Bir İskandinav Komedisi – Thor Ragnarok İncelemesi [Spoilerlı]

Thor: Ragnarok İnceleme:

Thor serisinin üçüncü filminde Ölüm Tanrıçası Hela, Asgard’ı ele geçirmeye gidiyor ve Thor’u Sakaar adında hiç bilmediği bir gezegene sürgün ediyor. Jeff Goldblum’un canlandırdığı ve gezegenin lideri olan Grandmaster. Valkyrie, Thor’u esir alması ve Grandmaster’e para karşılığı ile satması ile Thor’u bir kafes dövüşçüsü olarak karşımzıa çıkıyor. İşte eğlence tam bu noktada başlıyor Thor ilk Arena dövüşünde Dünya’daki mesai arkadaşı ile karşılaşıyor Hulk!, Hulk Sakaar gezegeninin en sevilen Arena dövüşçüsü olmuş. Halk onu bağrına basmış. Grandmaster’ın kalbini fethetmiş niye çünkü Hulk hiç kaybetmiyor, Hulk kazanıyor, Hulk eziyor ve bu dövüşte de Thor kazanacakken Grandmaster’ın yardımları ile Hulk yine kaybetmiyor.MCU’da, Iron Man karakterinden sonra en sevdiğim karakter Thor ama ne yazık ki bizim istediğimiz Thor bu değildi. Bir Tanrıdan ziyade sadece sıradan güçlü bir kahraman gibi geliyordu bana ama Thor Ragnarok ile bu fikir değişti tam olmasa da bir istediğimiz gibi bir Thor ile karşılaşıyoruz.  Diğer filmlerde Thor sürekli “Ben Odin oğluyum”, “Ben Asgard’ın gelecekte ki Kralıyım” gibisi cümleleri duyuyorduk ve çokta olmasa sert ve soğuk biriydi.  Bu filmindeki Thor ise son derecede komik ve hiç olmadığı kadar sıcakkanlı birisi olmuş. Ve yönetmen Taika Waititi de Thor’un hak ettiği ve tabiki de bizim hak ettiğimiz filmi yapmayı başarmış.

Hela… gerçekten mükemmel bir Villain olmuş. Odin’in ilk göz ağrı, Thor’un biricik ablası ve  Asgard’ın gerçek Kraliçesi Hela! Odin ile geçmişte yaptığı barbarlıklar ve bir çok yeri fethedip altınları hazinelerine katmışlar. Ama sonra ne oldu da? Odin babamız imana gelip tövbe etti? Sana bu şanlı ve zenginlik dolu yaşamı veren kızına nasıl ihanet edersin? Odin’in ölümü ile esaretten kurtulan Hela.  Sonunda hakkı olan Tahtı almaya gidiyor tabi o kadar olaylardan sonra Surtur’un gezegeni yok etmesi ile birlikte Taht maht kalmıyor ortada. Gezegen yok olmuş, Asgard halkı ortada kalmış. Hepsi sığınmak için Dünya’ya yani Amerika’ya gidiyorlar belkide Norveç 🙂 Neyse onlara Asgard halkı gelir bize de Suriyeli gelir. 😀  Neyse işin lafı kısası bu kadar beğendim mi gerçekten beğendim ve Diğer Thor filmlerine göre harika bir Thor film’i olmuş.

Ama şaşırtıcı derecede benim için ön plana çıkan karakterler; Jeff Goldblum’un döktürdüğü Grandmaster’ı ve Mark Ruffalo’nun Hulk’ıydı. Thor: Ragnarok, bu filmde Hulk ile Bruce Banner’ın kişiliklerini daha fazla ön plana çıkarmış. Ayrıca demeden geçmeyeceğim, filmin en komik karakteri yönetmen Taika Waititi’nin canlandırdığı Korg’du. Korg ne zaman sahnede olsa salon gülmeden geçmedi. Çünkü o sesi ve muhteşem esprileri bizi yıktı adeta.

Giriş:

2 yıla yakın bir süredir beklediğimiz, üzerinde pek çok spekülasyon çevirdiğimiz, yeri geldiğinde kavga ettiğimiz Thor serisinin 3. Filmi Rangarok 10 Ekim’de vizyona girdi, biz de Geek Kafe olarak spoilerlı bir inceleme yazalım dedik.

Sinematografi: 9/10

Filme IMAX’de gittim, gerek efektler gerek 3d gayet yerinde ve göz doyurucuydu. Dövüş sahnelerindeki çekimler, CGI’lar vb. de yine geçer not alıyor.

Kurgu:6/10

Belli yerlerde fazla aceleye getirilmiş. Daha uzun üstünde durulması gereken noktalar(Hulk’ın Sakaar’a düşüşü, Odin’in Thor’la öldükten sonra hala konuşabilmesi vb.) hızlı bir şekilde boşlukları doldurmamız için bize  bırakılmış ancak bu film içinde izleyici için hoş bir durum oluşturmuyor.Espriler:7/10

Filmden ilk eleştirileri ve incelemeleri gördüğümde herhalde cidden MCU’da esprinin suyunun sıkılmadığı bir film izleyeceğimi düşünmüştüm. Ancak film içerisinde bazen tam yerinde olsa da(Korg özellikle tam yerindeydi.) bazı yerlerde(Valkyrie’nin Thor’u almak için geldiği yere düştüğü sahne) aşırı gereksiz ve zorlamaydı.

Karakterizasyonlar:5/10

Bu bölümde ayrı ayrı gitmek istiyorum.

Thor:

Diğer MCU filmlerine göre bir nebze daha karakterinin geliştiğini, ilk filmlerdeki salak Thor’dan neredeyse eser kalmadığını görmek sevindirici, tabii biraz gereksiz espritüel ancak MCU…

Loki:

Filmde birkaç yerde hala kötülüğümsü davranışlarını görsek de genel durumda eski villain halinin yok olduğu açık. Troll kardeş haline bürünmüş durumda artık biraz daha, sonunda doğru yolu buluyor en azından. Film içinde beni en çok güldüren bazı sahnelerde yer aldığı bir gerçek seviyoruz keratayı.

Odin:

Abi kusura bakmayın ben o savaşçı herkesi katleden sonra kızını hapseden Odin hikayesini yemedim. Senin koskoca evrenin var sen bana öncesinde hiçbir ipucu dahi vermiyorsun bu olayla ilgili. Bir anda twist yapmaya çalışıyorsun, hiçbir temeli dayanağı yok. Ölümüyle ilgili de madem bu kızın bir tek senden korkuyor, bir şeyler yapsaydın zamanında sen öldürseydin falan Valkyrie’leri salmışsın üstüne ölmüş hepsi hani nerde mantık? Öldükten sonra gelip Thor’a gaz vermeni de yemedim ona da bir paragraf açacağım sona doğru ayrıca.

Hela:

Bu ablamızın mükemmel zamanlamasını ilginç buldum, Odin öldüğü an kapıyı açıyor, sonra geliyor kurduğu cümle şu “Ölüşünü görmek isterdim.”. Orayı bir senaryo boşluğu olarak kabul ediyorum şahsen. Babam beni hapsetti falan hepsi güzel motivasyonlar, abla biraz salak orası en büyük problem sanırım film boyunca hareketleri hiç mantıklı değil genel olarak. Bir de keşke bıçakların tanrısı falan olsaydın ölüm tanrısı diye geziyor tek yaptığı bıçak atmak, bazıları harbiden büyük falan gerçi şimdi.

Skurge:

Amaçsız yancı, karakter gelişimini nerden aldığı belli değil, çöp… sadece son anda ortaya çıkıp Asgard halkını kurtarması dışında gereksiz bir karakterdi.

Korg:

Filmin bana göre en güzel yanı, capslerini falan gördükçe gülesim geliyor umarım ilerdeki filmlerde görmeye devam ederiz.

Stephen Strange:

Filmde çok güzel karakterize edilen bir karakter de Dr. Strange’di. Kendi filminden beri çok geliştiğini de görebiliyoruz aynı zamanda. Olmuş yani tuttum ben.

Valkyrie:

Bu da motivasyonunun yeterince açıklamadığını düşündüğüm karakterlerden bir tanesi. Umrunda değilken geri dönüyor, tamam anılarını görüyor falan da bu kadar basit olmamalı yani her şey Scrapper’dan Valkryie’e dönüş süresi aşırı kısa gerçekten.

Hatalar:

Benim gördüğüm ya da fark ettiğim diyeyim belli kurgusal ve sinematografik kusurlar var filmde.

Kurgu açısından, Hela’nın ilk indiğinde Mjolnir’i kıracak kadar gücü varken en sonda Thor’la 1v1 de neredeyse dayak yiyecek durumda gelmesi. Hela’nın savaşçılarının ciddi anlamda sınırsız olması(aşağıda canlananlar bir oda kadar gözükürken), Thor’un(nasıl olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok) Odin’i transta görüp sonra Son Şimşek Bükücü’ye dönüşmesi, en başta Surtur’un Ejder o kadar güçlü olduğu halde Thor’un üstüne salmaması, Hulk 100 metreden Thor’un üstüne atladığı halde Thor’da çizik dahi olmaması… Uğraşsam daha çok sayabilirim maalesef kurgusal yönden film cidden zayıf.

Sinematografik olarak gözüme bir sahne cidden çarptı, en sonda büyük uzay gemisinde başta Hela delik açıyor, bir sonraki sahnede delik birden yok oluyor, bu kadar acemice bir şeyin yapılması cidden üzdü beni.

 

Sonuç: 7/10

Kimler izlemeli?

Eğer filmden kurgusal olarak çok bir beklentiniz yoksa, ben seyir zevkine ve bol bol gülmeye bakarım diyorsanız filme kesinlikle gitmelisiniz.

Kimler izlememeli?

Eğer bir filmin kurgusu kötüyse kalanı ne kadar güzel olursa olsun zevk alamam diyorsanız, filme gidip paranızı ve zamanınızı boşa harcamamanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir