yollamaya karar verirler.

Onu iyileştirme niyetiyle giderken, Dr. Palmer Joker’in bilgi için acı dolu saldırılar barındıran anılarıyla top yağmuruna tutuluyor. Bu anılar Atom’un kendisini kötü bir yola gönderdi ve Joker’in kafasının içinde mahsur kalmışken neredeyse kendi aklını yitirecekti. Karakter doğrudan Joker’in kafasının içinde olmasına rağmen o bile villain’ın gerçek orijinini ve geçmiş zamanlarda gerçekten neler olduğunu anlayamadı.

8. İmparator Joker
Emperor Joker Superman
Joker, kaosunu Dünya’ya odaklı bir şekilde devam ettirme eğiliminde ama bazen etkisini genişletebiliyor. Mr. Mxyzptlk’in boyutsal-manipüle edici güçlerini çaldıktan sonra The Joker kendisinin korkunç imajını evrene tamamen yeniden işliyor. Superman, kahramanca olan arkadaşlarının birer şaka olduğu kafa karıştırıcı bir dünyaya uyanıyor ve Justice League de Bizarro’nun kendisi tarafından yönetilen bir villain takımı. Aklı parça parça olduğundan bu tanrısal güç Joker’in aklını yavaşça ve iyice aşındırıyor ve bu güçleri ne kadar uzun süre elinde tutarsa evren de o kadar dengesiz oluyor.

Superman, yeni Clown Prince of Reality’yi tahtından atmayı ancak kahramanlardan oluşan bir ayaktakımını yönettiği zaman gerçekleştirebiliyor. Onlar olmadan, bu villain serbest olurdu ve devamlı olarak Lex Luthor’ı tekrar tekrar eğlenmek için öldürmek veya Çin’in bütün nüfusunu yemek gibi şeyler yapabilirdi.
7. Booster Gold
Joker Booster Gold
Joker’in yaptığı en adi şeylerden biri de The Killing Joke’ta Barbara Gordon’ı vurup felç bırakmaktı. Komisyoner James Gordon’ın kızı ve şimdiki Batgirl, Barbara diğer insanların iyiliğini kendisininkinden önde tutan iyi bir insandı. Maalesef, bu onu Joker’den bir övgü almak yerine zalimlik için bir hedef olarak işaretledi.

52’nin olaylarından sonra zaman yolcusu olan kahraman Booster Gold’un statüsü DC Evreni’ndeki gizli, büyük bir kahraman olarak yenilendi ve yapabildiği yerdeki şeyleri düzeltmek istedi. Barbara’nın vuruluşunu engellemek için Booster Gold o geceye geri döndü ve Joker’in bu yıkıcı şeyi yapmasını durdurmaya çalıştı. Ne kadar denediyse ve ne yaptıysa da Booster bu villain’ı durduramadı ve yaptığı şeyler kendi ölümüne sebep oldu böylece zaman akışının başlangıcına geri dönüp tekrar deneme döngüsünü oluşturdu. Booster ne kadar güçlü veya akıllı olursa olsun DC zaman akışında Joker’in bu sabitleşmiş, korkunç şeyi yapmasını durdurmak için yapabileceği hiçbir şey yoktu.

6. Spider-Man
Joker-Spider-Man-Fight
Spider-Man Justice League’in üyesi değil, bir Avenger ama yine de Joker’i alt etmeyi bir sorun olarak göremeyebilecek olan güçlü bir süper kahraman. 1995’te Marvel ve DC ortak olarak bir Spider-Man/Batman crossover’ı yayınladılar ve bu sayıda bu iki kahraman Joker ve Carnage’ın birleşmiş takımını alt etmek için bir araya geldiler. The Joker bir kutuya sayısız sivili öldürebilecek, hatta Carnage’ı bile korkutan gizemli bir virüs yerleştirir ama Spider-Man günü kurtarmak için oradadır. Hemen kutunun etrafını ağlarla kaplar ve durumu çözer ama Joker’in umursamazlığı kahramanı bırakmaz.

Spider-Man’in Joker’in gücüne üstün gelmekle ilgili bir sorunu olmaz ama Clown Prince of Crime onun zihnine girer. Joker tarafından çok fazla itildikten sonra Spider-Man aniden kahramanı öldürmekle tehdit eder. Korkudan saklanmak yerine Joker güler ve masum süper kahramanı bu kadar etkilediği için muzaffer hisseder.
5. Legion of Doom
The Joker Legion of Doom

Bu biraz ucuz bir cevap ama Joker, Justice League ve üyeleriyle birkaç kez Legion of Doom ve Injustice League ile yan yana savaştı. Lex Luthor ve Gorilla Grodd gibi diğer villainların yanında Joker, DC Evreni’ndeki en kötü tanınmış ve en ölümcül karakterlerden biri bu yüzden Justice League’i alt etmek için yoldaşlarıyla takım olması mantıklı.

Takımdaki yerini Batman ile yaşadığı düşmanlık yoluyla kazanmışken, mantığa aykırı olan metodları onu Justice League’in her bir üyesini alt etmek için mükemmel bir seçim yapıyor. Hatta yoldaşı olan villain’ların onu çok sağı solu belli olmayan biri ve aklını oynatan biri olarak görüp takıma katılmasına izin verdikleri zamanlar ve durumlar bile oldu.

4. Atlantis’in Yönetimini Ele Geçirir
The Joker Aquaman
Aquaman birçok şakanın hedefi olabilir ama bu Joker’in villainous eylemlerine bağışık olduğu anlamına gelmez. Legends of the DC Universe #26 ve #27’de Joker, Batman’in aşağılamasından kaçınmaya çalışırken Atlantis’te saklandı. Bulduğu insanlar yüzlerinde hiç kaybolmayan bir sırıtış olan ve zehirli balık hakkında şikayet eden kişilerdi bu yüzden onları kendisinin buranın kralı olduğuna ve onun şerefine böyle değiştiklerine inandırdı.

Onu hemen kasabadan göndermek yerine, Aquaman kalmasına izin veriyor ve bu sırada Joker halkın birazına kendisinin gerçek bir kral olduğunu anlatarak akıllarını çeliyor. Bazı Atlantislileri başarılı bir şekilde krallarına karşı getirmekle kalmıyor aynı zamanda sadık Felua’yı kendisine aşık olması için kandırıyor. Hatta Felua, bu olayların sonunda Joker’i Aquaman’den kurtarmak için kendi yolundan bile çıkıyor ama cesedi daha sonra Gotham limanında yüzüne büyük bir sırıtış kazınmış halde bulunuyor.
3. Wonder Woman
The Joker Wonder Woman
Joker ve Wonder Woman’ın yolları birkaç kez kesişiyor ama en eğlenceli savaşları Wonder Woman’ın 96 ve 97. sayılarında gerçekleşiyor. Wonder Woman, güçlü Mrs. Sazia’nın da dahil olduğu bir gizemi çözmeye çalışırken Joker’in de bunun bir parçası olduğunu fark ediyor. Joker ile ilgilenmek için yeterince zamanı olduğunu düşünürken kendisine bağlı olan ve zamanlayıcısında yalnızca 2 saniye kalmış olan bir bombayla çıkageliyor. Bunun sonucu olarak Amazon Prensesi’ni kendi toksini ile zehirliyor ve onu kaotik, çılgın bir spirale doğru gönderiyor.

Kimyasalın etkilerinden kurtulmak için Wonder Woman onun yollarını öğrenmek için Pan, Kaos Tanrısı’na ulaşıyor. Eninde sonunda Tanrı’nın dansını öğreniyor ve böylece kendi bağımsızlığının bir kısmını yeniden elde edip Joker’in suçlarının bedelini ödemesi için onun karşısına çıkıyor. Son savaşları sırasında, Wonder Woman hala biraz garip olduğundan Joker’e şakalar patlatıyor ve onu püre yapar gibi döverken yavaş yavaş kendi dinginliğini geri kazanıyor.

2. Batman Endgame
Superman Joker Endgame
Scott Snyder tarafından yazılan ve Greg Capullo tarafından resimlendirilen Batman üstündeki yıllar boyu süren harika işbirlikleri olan Endgame hikayesi Joker’in Caped Crusader ile dövüşmesine odaklanırken, aynı zamanda Justice League’in çarpık bir versiyonunu da içeriyor. Açılış sayfalarında Batman yozlaşmış olan ve sadece kendisini alt etmeye odaklanmış olan Justice League ile başa çıkmak zorunda kalıyor. Daha sonra villain’ın League’in her bir üyesini zehirleyip kendi müttefikleri ve arkadaşı olan Batman’e karşı çevirdiği ortaya çıkıyor ve bu da ne zaman isterse o zaman Superman ve Wonder Woman’ı manipüle edecek güçte olduğu anlamına geliyor.

Ne yazık ki, Justice League’in zehirlenmesi ve dövüşü hikayede gösterilmedi ama yine de Joker’in evrende terör estirirken Batman’in düşündüğünden daha tehditkar ve daha kabiliyetli olduğunu kanıtlıyor.
1. Injustice

Joker Superman Injustice
The Joker, Injustice Evreni’nde Superman’e bulaşma sonuucunda hayatını kaybedebilirdi ama bu Kal-El’in ve dünyanın geri kalanının üzerinde kalıcı bir etki bırakmadığı anlamına gelmiyor. Superman’i uyuşturduktan sonra, the Last Son of Krypton çok öfkelendi ve bunun sonucunda onun Doomsday olduğunu sandığı için kendi eşini öldürdü ve Metropolis’i yok eden bir nükleer patlamayı tetikledi. Kahramanlık kariyeri boyunca uyduğu prensiplerine güvenmek yerine, Superman her şeyi kendi eline aldı.

Batman’in Joker ile olan sorgulamasının ortasında ortaya çıkan Superman villain’a yaklaştı ve hemen onun tarafına doğru ölümcül bir darbe gönderdi. Superman başarılı bir şekilde Joker’i alt ederken bu eylem Batman ve Superman arasında bir parçalanmaya sebep oldu ve Man of Steel dünyada faşist-tarzı yükselişini yapmışken Justice League gruplara ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir